![]() |
|
![]() |
![]() |
Фахівці національного прес-клубу «Укра-їнська перспектива» цими днями провели в Одесі низку семінарських занять, запросивши до участі в них представників ЗМІ нашої, Миколаївської та Херсонської областей.
Як управляти багатоквартирним будинком; як термоізоляція житлового будинку впливає на оплату комунальних послуг; як скористатися можливостями державних і місцевих програм співфінансування модернізації житлового сектора — такими були теми занять.
А чи знаєте ви, що в Україні індивідуальна забудова складає 646 млн кв. м, а багатоквартирна — 434 млн кв. м; що маємо 239 тисяч багатоквартирних будинків (12,8 млн квартир), 70 тисяч з яких — вище п’яти поверхів; що у багатоповерхівках мешкає 47,5% населення країни, і що майже 90% багатоквартирного житлового фонду потребує капітального ремонту, а на це, за найскромнішими підрахунками, знадобиться не менше 15 млрд доларів інвестицій? Держава таких грошей не має. Про все мусимо подбати ми самі.
До слова, 80% громадян сумлінно сплачують за спожиті комунальні послуги, 10% — тих, кому треба про це нагадувати, ще 10% — злісні неплатники, з яких половину все ж примушують заплатити борги через суди. А на 5% людей ніхто ніяк не може вплинути, щоб вони відкрили гаманці. І це, я вам скажу, не найбідніші люди. Так зухвало вони не поводилися б ні в Америці, ні в Європі, бо залишилися б без житла, а то й і за ґратами. А у нас, виявляється, можна вилізати на голову і сусідам, і державі, адже за часи незалежності не було жодного інциденту з виселення за комунальні борги. Тішить те, що більшість із нас — совісні люди, які не звикли бути боржниками. Нам просто складно домовлятися між собою, якщо навіть ідеться про спільну користь та вигоду. З якої такої біди ті складнощі?
Якось ми збиралися із сусідами, щоб дати бодай якусь раду нашому розгромленому часом під’їзду, куди вже самим гидко заходити: облупилися стіни, у підвалі пищать щурі, лякаючи навіть дворових псів, а вибиті вікна в парадних на зиму щоразу затуляємо картоном.
Одна старенька бабця на тому зібранні лементувала голосніше за всіх, що треба негайно, якщо вже зійшлися, йти натовпом до ЖЕКу й вимагати ремонту, що там сидять крадії, які збирають гроші, але нічого не роблять. І ви знаєте, її підтримували! Вік люди прожили, а не відають, що ЖЕКи ніколи цим і не займалися, адже ми ніколи не вкладалися на накопичення коштів, які пішли б на капітальні ремонти, а фінансували винятково поточні ви-трати. Поясню, чому.
Майже 78% від сум, сплачених нами за послуги ЖЕКу, спрямовуалися на адміністративні витрати, 20% — на виконання аварійних робіт, а решта — 1% чи й менше — власне на утримання будинків. Це ті гроші, на які вам за двадцять років могли один раз пофарбувати стіни в під’їзді чи обновити поріг.
На превеликий жаль, більшість ще й досі вірить у те, що їм хтось щось винен чи все вирішиться якось саме по собі.
Не вирішиться. Треба об’єднуватися в ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), щоб спільними зусиллями та за спільні гроші облаштовувати своє житло. ОСББ в Україні вже понад 17 тисяч. До слова, в управлінні ОСББ, житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) чи керуючих компаній перебуває близько 20% багатоквартирних будинків, решта ж досі обслуговується комунальними ЖЕКами, яких в Україні понад 4 тисячі і на які продовжують сподіватися люди.
Щоб створити ОСББ, треба:
— зібрати ініціативну групу не менше, ніж з трьох осіб — власників житла. Провести агітаційно-роз’яснювальну роботу серед решти мешканців, попередньо склавши список. Розробити проект статуту ОСББ. Підшукати кандидатів у правління (у кожному будинку є група активних людей, готових подбати про спільну справу);
— провести загальні установчі збори, де буде основне питання — затвердження статуту (типовий статут ОСББ — на веб-порталі Верховної Ради: htth//zakonl.rada.gov.ua). Збори вважатимуться легітимними, якщо на них присутні не менше 50% власників квартир будинку (враховують голоси тих, хто дав письмову згоду). Рішення приймається шляхом поіменного голосування — кожен має один голос, незалежно від площі або кількості власності в будинку. Рішення вважається затвердженим, якщо за нього проголосували не менше 2/3 присутніх, а також тих, хто дав письмову згоду. Не пізніше як за 14 діб до проведення зборів письмово (під розписку) необхідно попередити всіх мешканців листом, у якому повідомити, хто ініціатор проведення зборів, коли і де вони відбудуться, порядок денний;
— зареєструвати ОСББ у відповідних державних органах. Перелік документів знайдете за посиланням, вказаним вище;
— відкрити банківський рахунок ОСББ, куди переказуватиметься квартплата мешканців (її розмір ви встановлюватимете разом, тобто посильні для всіх суми. Ті, хто вже має досвід, кажуть, що це не більше 100 гривень на місяць);
— при прийнятті свого будинку на баланс ОСББ необхідно: скласти акт прийому-передачі комісією (у її складі будуть і працівники РДА). Вона визначить тех-
нічний стан будівлі, згідно з яким необхідно вимагати капітального ремонту. Укласти договори про надання кому-нальних послуг з постачальниками холодного та гарячого водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, газопостачання тощо. І господарюйте!
Не надто і складно, якщо 17 тисяч будинків уже мають свої ОСББ. І люди з Херсона та Миколаєва, присутні на се-мінарах, організованих в Одесі національним прес-клубом «Українська перспектива», розповідали, що зробили це, об’єдналися, взяли позики на утеплення будинків і на ремонт, що зимуватимуть у теплі і не переплачуватимуть за енергоносії, тоді як особисто я, а разом і мої сусіди, котрі допоки не вбачають в ОСББ вигоди, запасаємося вовняними шкарпетками, обігрівачами та чаями, щоб зігріватися взимку. І лише мріємо про теплий, доглянутий і затишний дім.
Утеплення будинку — особлива тема. Напевно, ви бачили латки з утеплювачем на стінах багатоповерхівок? Так люди діють індивідуально, сподіваючись врятуватися від зимової холоднечі. Коштують такі латки недешево, та ось користі з того, стверджують фахівці, небагато. Це, кажуть, все одно що вийти на вулицю в мороз у теплій шубі, але босоніж і без шапки. Тепло з такої квартири видує негода через стелю, через під’їзди і через не утеплені дахи. «Витягнуть» його і сусідські квартири, де буде холодніше, ніж у вас. Причому, уточнюють спеціалісти, конденсат, який утвориться між стіною й утеплювачем, плодитиме грибки, особливо влітку, коли паритиме. А це велика біда.
Ось чому, радять професіонали, необхідно утеплювати весь будинок (з дахами і підвалами), а не окремі квартири. Без створення ОСББ цього не подужати. А з ним сьогодні можна отримати компенсацію (до 70%) на проведені заходи з енергозбереження.
Одним з пріоритетів держави заявляється енергетична незалежність. Тарифи на житлово-комунальні послуги підвищено до, як нас у тому переконують, економічно обґрунтованого рівня. Зрозуміло одне: дешевше ніколи вже не буде. Якщо хтось перед виборами запевнятиме вас, що можна і він особисто здатен вплинути на зменшення тарифів, — не вірте брехливому! Й енергоресурси з кожним роком дорожчатимуть, адже вони вичерпні. Нам із вами слід подбати, щоб не платити зайвого, обігріваючи під’їзди та холодні підвали. Бо робимо це тільки через те, що ми з вами погані господарі.
Уряд розробив низку програм, які допоможуть громадянам стати енергоефективними та платити менше за житлово-комунальні послуги. Для співвласників багатоповерхових будинків існує спеціальна програма кредитування на придбання енергоефективного обладнання та утеплення будинку. Уряд пропонує громадянам знизити витрати на житлово-комунальні послуги, наприклад, встановивши негазовий котел або придбавши енергозберігаюче обладнання чи матеріали.
До слова, Одеська обласна рада підтримала державну програму термомодернізації житлових будинків, левова частина яких нині оснащена морально застарілими однотрубними системами опалення. Їх експлуатація не лише не забезпечує комфортної температуру у всіх приміщеннях будівлі, але й призводить до перевитрат енергії. Саме тому в нашій країні на опалення, вентиляцію і гаряче водопостачання будинків витрачається близько 40% паливно-енергетичних ресурсів, що в кілька разів перевищує показники передових країн світу з аналогічним кліматом. Причому велика частина енергії витрачається на опалення. І ми з вами найбільше платимо в цей час, постійно скаржачись на те, що все одно холодно.
Думаю, не варто говорити про те, що така ситуація не може тривати вічно, адже, при незмінному зростанні вартості енергоресурсів, у бюджеті кожної сім’ї частка витрат на опалення лише підніматиметься.
Як саме скористатися можливостями державних і місцевих програм спів-фінансування модернізації житлового сектора? Про це під час семінарських занять говорили представники банків, залучених державою до реалізації енергоощадних програм. Можна, наприклад, не лише скидатися готівкою на придбання будинкових теплових лічильників чи на утеплювальні роботи, а брати в банках позики, які віддаватимете поступово, з рахунків свого ОСББ. Причому держава, як уже мовилося, компенсує вам до 70% взятих у кредит грошей. Про деталі вам розкажуть у будь-якому від-діленні «Ощадбанку» чи «Укргазбанку». Поцікавтеся, візьміть пропоновані вам у банках агітки, порадьтеся з домашніми, з сусідами.
Результати соціологічного дослідження в рамках проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа» показали, що майже 95% опитаних людей готові до інвестування в енергоефективність власного житла, основною мотивацією визнавши потребу в енергетичній незалежності держави (81%) і зменшення витрат на спожиті комунальні послуги (76%).
З чого почати? Зібратися, домовитися між собою і діяти рішуче, допоки держава підтримує такі ініціативи фінансово. Тепер усе тільки від нас залежить.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |