ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Не ризикуйте своїм майбутнім
07.11.2015 / Газета: Одесские известия / № 96(4806) / Тираж: 18937

Легалізація заробітної плати залишається одним із найактуальніших питань сьогодення. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

Тобто якщо працівникові нараховано заробітну плату, не меншу законодавчо встановленого мінімального рівня, і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 1 січня 2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»), то такий місяць повністю зараховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується при обчисленні пенсії.

Однак чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати за невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату «в конвертах». У цьому випадку мова йде про «тіньові» заробітки, з яких не сплачуються податки і внески. В результаті, погодившись на одержання зарплати «в конвертах», більшість людей не замислюються, що свідомо обкрадають самі себе.

Виплата заробітної плати «в конвертах» позбавляє працюючих визначених законодавством гарантій, в тому числі головної – через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання достойної пенсії за старістю, за інвалідністю, у зв’язку зі втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством.

А іноді трапляється, що реальна заробітна плата працівника відрізняється від тієї, що відображена у відомості. Щоб не допустити цього, кожен працюючий громадянин має право звернутися із заявою до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання або перебування на обліку особисто або через уповноваженого представника для отримання доступу на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду, де відображено відомості про страховий стаж.

В Одеській області у серпні поточного року 4604 підприємства нараховували заробітну плату у розмірі, меншому за мінімальний, а кількість найманих працівників з такою зарплатою становила 24747 осіб, або майже 8 відсотків від загальної кількості найманих працівників на цих підприємствах.

Необхідно пам’ятати: якщо працівник буде оформлений на неповну ставку із заробітною платою менше мінімального розміру, страховий стаж у такому разі становить неповний місяць і обчислюється пропорційно до заробітної плати. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.

Отже, оформлення на роботу має бути офіційним, а виплата заробітної плати відповідно до законодавства – прозорою та відкритою. В іншому разі працівники позбавляють себе достойної пенсії в майбутньому та соціальної захищеності у випадках, передбачених законодавством, а також сприяють порушенню трудового законодавства.

Тож отримуючи заробітну плату «в конверті» або маючи інше неоформлене джерело доходу, працівник має забезпечене сьогодення, але ризикує своїм майбутнім.

Автор: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту