ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЯСЕНИ НА ФРАНЦУЗЬКОМУ
12.11.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 90(21662) / Тираж: 8525

«Міськзелентрест» взявся за оновлення зелених насаджень на Французькому бульварі. Колишні дерева-велетні там були посаджені ще за царя і зрубані два роки тому. З незрозумі-лих причин стільки часу про відновлення дерев навіть і не згадували. Колишні лунки заасфальтували, а будівельні фірми з Французького навіть проекти розширення дороги почали лобі-ювати. І тут міськрада дала зелене світло для озеленення бульвару.

Фахівці пояснюють, що платани і клени, які росли раніше на Французькому, вирішили замінити ясенами. «Клени сьогодні дуже сильно вражають хвороби. Тільки середина вересня, а вони вже стоять без листя. До того ж їх постійно атакує такий шкідник, як білий американський метелик. Потрібно висаджувати стійкіші дерева, які менш затратні в догляді. Вони мають підходити під наш одеський клімат — вологий і спекотний одночасно», — зауважив Володимир Хрома, головний інженер КП «Міськзелентрест».

Одесити ще раніше на різних форумах і в письмових зверненнях просили висадити на Французькому платани і каштани, які є «суто одеськими» деревами, давно звикли до нашого клімату і прикрашають вулиці. Однак від них у «Міськзелентресті» відмовилися через високу травматичність їхніх плодів. «У своїй діяльності ми керуємося наказом №105 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Є такі правила: «Утримання зелених насаджень у населених пунктах України». Там рекомендується платани і каштани не висаджувати в людних місцях, — пояснив Володимир Ланик, начальник виробничо-технічної служби «Міськзелентресту». — Хоча, в принципі, ми на місці зрубаного дерева стараємося висаджувати той різновид, який ріс там раніше. Але завжди є винятки».

Пояснюючи громадськості, чому з усіх можливих дерев обрали саме ясени, спеціалісти зауважили: ці дерева, при правильному догляді за ними, і затінок дають, і кисень, і витривалі до змін клімату. «Плануючи висаджування дерев на Французькому бульварі, ми керувалися тим, що в нас є в розсаднику. Бо будь-яке дерево має бути адаптоване до нашого клімату», — зазначив Олександр Слюсаренко, професор, директор ботанічного саду ОНУ ім. І.І. Мечникова. Як приклад навели випадок з подарованими Німеччиною десятьма липами. Дерева до нашого клімату не були завчасно адаптовані — ні підживлення, ні старання лісівників нічого не дали — залишилося лише два дерева, які сьогодні в дуже поганому стані.

Пояснили громадськості і найболючіше: чому дерева на Французькому два роки тому зрубали. За словами представників «Міськзелентресту», дерева в центральній частині міста щонайбільше можуть рости 50—60 років, потім вони старіють, втрачають міцність у кореневищі і стають потенційною за-грозою для людей. «Дерева-вбивці — зараз основна проблема

в місті. Щороку «Міськзелентрест» видаляє близько 700 дерев на території Одеси. Прошу всіх це зрозуміти: ми зрубуємо не тому, що нам так хочеться. Кожне дерево перевіряє компетентна комісія спеціальних органів, ми керуємося лише її висновками», — зазначив Володимир Ланик. На місці зрубаних знову ж таки висаджують нові. Заплановане також висаджування кущів (5 тисяч) та троянд у ботанічному саду, за що взялися волонтери та різні громадські організації (два розарії — 1200 і 2800 кущів).

Повернемося на Французький бульвар. Всього впродовж цього й наступного років, за розрахунками спеці-алістів, там висадять 1,5 тисячі зелених друзів.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

P.S. Не чекаючи офіційно відповідальних за виса-дження дерев на Французькому — КП «Міськзелентрест» та керівників проекту «Зелене місто», — озеленювати бульвар самовільно взялися одеські активісти організації «Зелений листок». Вони висадили забраковані раніше «Міськзелентрестом» (через їхню хворобливість) клени гостролисті — 15 дерев. Звідки ці саджанці — ніхто не знає. Дехто каже, що це самосійки з морських схилів. Щоб втілити задумане, активісти розкопали лунки, які раніше комунальники заасфальтували. Оскільки дерева висаджували без участі відповідального за це «Міськ-зелентресту», тепер незрозуміло, хто за ними доглядатиме. Про інцидент стало відомо в понеділок на апаратній нараді в міськраді. Геннадій Труханов доручив департаменту муніципальної безпеки за таку ініці-ативу карати. «Складайте адміністративні протоколи, штрафуйте, щоб не копали де попало», — зауважив він. Чи викорчують посаджене — поки що невідомо.

Автор: І.Д.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту