![]() |
|
![]() |
![]() |
Зберегти історичну забудову центральної частини Одеси чиновники і архітектори збираються шляхом включення її до основного списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про це йшлося на третій міжнародній науково-практичній конференції, яка нещодавно відбулася у нашому місті. Що ж стоїть на заваді втіленню задуманого в життя?
Історичну частину Одеси місцеві чиновники й архітектори «рятують» уже не один десяток років. У своїх прагненнях зберегти найцінніше дійшли й до ЮНЕСКО. За словами Ольги Пламеницької, в.о. директора Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень, ідея підготовки номінацій Одеси полягає в тому, щоб представити унікальність нашого міста, зберігши цим його від руйнації. Готувати об’єкти до включення в номінації почали ще в 2003-у. Як з’ясувалося, зробити це не так уже й просто. Хоча цінних з архітектурної точки зору будівель чимало, але постійно виникали не підвладні науковій спільноті перешкоди. Мова про підприємців, які постійно намагалися розширити свою діяльність за рахунок розбудови орендованої площі всередині споруд-пам’я-ток. Деякі такі експерименти для архітектурних родзинок Одеси стали фатальними.
«Межі куль-турного» архі-тектори і вче-ні визначили для себе давно, хоча й не остаточно — дискусія триває. За попередніми оцінками, йдеться про центральне історичне ядро: ансамблі Приморського бульвару, Театральної та Катерининської площ. Ці межі проходять вулицею Приморською, Військовим та Польським узвозами, вулицею Буніна. «Але, порадившись, ми вирішили номінувати Одесу не як «локальний об’єкт», а як «серійне досьє». Це значить, що, окрім певного історичного ареалу, який ми визначили, нам вдасться включити до списку й окремі об’єкти архітектури і пам’ятники, а також нематеріальну культурну спадщину і наші підземні виробки — катакомби. Це серійне досьє буде відкритим. Надалі ми зможемо вносити до нього нові унікальні (відновлені і відреставровані) об’єкти культурної спадщини Одеси», — зазначив Андрій Шелюгін, начальник управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини міської ради. В Україні аналогів з «відкритим серійним досьє» ще нема. Одеса може стати першим таким містом.
Увійде історичний центр Одеси до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО чи ні — це ще велике питання. Ця міжнародна організація висуває до міст-номінантів чимало вимог, основна з яких — незахаращення історичного центру рекламними вивісками на архітектурних пам’ятках. «Жодного кроку в сенсі наближення центру Одеси до вимог ЮНЕСКО не зроблено. Й досі висять громіздкі конструкції з рекламою, фасади будинків понівечені. Хоча документально правила розміщення реклами затвердили вже давно», — зазначив Володимир Мещеряков, дійсний член Українського національного комітету ICOMOS.
Ще однією перешкодою для ЮНЕСКО, аби взятися за збереження одеських архітектурних шедеврів, за словами Володимира Мещерякова, можуть стати висотки-новобуди в історичній частині міста, в «буферній зоні» майбутнього об’єкта-номінанта. Засилля багатоповерхівок — серйозний аргумент для не включення до списку номінантів на статус світової спадщини.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |