![]() |
|
![]() |
![]() |
Саме таку назву матиме митний термінал, презентація якого відбулася 21 грудня на Одеському морвокзалі. Проект, який запрацює навесні, спрямований на подолання корупції, спрощення митних процедур та надання якісного сервісу для бізнесу. Він передбачає реконструкцію будівлі морського вокзалу, набір та навчання персоналу і впровадження електронної системи ASYCUDA.
«Відкритий митний простір» — це новий термінал, митний сервіс та контроль у якому відбуватиметься за принципом «єдиного вікна». У будівлі працюватимуть 130 митних офіцерів. Частина з них формуватиме так званий фронт-офіс. До їхніх обов’язків входитиме заповнення та реєстрація декларацій, логістика, послуги банку, митні консультації тощо. Водночас митні інспектори, бек-офіс, за потреби проводитимуть огляд товарів.
Працівники митниці поділятимуться також за зонами відповідальності на тих, хто обслуговує вантажі «зеленого коридору», і тих, хто відповідає за «червоний коридор». Вантажі оформлятимуться цілодобово.
У рамках проекту планується зменшення кількості задіяних відомств: функції, які нині виконують карантинна, екологічна, ветеринарна, транспортна та інші служби, візьме на себе єдина митна адміністрація, що проводитиме перевірки на території митного контролю. Інформування компетентних органів про можливі порушення, контрабанду та корупцію буде делеговано адміністрації порту. Замість дев’яти документів, які сьогодні підприємець змушений пред’явити, щоб оформити вантаж, у новому терміналі потрібно буде два: рахунок-фактура та транспортна накладна (CMR).
Програмне забезпечення ASYCUDA, встановлене у «Відкритому митному просторі», дозволить максимально спростити процедуру проведення митного оформлення та усунути людський фактор як потенційний елемент корупції. Система проводить аналіз цін на товари в усьому світі, формує звіти для підвищення ефективності роботи, а також замінить «мокрі» печатки шрих-кодами.
Удосконалений ризик-менеджмент та здатність ASYCUDA обмінюватися інформацією з аналогічними системами інших країн стане на заваді контрабанді, маніпуляціям з митною вартістю та підробленим документам. Передбачається, що більшість товарів у новому терміналі проходитимуть митне оформлення за ціною, вказаною в контракті.
ASYCUDA є програмою, написаною з відкритим кодом, її власником буде український уряд. Тож у майбутньому систему можна імплементувати і на інших митницях країни.
«Нововведення зменшать час оформлення вантажів до 15 хвилин у «зеленому коридорі», та до години — у «червоному». «Відкритий митний простір» — це приклад нової української митниці. Незабаром за результатами прозорого відбору та спеціальної підготовки до роботи приступлять 130 інспекторів. Вони започаткують нову генерацію митників та стануть обличчям оновленої служби. І хоча конкурсний відбір почнеться 15 січня, найактивніші можуть надсилати свої резюме вже зараз на сайт help.yuliamarushevska.com», — розповіла керівник Одеської митниці Юлія Марушевська.
За її словами, термінал також стане новим імпульсом і вдихне життя у роботу морського вокзалу в Одесі. «Відкритий митний простір» спрямований на те, щоб змінити філософію роботи митниці. Ця структура перестане асоціюватися з зайвим контролем, тиском, збитками та хабарами. Вона стане синонімом прозорості, цивілізованості і якісного сервісу», — додала Юлія Марушевська. Аналогічні термінали заплановано створити і в інших портах, зокрема в Іллічівську. На переконання керівника митниці, Одеська область стане прикладом наслідування для інших митниць в Україні.
«Територія Одеського порту стала пілотною для реалізації проекту «Відкритий митний простір». В умовах сьогоднішньої конкуренції бізнесу потрібно без зайвих затримок доставляти свою продукцію до кінцевого споживача», — підкреслив начальник адміністрації Одеського порту Михайло Соколов.
«Ми йдемо назустріч чесним підприємцям, щоб вони без хабарів і так званих «подяк» отримували якісний сервіс. Усе це для того, щоб у найкоротший термін Одеська митниця стала зразком реформ в Україні. Я впевнена, що у співпраці з бізнесом нам вдасться реалі-зувати свої плани», — резюмувала Юлія Марушевська.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.042Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |