ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«Одеська рапсодія» на Прикарпатті
06.01.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 3-4(21680-21681) / Тираж: 8525

Задум проекту «Одеська рапсодія» виник з розуміння того, що нам, українцям різних міст, регіонів, потрібно частіше зустрічатися, спілкуватися один з одним, обмінюватися досвідом заради об’єднання країни.

Сьогодні в Одесі чимало переселенців, людей, що переїхали з Криму, Луганської та Донецької областей. Коли розмовляєш з ними, стає очевидним, що на рівні сприйняття мистецтва, творчості у нас не виникає жодних конфліктів. Тобто Україну можуть об’єднати далеко не полі-тики, які, користуючись ситуацією, продовжують рвати її на шматки. Україну може об’єднати творча інтелігенція.

Тож дві партнерські громадські органі-зації — «ІТ-бабусі» (м. Одеса) та «Культурна ініціатива» (м. Івано-Франківськ) — вирішили розпочати обмін своїми творчими силами, щоб ближче познайомитися та пізнати одне одного. Цей задум став можливим у рамках Програми національних обмінів, що реалізується Центром культурного менеджменту (м. Львів) за сприяння Фонду підтримки демократії США.

Напередодні новорічно-різдвяних свят у дорогу до Івано-Франківська вирушили одесити. Програма перебування на Прикарпатті була насиченою, розписаною по годинах. Перш за все, на нас чекав прямий ефір у тамтешній телерадіокомпанії «Вежа», де відбулося живе спілкування з ведучими у програмі «Зроблено в Україні». Згодом в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Франка висадився наш творчий десант у складі письменника Олекси Різникова, мистецтвознавця та музиканта Володимира Островського, фотохудожника Галини Юдіної та автора цих рядків, керівника ГО «ІТ-бабусі» Ольги Філіппової.

Для того, щоб представити наше місто очима творчих людей, одесити влаштували справжній мистецький перформанс. Жанр рапсодії передбачає об’єднання різних стилів, тож прикарпатці слухали вірші, романси, оповіді про Одесу.

Четверо митців з причорноморської перлини співали, декламували поезію, розповідали історії та байки про рідне місто. Через призму свого об’єктива фотограф Галина Юдіна показала Одесу дуже жіночною, таємничою, емоційною, зовсім іншою — не такою, якою її бачать туристи.

На зустріч з представниками столиці гумору прийшли вчені, письменники, журналісти, студенти. Іванофранківці зізнавалися у своїй любові до Одеси і, в свою чергу, розповідали про власні враження від нашого міста.

Голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України, кандидат філологічних наук Євген Баран, зокрема, зауважив:

— Ми, прикарпатці, любимо та поважаємо Одесу такою, якою вона є, унікальною, зі своєю одеською мовою, жартами, дивовижною атмосферою. Ми не хочемо, щоб вона ставала безликою територією. Одеса має залишатися Одесою, Франківськ — Франківськом, Полтава — Полтавою.

Наприкінці перформансу всі учасники мали можливість побачити чудове слайд-шоу Галини Юдіної з її жіночим поглядом на місто, море, архі-тектуру, людей, при-роду — усе те, що робить Одесу унікальною.

Усі учасники проекту — неповторні творчі особистості. Виступ кожного з них супроводжувався гарячими оплесками присутніх.

— Проект настільки цікавий, що наступного разу, коли нам вдасться за-просити одеситів, збиратимемо великі зали, — ділиться враженнями керівник громадської організації «Культурна ініціатива», один з ініціаторів культурного обміну Олена Третяк.

Депутат Івано-Франківської обласної ради Оксана Тебешевська, за професією вчителька, зазначила, що такі зустрічі — це стежина до взаєморозуміння різних регіонів України.

Щире спілкування одеситів з івано-франківцями продовжилося у книгарні «Є», де відбулася презентація збірки есе тамтешнього письменника Степана Процюка «Канатохідці».

Наступного дня на «Одеську рапсодію» з нетерпінням чекало Яремче — перлина туризму та відпочинку Прикарпаття.

Тут, у місцевій бібліотеці, відбулася наша тепла зустріч з книголюбами, місцевою інтелігенцією та школярами.

З великою цікавістю слухали прикарпатці натхненні історії про Одесу мистецтвознавця Володимира Островського, чудові вірші у виконанні автора Олекси Різникова. Цікаво, що навіть школярі, які прийшли до бібліотеки, щоб скористатися комп’ютерами і посидіти в соцмережах, відірвалися від моніторів й зачаровано слухали живе слово. У цій творчій зустрічі взяв участь відомий письменник Прикарпаття Роман Киселюк, який живе у Яремчі. Він — один із засновників літературної студії «Бистрінь», автор великого та багатогранного творчого доробку, також читав уривки своїх творів, які із задоволенням відкривали для себе гості з берегів Чорного моря.

Прикарпатці, отримавши від одеської делегації творчу наснагу, натхнення та запал, пообіцяли прислати у відповідь культурний десант з цікавою програмою. Одесити ж, у свою чергу, переконавшись, що такі зустрічі справді дуже потрібні, шукають можливості відвідати й інші регіони країни. «Одеська рапсодія» має шанс прозвучати на всю Україну і перерости в «Українську рапсодію», наповнену різними барвами-особливостями нашої єдиної Батьківщини.

Одеса—Івано-Франківськ—Одеса.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА, автор ідеї, організатор проекту.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту