![]() |
|
![]() |
![]() |
В Україні, за офіційною інформацією Міністерства охорони здоров’я, відзначається агресивність вірусу грипу типу А Н1N1, який, на відміну від інших вірусів, здатен провокувати важкі вірусні пневмонії, що і є часто причиною летальності. Передусім він небезпечний для представників груп ризику: дітей до 5 років (особливо — до двох років), вагітних жінок, осіб, старше 65 років, людей з надмірною вагою, хворих на діабет, хронічні серцево-судинні, легеневі та інші тяжкі недуги. У небезпеці і представники професійних груп ризику — медпрацівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Станом на 13 січня, як поінформували під час брифінгу спеціалісти департаменту охорони здоров’я ОДА, рівень захворюваності на ГРВІ та грип на Одещині залишається низьким і не перевищує епідемічного порогу. Офіційно в області вже понад 10 тисяч хворих на грип (в Одесі — майже 4 тисячі), 75% з яких — діти. У лікарнях долають пневмонію майже 500 осіб. Шістнадцятеро померли від ускладнень грипу. Це переважно чоловіки віком від 35 до 70 років і старші. Серед непоправних втрат — одна дитина. Люди хворіли, але за медичною допомогою не зверталися. Це пацієнти переважно з хронічними захворюваннями легень, з цукровим діабетом, СНІДом, іншими недугами, які послаблюють імунітет. Бригади «швидкої» щодоби виїздять до трьох тисяч разів на виклики до пацієнтів, стривожених симптомами грипу та запалення легень.
Медики запевняють, що мають напоготові засоби специфічної терапії проти грипу, яких є в достатній кількості, але ефективні вони лише в перші 48 годин захворювання. Тому у разі появи небезпечних симптомів — значне підвищення температури тіла, головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, кашель, нежить, закладання носа — представники груп ризику мають бути особливо пильними. Виклик «швидкої» за номером «103» — цілодобовий.
За рекомендаціями ВООЗ, належний рівень охоплення щепленнями проти грипу повинен бути не меншим 75% серед груп медичного та професійного ризику.
Та чи зараджує хворобі вакцинація, яку так пропагують? Безперечно, якщо її провести завчасно, тобто ще восени або на початку зими, а не кидатися це робити сьогодні. Організм мусить мати час для того, щоб налаштуватися до опору вірусам.
До слова, з початку епідемічного сезону в Україні вакциновано проти грипу лише 115,5 тисячі осіб, тоді як у Європі щепленням охоплюється мало не третина населення. Із груп медичного, епідеміологічного та професійного ризику у нас вакциновано проти грипу майже 111,5 тисячі осіб, або 20,4% від кількості тих, хто підлягає обов’язковій вакцинації. Статистика переконує, що більшість населення легковажить зі щепленням від грипу. Та й вартість вакцини — близько 300 гривень, чого дозволити собі може не кожен. Але справа не стільки в ціні, скільки в нашій хронічній безпечності.
Щодо організаційних і застережних заходів. На Одещині створено міський та обласний штаби з попередження розповсюдження грипу. Так, з бюджету Одеси виділено три мільйони гривень на придбання додаткових медикаментів і кисневих концентраторів. Ці кошти будуть спрямовані на лікування важких форм пневмонії в умовах ста-ціонару. Область бере на себе витрати для лікування хворих на пневмонію, передусім — на забезпечення пацієнтів антибіотиками, вартість яких може складати від тисячі до 10 тисяч гривень на добу. У лікувально-профілактичних закладах Одеси та області розгорнуто необхідну кількість ліжок для надання допомоги хворим на грип та пневмонію і запроваджено посилений протиепідемічний режим.
В Одесі основною госпітальною базою для лікування хворих на грип є міська клінічна інфекційна лікарня. Додатково необхідну кількість ліжок розгорнуто в міських лікарнях №1, №3, №8, №10 та №11. Для надання медичної допомоги дітям, крім педіатричних відділень інфек-ційної лікарні, використовуються госпітальні бази дитячої міської лікарні імені академіка Резніка (Київ-ський район), дитячої міськлікарні №3 (Суворовський), Університет-ської клініки ОНМедУ у Валіховському провулку (Приморський) та дитячої залізничної лікарні (Малиновський). Вагітні та породіллі з грипом та ГРВІ наразі госпіталізуються в міський пологовий будинок №4.
З області таких пацієнтів привозять до міських і районних лікарень.
Переважна більшість важких ускладнень при грипі обумовлена пізнім зверненням до лікаря або ж відмовою від госпіталізації, коли пацієнти з важкою пневмонією і незворотними змінами в легенях потрапляли відразу до реанімації. Тож кожен з нас повинен проявити відповідальне ставлення до свого здоров’я. Особливо цієї зими, коли лютують негода з грипом.
Медики застерігають: у разі появи симптомів грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій слід негайно звертатися до лікаря-консультанта (контактний телефон дадуть за номером «103») чи до сімейного (дільничного) лікаря. Викличте його додому, або зв’яжіться по телефону, але не йдіть на прийом до поліклініки, бо можете заразити грипом інших і наробити біди собі, оскільки грип необхідно «вилежати», мінімізувати ризик можливих ускладнень, при цьому вживаючи тільки ті препарати, які виписав лікар, а не нарадила сусідка чи які завалялися в домашній аптечці. Обов’язково стежте за терміном придатності медпрепаратів. Коли зовсім погано і температура понад 38 градусів тримається довше доби — викликайте «швидку»!
Не мерзніть
і не калічтеся
Серед традиційних сезонних бід — травмування, причинами якого є ожеледиця та погана видимість. Щозими на Одещині фіксуються до двох тисяч подібних випадків. Через слизоту люди здебільшого калічать ноги, кисті рук, забивають голови. Трапляються й пошкодження хребта, які іноді призводять до інвалідності. Вже є добра сотня постраждалих від негоди. Причому більшість зазнає подібних травм не на вулиці, а на власному подвір’ї чи біля нього.
У зв’язку з непростими погодними умовами МОЗ України звернулося до населення з проханням дотримуватися порад медиків, щоб уникнути шкідливого, а часом і небезпечного впливу низьких температур на організм.
Постраждати від переохолодження, йдеться у зверненні, можна навіть за плюсової температури. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +70С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям.
Холод, застерігають медики, згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці наших рук і ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені через те, що мають тонкий жировий прошарок.
Щоб не перемерзнути, одягайтеся багатошарово: кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним. Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
Якщо рушаєте в дорогу чи плануєте провести цілий день на морозі, вiзьмiть запасний одяг. Не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з’їжте що-небудь. Відомо, що їжа відволікає навіть від тривожних думок. Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо проводите цілий день на вулиці. По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи рідким супом.
На холоді працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, бо це може зашкодити замерзлим тканинам.
Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Неодмінно ворушіться, але не надто інтенсивно. Завжди будьте в курсі прогнозів синоптиків, відпо-відно до яких корегуйте й особисті справи. Якщо можна якусь з них відкласти на потім, — дочекайтеся кращої погоди. Вагітним, людям із хронічними захворюваннями варто бути вкрай обережними. Як і особам старшого віку.
Автомобілістам також не варто виїздити особистим транспортом без особливої потреби, адже взимку в рази збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод.
Працюючи на відкритому повітрі, категорично забороняється торкатися голими руками металу. Він дуже добре проводить тепло, а отже миттєво забирає його від вас, й у місці торкання може виникнути обмороження. Те саме стосується й бензину, який здатен швидко обморозити шкіру під час роботи, тож на холоді неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
Не вживайте алкоголю, у тому числі й пива, тому що спиртне чи не миттєво розширює судини на поверхні тіла, а це призводить до швидших втрат тепла. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом — через свій згубний вплив на стінки судин.
Не варто думати, що переохолодження мине саме по собі. Як тільки з’являться його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, — негайно перейдіть у тепле приміщення. Перша допомога при незначному переохолодженні нескладна: зігрійтеся, посидьте у теплі кілька годин, поїжте, заспокойтеся.
У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку, коли знаєте, що допомога прибуде нескоро, треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла, змащуючи їх кремами, розтираючи горілкою або спиртом — ризикуєте заживо здерти ділянки шкіри, що дуже нашкодить потерпілому. Не можна також зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або притулятися ними до гарячих батарей.
Взимку, радять медики, обов’язково пийте якомога більше рідини. Підходять будь-які теплі напої, окрім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Зміцнити імунітет допомагають миття рук після прогулянки, здоровий повноцінний сон у провітреному помешканні, регулярне і різноманітне харчування, у складі якого мають бути кисла капуста, яблука, гарбуз, каші, цитрусові, розморожені ягоди тощо. Не соромтеся вдягати захисну марлеву маску, коли будете серед людей. Найпершим порятунком від прикрощів негоди і сезонних небезпек має стати наша обачливість та обережність.
Морози за мінус 150С, за прогнозами синоптиків, ще будуть. Після нинішнього потепління, знову не на жарт підмерзатиме. На щастя, ніхто в ці зимні дні від негоди серйозно не постраждав.
Незважаючи на люту холоднечу, яку ми пережили, пункти обігріву в Одесі так і не відкрили, хоча про готовність допомогти безхатченкам, як і тим, хто з різних життєвих обставин не може пересидіти негоду у теплі та затишку, відповідні служби прозвітували ще на початку зими.
На проблему тоді миттєво відреагували соціальні мережі. Лунало багато критики на адресу місцевої влади: вона, мовляв, щоб зекономити, чекає, доки потепліє. Чимало було й слушних порад. Скажімо, не напинати традиційні намети, а вчинити за прикладом столиці, де пункти обігріву (аж 105 у різних районах Києва) відкрили при житлово-комунальних дільницях і при диспетчерських пунктах, де є і телефони (в разі потреби викликати «швидку»), і вода, і тепло. Причому мешканці будинків, при яких діють ці контори, самі приносять до таких пунктів чай, гарячі страви, хліб. До речі, у Києві аж до 1 квітня працюватимуть соціальні патрулі, які надаватимуть допомогу бездомним особам у холодний період року. На базі районних установ соціального захисту населення і територіальних центрів обслуговування пенсіонерів діють банки взуття та одягу для безпритульних. Давно пора мати такий «банк» і в Одесі.
Справді, може б і нам спробувати не напинати намети в парках і при вокзалах, витрачаючи на це час та гроші, а розміщати людей на територіях самих вокзалів, у тому числі й центрального залізничного, де предостатньо адміністративних закапелків, де є медпункт, аптека, де, зрештою, тепло! А пересувні та стаціонарні намети кинути на траси.
Минулої та позаминулої зим у райцентрах нашої області пункти обігріву облаштовували при дільничних лікарнях, при школах, де можна було переночувати, отримати теплий чай та їжу, медичну допомогу. Сьогодні таких на Одещині вже діє 39 і жодного не орга-нізовано на трасах.
Опинитися серед заручників негоди може кожен з нас, а не лише безхатченки. Одесу ще замітатиме снігом, зима ще побавиться ожеледицею та сильним вітром. У таку негоду часто завмирають деякі трамвайні та тролейбусні маршрути. Людям годинами доводиться мерзнути на зупинках, виглядаючи маршрутки, в які ще треба втиснутися. Власники та пасажири автівок, які потрапили в снігову пастку, також часто потребують допомоги. У негоду одеситам допомагали не лише штатні рятувальники, а й громадські патрулі, які на всюдиходах витягували машини зі снігового полону, рятували пасажирів громадського транспорту, що завмирав на півдорозі, тримаючи в заручниках знервованих задубілих людей.
З останньої офіційної інформації: у зв’язку зі значним зниженням температури повітря та можливим погіршенням погодних умов, які синоптики обіцяють вже наступного тижня, рятувальники готові розгорнути мобільні пункти обігріву для надання допомоги населенню, особливо соціально незахищеним верствам.
Головне управління ДСНС України в Одеській області спільно з органами влади провели підготовчі заходи щодо роботи пунктів обі-гріву у холодний період. Наразі приведені до належного стану намети, кунги та обігрівальні пристрої. Готові до роботи дев’ять пересувних та чотири стаціонарні пункти обігріву, два з яких до кінця цього тижня будуть встановлені в Одесі (на Старосінній площі та на вулиці Жоліо Кюрі). На балансі рятувальних служб області є і чотири військові палатки класу «УСБ-56», розраховані на перебування в них до 60 осіб одночасно. Там всередині є пічки-«буржуйки», ліжка, столики та розкладні стільці. При потребі при них працюватимуть кухар, медик, психолог.
Як показує досвід минулих років, небайдужі громадяни завжди відгукуються на заклики представників влади про надання допомоги людям, які цього потребують, та передають мобільним пунктам теплий одяг і продукти харчування.
Автолюбителів просять у разі снігопаду не виїжджати без особливої потреби, а тим більше — не залишати машини на дорогах і тротуарах, оскільки вони ускладнюють або й унеможливлюють проїзд снігоприбиральної техніки. Такі автівки підлягають евакуації на штрафмайданчики.
Відповідно до вимог «Правил благоустрою території міста Одеси», керівники підприємств, у тому числі офісів, магазинів і підприємств громадського харчування зобов’язані забезпечити прибирання від снігу територій (у тому числі тротуарів), прилеглих до об’єктів торгівлі та побутового обслуговування, включаючи павільйони, кіоски, палатки та інші точки вуличної торгівлі.
І для цього у підприємців повинен бути відповідний інвентар та пісок для посипання тротуарів у час ожеледиці.
До слова, громадськість виступає з пропозицією штрафувати власників магазинів, салонів та інших закладів, які не організовують прибирання прилеглої території, що є нормальною європейською практикою. І не лише від снігу, але й від сміття, опалого листя. Це стосується і приватних помешкань та територій довкруж багатоповерхових будинків, організованих в ОСББ.
В Одесі кажуть: та скільки тієї зими?! Може, й небагато, але треба якось перезимувати.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |