Передмова
Не будемо вдаватися до детального аналізу проблеми, а відразу скажемо, що медицина в нашому районі (та й не тільки у нашому) переживає не найкращі часи.
Об’їжджаючи населені пункти, розмовляючи з людьми, голові райдержадміністрації Віталієві Свічинському та його першому заступнику Юрієві Демедюку повсюдно доводилося чути нарікання на стан медичного обслуговування сільських жителів. Скажімо, «лікарем широкого профілю» в будь-якому селі (та і то не в кожному) є фельдшер, якому, зрозуміла річ, дуже часто для встановлення діагнозу та надання якісної професійної допомоги не вистачає відповідної апаратури, послуг лабораторії і т.д. Тому хворим нерідко доводиться звертатися безпосередньо до центральної районної лікарні чи й обласної. А деякі, не маючи такої змоги, взагалі махають на все рукою, мовляв, саме минеться, що, як правило, призводить до сумних наслідків.
Таке становище в медичній галузі можна пояснити низкою як суб’єктивних, так і об’єктивних причин. Але якими б ці причини не були, їх необхідно усувати, щось міняти, переглядати саму систему надання медичних послуг населенню, — впевнений голова райдержадміністрації Віталій Свічинський.
З метою надання як теоретичної, так і практичної допомоги в цьому плані голова РДА запросив до Саврані обласних фахівців.
Гайдар та її команда
Марія Гайдар обіймає посаду заступника голови Одеської обласної державної адміністрації (як відомо, вона є правнучкою письменника Аркадія Гайдара та дочкою ро-сійського державного і політичного діяча Єгора Гайдара).
Разом із нею до Саврані приїхало вісім осіб. Четверо з них — експерти в галузі охорони здоров’я (троє із чотирьох мають медичну освіту).
Поки в приміщенні адміністрації приїжджі спеціалісти та запрошені на нараду місцеві фахівці разом із Юрієм Демедюком обговорювали завдання, які нині стоять перед соціальними службами, Віталій Свічинський і Марія Гайдар разом із частиною своєї команди відвідали так звану залісну зону. Хотілося побачити на місці, як працює Бакшанська амбулаторія та ФАП села Капустянка — що за приміщення в їх розпорядженні, чого бракує в роботі, з якими проблемами стикаються.
По поверненню до Саврані делегація у повному складі, куди приєдналися голова районної ради Микола Базей та представник депутатського корпусу Максим Мє-лєцкій, завітали до центральної районної лікарні.
Марію Гайдар цікавило все — кількість корпусів на території лікувального закладу, робота стаціонарних відділень (зокрема — хірургічного), скільки хворих можуть обслуговувати і яка реальна наповнюваність відділень, що являє собою поліклінічне відділення. Під час своєрідної екскурсії районним закладом медицини головному лікареві Сергію Ткаченку доводилося відповідати на чимало інших запитань.
Підсумкова нарада в кабінеті голови райдержадміністрації була активною, діловою. Учасники зібрання детально розглядали карту району — сполучення між селами, мережу лікувальних закладів, з’ясовували, скільки в районі дитячого і дорослого населення, яка кількість лікарів їх обслуговує і яку суму складає фонд заробітної плати медпрацівників, скільки витрат іде на утримання ФАПів, амбулаторій, центральної лікарні, вносили різні пропозиції, зауваження.
— Враховуючи ініціативність та наполегливість голови райдержадміністрації Віталія Свічинського і те, що Саврань уже зуміла зарекомендувати себе в області з найкращого боку, реалізацію проекту європейського зразка «Ідеальна амбулаторія» розпочнемо саме з Савранського району. Думаю, що нам вдасться зробити все заплановане, — підсумувала Марія Гайдар.
Кульмінація замість епілогу
Після від’їзду гостей розмова в кабінеті голови райдержадміністрації продовжилася. Віталій Свічинський, зокрема, прокоментував ситуацію так:
— Реформування у медичній галузі не просто потреба, а вимога часу. Але це аж ніяк не означає, що все впиратиметься у скорочення кадрів, закриття лікувальних за-кладів і т.д. Мета у нас зовсім інша: необхідно наблизити медичні послуги безпосередньо до населення. Спробую це пояснити у найпростіший спосіб.
Умовно нашу медицину можна поділити на три ланки. Перша — надання населенню первинної медичної допомоги безпосередньо за місцем його проживання. Друга — це районна лікарня і третя — обласна. Найважливішим у даному випадку є підсилення низової ланки. Саме там люди повинні мати змогу пройти необхідне обстеження й отримати професійне медичне лікування. А для цього, безперечно, слід створити всі умови. Ну скажіть, будь ласка, у кого викличе заперечення те, що приміром, у залісній зоні буде створено цілий комплекс, куди входитиме медичний заклад, аптечний кіоск, лабораторія, де проводитимуться необхідні аналізи? Тут же розміщатиметься і квартира для лікаря сімейної медицини, який отримуватиме достойну зарплату. Він матиме одного-двох помічників. І таких низових ланок на території району буде створено кілька У розпорядження кожної надаватиметься автомобіль.
Така організація сприятиме попередженню захворювань, вчасному виявленню хвороби і безвідкладному її лікуванню. Разом з тим зменшиться навантаження на районну лікарню та на третю ланку.
Безсумнівно, під реформування потрібно закласти підґрунтя, звести надійний і міцний фундамент, знайти кошти. Для цього ми проводимо необхідні розрахунки. Передбачається, що частина грошей виділиться з районного бюджету, частина — з обласного бюджету розвитку. Буде задіяна і спонсорська допомога зацікавлених осіб.
Хочу наголосити, що важливо також мати цілковите розуміння і підтримку з боку населення, медичних працівників. І у нас все вийде!
Про наступні кроки у справі реформування медичної галузі ми також будемо повідомляти. Працюватимемо прозоро і відкрито, — відзначив наостанок Віталій Свічинський.
Саранський район.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |