За Конституцією України кожен громадянин має право на соціальний захист, що включає право на забезпечення його у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій.
Законом України «Про загальнообов’яз-кове державне пенсійне страхування» передбачено, що для призначення пенсії в солідарній системі пенсійного страхування обов’язковими умовами є наявність страхового стажу.
Страховий стаж — це період, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 1 січня 2011 року — єдиний соціальний внесок, у складі якого є страхові внески на пенсійне страхування), то такий місяць повністю зараховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується при обчисленні пенсії.
Необхідно пам’ятати: якщо працівникові офіційно нараховуватиметься заробітна плата менше мінімального розміру, страховий стаж у такому разі обчислюється пропорційно заробітній платі, а низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, що застосовується для обчислення розміру пенсії.
Однак чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом і зовсім не декларують оплату їхньої праці. З метою уникнення «зайвих» витрат видають працівникам зарплату в «конвертах». У цьому випадку мова йде про «тіньові» заробітки, з яких не сплачується єдиний внесок. У результаті, погодившись на одержання зарплати в «конвертах», більшість людей не замислюється, що свідомо обкрадають самі себе.
Виплата заробітної плати в «конвертах» позбавляє працівників визначених законодавством гарантій, у тому числі головної — через несплату єдиного соці-ального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання пенсії за віком, з інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника та в інших, передбачених законодавством, випадках.
Трапляється й таке, що роботодавець відображає у відомостях та звітності заробітну плату в заниженому розмірі без відома робітника. Щоб не допустити цього кожен, хто працює, має право звернутися із заявою до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання чи перебування на обліку особисто або через уповноваженого представника для отримання доступу на веб-портал електронних послуг ПФУ, де відображені відомості про страховий стаж (розмір фонду оплати праці та сплату внесків). При виявленні порушення роботодавцем законодавства працівник зможе своєчасно звернутися до контролюючих органів або до суду.
У разі отримання заробітної плати в «конверті» або за наявності неофіційного джерела доходу працівник має забезпечене сьогодення, але ризикує своїм майбутнім.
Тож оформлення на роботу повинно бути офіційним, а виплата заробітної плати відповідно до законодавства — прозорою і відкритою. В іншому випадку, працівники позбавляють себе достойної пенсії в майбутньому та соціальної захищеності, а, до того ж, сприяють порушенню трудового законодавства.
Легалізація заробітної плати залишається одним з найактуальніших питань для України. І з метою поліпшення умов у сфері соціального страхування з 1 січня 2016 року розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соці-альне страхування зменшено до 22% від нарахованого фонду оплати праці, утримання єдиного внеску з найманих праців-ників скасовано. Але подолати таке явище, як «тіньові» доходи, можливо лише за умови спільного відповідального ставлення як роботодавців до долі працівників, так і самих працівників.
Час змінюється, суспільна свідомість громадян підвищується. Не залишайтеся осторонь: не позбавляйте себе соці-альних гарантій, наданих Конституцією України!
Людмила ПУГАЧОВА, начальник відділу платежів до пенсійної системи та захисту прав застрахованих осіб управління платежів до пенсійної системи
та захисту прав застрахованих осіб головного управління ПФУ в Одеській області.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |