![]() |
|
![]() |
![]() |
Навесні минулого року третя частина найбільшого в Ренійському районі села Новосільського була підтоплена підґрунтовими водами. Зруйновано кілька будинків, постраждало тепличне господарство, яким займається 80% місцевого населення.
Два тижні з села всілякими способами відводилася вода – її викачували помпами, рили канали. Витрачено чималі сили й величезні кошти. На допомогу приїжджали служба порятунку, санітарні лікарі, на місці надзвичайної пригоди побував з робочою поїздкою народний депутат України Олександр Урбанський.
Цього року знову спостерігається підняття ґрунтових вод. У підвалах деяких будинків знову з'явилася вода. На думку фахівців, ситуація в Новосільському може бути ще гіршою, ніж колишня.
– Відбувся прорив каналізаційної труби – всі нечистоти виливаються в поле, а поруч розташована єдина в селі водонапірна башта, – повідомила головний санітарний лікар Болградського та Ренійського районів Світлана Фіногенова, яка побувала в Новосільському. – В селі може спалахнути епідемія.
Враховуючи критичну ситуацію, з ініціативи голови Ренійської районної ради Олега Зуєва було оголошено екстрені збори села. Проведено екстрену виїзну нараду комісії з надзвичайних ситуацій і техногенної безпеки на чолі з головою Ренійської райдержадміністрації Сергієм Білюком.
Як з'ясувалося, за минулий рік сільська рада так і не підписала договір на виготовлення робочого проекту з запобігання подібним надзвичайним пригодам. У будь-якому разі, директор інституту «Укрпівденьгідроводгосп» Олег Чижик у телефонній розмові повідомив: документи з Новосільського не надійшли. Сільський голова Михайло Лучку мотивує це відсутністю коштів – на виготовлення документації потрібно 480 тисяч гривень.
Голова Ренійської районної ради Олег Зуєв покритикував сільського голову. Він вважає, що М. Лучку не тільки затягнув процес підготовки документації, але й не готовився до очікуваного підтоплення.
– Ще влітку минулого року благодійний фонд «Придунав’я» подарував Новосільському насоси й засувки для каналізаційно-насосної станції, але сільрада не знайшла часу закупити рукави для відкачування води. Про яку підготовку можна говорити, якщо у відвідних зливових каналах елементарно не прибрано сміття та суху траву? – з обуренням сказав Олег Зуєв.
Комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що працювала в Новосільському в перших числах лютого, констатувала, що у зв'язку з підняттям ґрунтових вод склалася критична ситуація. До зони підтоплення вже потрапило понад 200 приватних будинків, у яких живуть понад 600 сільчан. Ґрунтовими водами затоплено підвали, колодязі, каналізаційні ями. Існує реальний ризик руйнування будівель. У протоколі комісії говориться: за попередніми розрахунками, збитки вже складають понад 650 тисяч гривень.
Яка ж причина місцевого катаклізму? Як говориться в акті обстеження Одеської гідрогеолого-меліоративної експедиції, причин підтоплення земель і житлових будинків у межах с. Новосільське чимало. Це порушення природного режиму ґрунтових вод у результаті штучного їхнього підпирання інженерними спорудами та будівлями, зниження дренуючої здатності місцевої гідрографічної мережі, централізоване водопостачання без каналізації, будівництво доріг та інженерних комунікацій без достатньої кількості водопропускних споруд і організованого зливостоку. Свою лепту вносить і неконтрольоване зрошування присадибних ділянок: у багатьох дворах побудовано артезіанські свердловини, за допомогою яких жителі села поливають в своїх теплицях.
Комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій дійшла висновку, що стан справ у Новосільському підпадає під визначення надзвичайної ситуації природного характеру: «Підвищення рівня ґрунтових вод на забудованих територіях до глибини вище проектних норм осушування з істотним погіршенням умов проживання». Наразі цілодобово контролюється рівень ґрунтових вод у зоні підтоплення. У своєму коментарі голова Ренійської РДА С. Білюк сказав, що має намір оголосити ситуацію в Новосільському надзвичайною.
Сільраді запропоновано негайно вирішити питання щодо очищення зливових каналізаційних і дренажних систем, водовідвідних і меліоративних каналів, а також прискорити процес проведення науково-технічної експертизи з визначення причин підтоплення та виготовлення проектно-кошторисної документації.
Для опису даної ситуації в народі є чимало прислів'їв і приказок. Поки грім не вдарить, мужик не перехреститься. Готуй сани влітку, а воза взимку. Уже й класик написав про стрибуху, яка «літо красне проспівала». А ось уже з нових, сучасних: «Ми будемо наступати на граблі, аж поки не прив'яжемо до них сокиру».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |