![]() |
|
![]() |
![]() |
Депутати місцевих рад нинішнього скликання вже тим відрізняються від попередніх народних обранців, що економічна ситуація у країні ставить перед ними зовсім нові завдання. Головне з них, на думку депутата Одеської облради від Ананьївського району Олега Корженка, полягає в тому, щоб змінити колишні принципи управління.
Було й минуло
Це ціла система, вважає Корженко, і тому підхід до її перетворення мусить бути також системним. А погляд на проблеми – не однобоким.
Так, в Ананьївському районі колишній голова райради обіймав свою посаду протягом 15 років. Одні кажуть: «Засидівся!». Інші відзначають, що за цей час він обріс зв'язками, налагодив лінії ділового спілкування, без яких людина, що вирішила все почати з нуля, буде як без рук. І якщо у колишнього голови є опоненти й відкриті супротивники, то є і прихильники, і прості люди, уявлення яких про владу сформовані колишньою управлінською командою. Багато хто відверто побоювався «начальника» і, про всяк випадок, мовчки спостерігав, на чиєму боці буде сила.
– Саме тому, що за кожним соціальним експериментом стоять конкретні люди і всі зміни позначаються на них, перетворення соціального життя – процес делікатний, – говорить О. Корженко.
Наприклад, треба враховувати, що керівники колишніх формацій мали за плечима ґрунтовну школу. У кожного з них були наставники, над тими й іншими стояли контролери. Усі перебували в досить конкретних ідеологічних рамках. Кожен набирав досвід роками, працюючи на різних посадових щаблях. Складався тип мислення, яке називалося державним.
Щоправда, з іншого боку, скромна казенна зарплата спонукала її одержувачів проявляти чудеса спритності у вимаганні хабарів. Точка зору, яка полягає в тому, що у корупції економічне підґрунтя, – досить актуальна. І боротися з хабарництвом треба економічними методами набагато більше, ніж силовими.
Тепер при кермі є і люди, що прийшли до рад із бізнесу. Світогляд у приватних сферах діяльності, як відомо інакший.
Починати з побуту
– Першим питанням на першій сесії депутатів нового скликання стояло звільнення «старого» голови райради від службових обов'язків. Це було потрібно вже тому, що рівень невдоволення більшості громадян роботою його команди буквально зашкалював. І все-таки зняття з посади – ще не панацея. Перед нами стоїть проблема лікування хронічної соціальної хвороби, що вразила систему управління. Ім'я їй – безгосподарність, – говорить О. Корженко. – Для лікування потрібен час.
Бодай років чотири… Але в районі є вже малі досягнення, які дають надію, що нові господарські тенденції будуть підтримані громадою.
Наприкінці жовтня було затверджено бюджет Ананьївського району. Понад три мільйони гривень виділила область із фонду розвитку. Кошти розподілили й закріпили за кожною сільською радою.
– Не запитуйте, чи досить цього, – випередив Олег назріваюче питання. – Для великого господарства грошей багато не буває. Але ті, що є, витрачено з користю.
Наприклад, Коханівська сільська рада подбала про спорудження нової металевої водонапірної вежі Рожновського. І там почав функціонувати водопровід. Тепер на порядку денному стоїть проблема водопостачання двох вулиць у селі Гандрабури. Для прокладання труб туди перерахували 250 тисяч гривень. Вирішується проблема вуличного освітлення в Романівці, Ананьїві-1 і Ананьїві-2.
У самому місті з ініціативи О. Корженка почала працювати, – власне, її вже виконано, – програма «Чистий Ананьїв». Корженко сприяв тому, щоб на вулицях з'явилися 68 металевих контейнерів для сміття. Громадяни підказали, де їх краще поставити. Найняв вантажну машину, яка спорожняє контейнери.
Виділено 500 тисяч гривень на прокладання водопроводу в місті. Є намір у 2016 році закінчити програму «Освітлення Ананьєва». На 2017 рік заплановано газифікацію сіл Гандрабури й Точилове. І, – звичайно ж, – розв'язання проблеми доріг, порушеної ще Гоголем…
Були опонентами – стали колегами
– Важливо й інше: як домогтися бажаного. Якщо на виборах переважала конкуренція кандидатів від кожної партії, то потім для всіх обранців настав час об’єднуватися. Я радий, що в нашій команді господарські інтереси стали вище політичних амбіцій. Так, від Ананьївського району пройшли в обласну раду три представники. Володимир Щербина – від «Солідарності», Сергій Біб – від «Опозиційного блоку». І від партії «Батьківщина» – ваш співрозмовник, – говорить депутат. – Ми тепер колеги. Проблеми району вирішуються триєдиною участю представників депутатського корпусу сільських рад, районних, міста Ананьєва. І, звичайно ж, як завжди, – громади.
Паралельно Корженко відзначає, що колективний принцип роботи передається й новообраним сільським головам. У молодих керівників піднялися в ціні такі якості, як діловитість, далекоглядність. Наскільки істотно «готувати сани влітку», усім показала нещодавня снігова стихія. На щастя, говорить
О. Корженко, в Ананьївському районі техніку підготували завчасно, вулиці розчищалися, людям подавали відповідну допомогу.
Зараз вдалося вийти на китайських інвесторів. Вони готові будувати на території Ананьївського району птахофабрику й завод із переробки овочів. При нинішніх можливостях будівельників вони зможуть почати давати продукцію вже через рік після закладання фундаменту.
Як говорить О. Корженко, вдалося домогтися також стовідсоткової домовленості про те, що на підприємствах працюватимуть тільки місцеві мешканці. Їм нададуть майже дві тисячі робочих місць. Більше того, завод і фабрика будуть зареєстровані в районі, тобто всі податкові надходження від них залишаться в місцевому бюджеті.
Якщо все вдасться, можна гарантовано бути обраним в Ананьєві і в наступному скликанні.
Спільна бюджетна карнавка
– Ще ми намітили здійснення програми «Молоко», – веде далі О. Корженко. – В області закупівельна ціна на хазяйське молоко не виходить за межі 3 гривень за літр. При цьому в Одесі воно продається по 12-15 гривень. Вірніше – перепродується! Цей ринок монополізований князьками від бізнесу, які передають товар по естафеті. На кожному етапі «накручується» ціна. Ми вже домовилися з підприємством, яке купуватиме у селян літр молока за 5 гривень. І везти на прилавок прямо, минаючи черги посередників.
Це, на думку депутата, підніме планку рентабельності приватних господарств, що займаються тваринництвом. Одночасно доводиться вирішувати паралельно виниклу проблему відновлення пасовищ. Значна частина пасовищних земель, всупереч кадастровому регламенту, розорана, і ніде вигулювати худобу. Так буде усунуто одну з причин низького поголів'я свійських тварин, зокрема корів.
– Одночасно ми, депутати, хочемо добитися, щоб громада і влада працювали спільно. Тим більше що, крім спільних інтересів, в одній карнавці зійшлися бюджет області, району й села, – вважає О. Корженко. – Час назавжди відмовитися від думки, що хтось необхідне нам зробить за нас.
Результатом колективної співпраці стало встановлення автобусних зупинок. У Романівці, Новоолександрівці вони вже є. Олег Корженко як депутат облради дав швелери, ріжечки та інший матеріал. А вже різали метал, зварювали конструкцію, заглиблювали опори в землю, фарбували жителі сел. Як з'ясувалося, там чимало майстровитих людей. Іншими словами, брак коштів можна компенсувати особистою активністю.
– І… дбайливим ставленням до грошей! Максимальна економія та звітність. У переміщенні фінансів обов'язковою є повна прозорість, – додає Олег. – Ми, депутати нового скликання, повинні звітувати, а не шукати, на кого б покласти відповідальність. Якщо не запускати руку до спільної кишені, може виявитися, що в розпорядження громади прибуде добра половина бюджету.
У бесіді також зачіпається така особливість: молоді сільські голови не мають досвіду роботи. Але якщо голова обраний, це вже свідчить про довіру односельців до нього. А роботи можна навчити. Так, за рахунок земельного платежу можна удвічі з половиною збільшити річні надходження до бюджету. Головне – перед цим наполягти, щоб гроші за здавання земель в оренду залишалися в районному бюджеті. Бажано оточити себе сильними економістами, «земельниками», юристами.
…Ось уже «запустили» в роботу нову соціальну аптеку. Там медикаменти коштують на 30% нижче середньої ціни…
Завдання депутата – організувати. Голови – зробити. Нагородою за результат буде вдячність людей.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |