ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
На черзі — деімперіалізація
18.02.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 16(21693) / Тираж: 8525

Відбулося перше нинішнього року засідання оргкомітету громадської організації «Одесі — 600», на якому розглянуто низку пропозицій щодо подальшої популяризації ідеї 600-ліття першої писемної згадки порту Коцюбіїв — попередника Хаджибея-Одеси, яке відзначалося торік, дбайливого ставлення до історії та культури міста, зокрема археологічних прошарків.

Щодо відзначення дат, то акцент робиться на доімперській історії міста (до 1794 року), яка потребує подальшого поглибленого вивчення і постійного моніторингу, донесення відповідної інформації до органів міської та обласної влади. Наприклад, у квітні сповниться 500 років першого козацького походу на Аккерман та 400 років походу гетьмана Сагайдачного на Кафу. Щодо першої дати, то є ідея встановити пам’ятний знак у Білгороді-Дністровському, для чого необхідно підготувати звернення до місцевих органів влади.

Доктор історичних наук Тарас Гончарук запропонував також звернутися до міськради з пропозицією не проводити будівельних робіт в Одесі без відповідного узгодження з археологами. Мається на увазі, перш за все, центр міста, зокрема район Карантинної балки (район Строганівського моста), адже у цих прошарках можуть бути пам’ятки культури як доімперського періоду, так і першої половини ХІХ ст.

Серед пропозицій, які висувалися членами оргкомітету, зокрема координатором ГО «Одесі — 600» Валерієм Лівериновим, — організація громадських слухань щодо змін у статуті Одеси, що стосуються тієї частини преамбули, де йдеться про історію заснування міста. З цією метою через депутатську фракцію «Самопоміч» буде підготовлене звернення до членів постійної комісії з питань законності, депутатської етики і реалізації державної регуляторної політики міськради. У випадку, якщо члени комісії не підтримують ідею проведення громадських слухань, буде оголошено збір необхідних у такому випадку підписів одеситів, щоб скликати ініціативні громадські слухання.

У планах ГО «Одесі — 600» — підготовка звернення в Міністерство культури, Інститут національної пам’яті та інші структури щодо започаткування в Україні процесу деімперіалізації. З такою пропозицією виступив художник Сергій Савченко. Це — за прикладом декомунізації. Йдеться про зняття символів, пам’ятників, заміну топоніміки, що увічнюють російський мілітарний дух і возвеличують імперію. Чимало подібних пам’ятників було встановлено чи поновлено вже в часи незалежності України. До їх числа не належать ті, які мають культурно-історичне значення.

Члени оргкомітету також планують підготувати відповідне звернення до Комінтернівської селищної ради щодо перейменування цього селища міського типу в Кодинець, а не Антоново-Кодинцеве, що є калькою з російської.

Для популяризації ідеї давнішнього віку нашого міста планується проводити просвітницькі заходи. Так, на державному радіо для «Одесі — 600» виділено годину на місяць ефірного часу. Для поширення історичних відомостей про доімперський період міста і краю будуть виготовлені постійно діючі стенди. Вони включатимуть також інформацію про відзначення 600-річного ювілею Одеси, світлини поліграфічної продукції, зображення медалі, марок, випущених до цієї події. Подібні стаціонарні стенди у перспективі могли б бути встановлені в культурно-просвітницьких центрах Одеси у разі зацікавлення їх керівництва, наприклад, в обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) та Українському домі (вул. Катерининська, 77). Для шкіл планується виготовити переносні стенди і банери. Нагадаємо, що пам’ятна бронзова медаль, виготовлена минулоріч, буде тиражуватися. Кожен бажаючий може її замовити.

Оргкомітет ГО «Одесі — 600».

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту