ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Де перепропишеться архів?
05.03.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 22(21699) / Тираж: 8525

Позиція Державного архіву Одеської області, громадської ради при держархіві та громадської ініціативи «Друзі архіву» щодо ситуації, пов’язаної з рішенням Одеської обласної ради від 19 лютого 2016 року.

1. Понад 70 років юридичною адресою Державного архіву Одеської області є вулиця Жуковського, 18 (будівля колишньої Бродської синагоги). З 1980-х років приміщення — в аварійному стані. У 2003-у руйнування будівлі значно посилилося. З того ж, 2003-го, керівництво держ-архіву постійно ставить питання про необхідність переведення установи у нове приміщення.

Останніми роками це стало ще нагальнішою потребою, бо вичерпані площі архівосховищ, немає можливості подальшого формування Національного архівного фонду, перебування у будівлі небезпечне для людей і документів.

Усі працівники держархіву, дослідники, відвідувачі, друзі архіву вважають, що установа давно мала б бути переведена до нового, сучасного та спеціально обладнаного архівного комплексу. Залишатися у нинішньому приміщенні згубно для архіву.

2. Всі культові споруди, відібрані радянською владою у релігійних громад усіх віросповідань та конфесій, мають бути повернуті українською державою їхнім колишнім власникам або правонаступникам. У держархіві зберігаються численні документи, що підтверджують права релігійних громад на ці споруди.

Колишня Бродська синагога має бути повернута іудейській релігійній громаді Одеси. За наявності у місті трьох іудейських релігійних громад лише вони самі мають вирішити, хто є правонаступником у цьому питанні.

3. Послідовність дій у вирішенні цих питань однозначно є такою: спочатку — створення сучасного архівного комплексу в центральній частині міста Одеси; переведення Державного архіву Одеської області доцього комплексу; після цього — повернення іудейській релігійній громаді Одеси будинку колишньої Бродської синагоги.

4. Державний архів Одеської області відкритий для всіх без винятку, у тому числі національних громад Одещини. Дружні стосунки з іудейськими громадами, спільні проекти, дослідження, публікації були, є та будуть постійно. Ніхто й ніколи не зможе порушити ці зв’язки, бо архів — наше спільне на-дбання, скарбниця історії нашого краю, загальне національне на-дбання України. Документи Національного архівного фонду Держархіву Одеської області мають цінність також для всієї світової спільноти, бо тут зберігаються матеріали про історію багатьох народів світу (греків, іудеїв, німців, росіян, болгар, молдаван, поляків, французів, італійців, англійців тощо).

5. Рішення, прийняте 19 лютого 2016 року депутатами Одеської обласної ради про передачу колишньої Бродської синагоги одеській іудейській релігійній громаді «Хабад Шомрей Шабос» через договір дарування, було непродуманим, непідготовленим, таким, що порушує права Державного архіву Одеської області, Державної архівної служби України та національні інтереси України щодо формування та збереження Національного архівного фонду. В рішенні також не йдеться про подальше збереження Бродської синагоги як па-м’ятника архітектури і культової споруди.

6. Пропозиції щодо короткотермінового плану дій:

провести юридичну експертизу проекту рішення, винесеного на сесію 19 лютого 2016 року щодо колишньої Бродської синагоги, процедури голосування на сесії та прийнятого рішення;

на наступній сесії Одеської обласної ради переглянути рішення про передачу колишньої Бродської синагоги одеській іудейській релігійній громаді «Хабад Шомрей Шабос» і про оформлення договору дарування;

сформувати робочу групу з представників усіх фракцій облради, представників Державного архіву Одеської області та одеської іудейської релігійної громади «Хабад Шомрей Шабос», а також представників громадськості для підготовки нового рішення облради, яке враховуватиме інтереси всіх інституцій та громади Одеси загалом.

Запропонувати депутатам міської ради долучитися до цієї роботи;

запропонувати депутатам об-ласної та міської рад відвідати держ-архів та ознайомитися зі станом справ;

членам громадської ради при держархіві, координаційної ради громадської ініціативи «Друзі архіву» та ЗМІ забезпечувати інформаційний супровід виконання цього плану дій та загальний моніторинг ситуації.

7. Вимоги держархіву та громадськості:

підготовка та ухвалення рішень стосовно держархіву лише разом з держархівом та громадськістю;

виділення земельної ділянки площею не менше 0,5 га в центральній частині міста Одеси та фінансове забезпечення будівництва сучасного архівного комплексу;

альтернативне рішення: надання Держархіву приміщення площею не менше 6 тис. кв. м в центральній частині міста Одеси та фінансове забезпечення його реконструкції під архів та обладнання за міжнародними стандартами архівної справи.

Мета: створення в Одесі сучасного архівного комплексу, об’єд-нання в ньому всіх документів Національного архівного фонду Одещини, забезпечення розвитку Держ-архіву на наступні десятиліття.

Запрошуємо всіх, кого турбує майбутнє архіву, долучатися до громадської ініціативи «Друзі архіву».

Володимир ЛЕВЧУК,

директор Державного архіву Одеської області.

Лідія КОВАЛЬЧУК,

голова громадської ради при держархіві та координаційної ради громадської ініціативи «Друзі архіву».

* * *

Державний архів в Одеський області не переселятимуть в Олександрівку. Він може залишитися в центрі міста. Про це стало відомо на розширеному засіданні друзів архіву — громадськості, архіваріусів, політиків, а також представників єврейських громад.

Державний архів може залишитися в центрі Одеси. В якій саме будівлі — в облраді працівникам установи поки що не кажуть, збері-гаючи таємницю. Щодо неї директор Держархіву Володимир Левчук зауважив: «Сказали, що від цього варіанту нам буде складно відмовитися, бо він задовольнить усі потреби архіву. Ми з нетерпінням чекаємо на пропозицію. Головне — щоб вона таки надійшла».

Запропонований раніше переїзд із колишньої синагоги, що на Жуковського, в напіврозвалені будівлі психіатричної лікарні в Олександрівці Комінтернівського району більше не розглядається. Про це на особистій зустрічі директору архіву повідомив голова обласної ради Анатолій Урбанський. «Чітко було висловлено позицію, що ва-ріант з Олександрівкою вже не розглядається, тому ця тема з наших розмов взагалі має зникнути, бо неактуальна», — підкреслив Володимир Левчук. Це, звісно, тішить архіваріусів, але, водночас, і насторожує. Працівники держархіву остерігаються сюрпризів, схожих на той, який їм влаштували на останні сесії облради. Вони прагнуть самі брати участь у процесі вибору будівлі. «Нас хвилює, що ми не залучені до обговорення питання з будівлею. Ми не знаємо, що нам запропонують, і не хочемо сюрпризів. Нам непотрібні неочікувані «подарунки», бо вони можуть виявитися неприйнятними для нашої справи», — підкреслила Лілія Білоусова, заступник директора Держ-архіву в Одеській області.

Поки що архіваріуси поспішати з переїздом не збираються. За словами директора установи, будівля, яку запропонують, спочатку має пройти спеціальну експертизу на її придатність для потреб архіву. Куди ж саме переселяти архів, депутати вирішуватимуть уже на найближчій сесії облради.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту