ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Досвід дорожчий за гроші
26.03.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 28(21705) / Тираж: 8525

Облдержадміністрація та облрада в рамках проекту «Сталий розвиток об’єднаних громад, малих міст та селищ Одеської області» підписали протокол про співпрацю з Фондом Ганса Зайделя. Домовленість дала старт навчанню голів об’єднаних громад, малих міст та селищ Одещини, які хочуть розвивати український край за європейськими стандартами.

Про запозичення німецького досвіду для розвитку наших об’єднаних громад в умовах децентралізації говорили ще півроку тому. Саме тоді відбулася перша зустріч представника Фонду Ганса Зайделя в Україні, Республіці Молдова та Румунії Даніеля Зайберлінга з головою облради Анатолієм Урбанським. Й от зараз маємо результат: сторони підписали домовленість про таку співпрацю. Крім Фонду Ганса Зайделя, одеських ОДА та облради, серед підписантів — ре-гіональний інститут державного управління НАДУ при президентові України. Підписання протоколу дало старт дворічному проекту, який розрахований на голів об’єднаних громад, малих міст та селищ. До участі у ньому, на конкурсних засадах, відібрали 25. І тепер від цих чоловіків і жінок різного віку очікують готовність до регулярного навчання, відвідування семінарів, перейняття досвіду від німецьких спеціалістів різних сфер, а потім — впровадження набутих знань у повсякденну практику на місцях. «Ми обов’язково всім, чим зможемо, будемо вам допомагати», — пообіцяв Вадим Грузін, керівник апарату Одеської ОДА.

Досвід одеситам німці передаватимуть через семінари та практичні завдання з розробки міні-проектів на теми, актуальні для кожного містечка чи селища. При цьому матеріал ґрунтуватиметься на реальних прикладах з малих міст Баварії (куди планується візит наших мерів і селищних голів) та поєднуватиметься з реальними потребами і можливостями імплементації у населених пунктах Одещини. «Через два роки ви навіть без нашої допомоги будете працювати над вирішенням всіх проблем вашої країни разом. Буде обмін, будуть ідеї, які ви розвиватимете, будуть і суперечки, і домовленості про те, яким шляхом йти до правильно визначеної спільної мети», — запевнив Даніель Зальберлінг.

У кожного з учасників проекту свої сподівання щодо досвіду. Але всі вони готові до хоч і кропіткої, та плідної роботи. Своїми думками поділився голова Одеської облради Анатолій Урбанський: «Я думаю, що насамперед ми повинні перейняти у наших німецьких партнерів педантичність у праці. Звісно ж, і про це вже було сказано на конференції, ми повинні почати з себе. Навчитися думати більш творчо, не підходити до питання пе-симістично: а, нема грошей, то все, нічого не робитиму. Треба шукати різні шляхи вирішення будь-якої проблеми, знаходити інвесторів у свій регіон — місто, район, селище, село. І це дуже важливо».

Поки голови об’єднаних громад, малих міст та селищ Одещини лише складають припущення щодо досві-ду, який вони можуть перейняти в німців, їхні колеги з Львівщини схоже навчання вже пройшли. Олег Омелян (на знімку), міський голова Кам’янки-Бузької Львівської області, поділився з «Чорноморськими новинами» власними враженнями від співпраці з Фондом Ганса Зайделя.

Найцінніше, за його словами, що може запозичити Україна в Німеччини, — це підхід до планування стратегії розвитку територій на десять років. Він каже, що там, у Німеччині знаходять можливості зробити щось хороше для регіону навіть за відсутності фінансів на це. І всі їхні ідеї не на один день, вони довготривалі та якісні. «Тому, власне, німці не привезли сьогодні грошей. Вони привезли знання, які потрібно брати, засвоювати, пропускати через себе», — зауважив Олег Ярославович.

Кошти на розвиток чогось, за словами міського голови Кам’янки-Бузької, німці знаходять зусиллями громадських організацій. У кожному місті Німеччини їх не менше півсотні. «Все будується на громадських ініціативах і громадських організаціях. Тобто, якщо хтось хоче грати у футбол, він має утримувати команду. Для цього любителі поганяти в м’яча об’єднуються в громаду, яка називатиметься, скажімо, «Футбольна спілка». Самі собі скидаються грошима, купляють форму, м’ячі — і грають! Якщо хочете грати в гольф — будь ласка, за таким же принципом. Але все це не за бю-джетні кошти, це кошти тих, хто хоче цим займатися. А це зовсім інший підхід, ніж у нас», — пояснив наш співрозмовник. Саме в організації бюджету на втілення конкретних корисних ідей — кардинальна відмінність Німеччини від України.

Одесити можуть навчитися в німців і того, як створювати нові робочі місця. Для цього треба добре орієнтуватися в потенціалі свого регіону. «Кожне місто має свої особливості, своє розташування. Звичайно, створення робочих місць треба підлаштовувати до вашої специфіки. Якщо у вас є Богом дане Чорне море — треба розвивати туризм. Це і буде створення робочих місць. У моєму регіоні таких можливостей не було. Проаналізувавши німецький підхід, ми вирішили створити індустріальний парк», — розповів Олег Омелян.

Але ніякі поїздки і зустрічі з експертами не допоможуть, запевнив мер Кам’янки-Бузької, якщо голови міст і селищ не будуть самі готові до змін: «Багато залежить від філософії міського (селищного, районного) голови і так само від філософії депутатів ради. Якщо вони зможуть дивитися на проблеми і виклики по-іншому, а не, знаєте, «все погане, все зле, грошей нема, ми нічого не можемо зробити», то, звичайно, результат буде. Тому важливо, щоб на цих семінарах було бажання чути, що говорять експерти, і була готовність утілювати запропоноване вже в себе на місцях».

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту