ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
За партами — батьки маленьких ромів
26.03.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 28(21705) / Тираж: 8525

Із 4 квітня на Одещині стартує навчальний проект «Забезпечення якісної освіти для ромських дітей у дошкільних навчальних закладах, початкових класах». Діятиме він за принципом «шкільної науки», але в ролі учнів будуть батьки і вчителі, які потім отримані знання передадуть малечі.

Приділити більше уваги саме освіті змусила статистика. З останніх результатів моніторингу виконання заходів «Стратегії захисту та інте-грації ромської нацменшини в українське суспільство до 2020 року» (стартувала в Україні в 2013-у — Авт.) видно, що рівень освіти ромського населення вкрай низький: 24% взагалі не мають освіти і лише 1% тих, хто здобуває чи здобув вищу.

Головною причиною цього експерти вважають несерйозне ставлення самих ромів до освіти, уявлення про навчання як про щось необов’язкове. За цим криються різні перешкоди: відсутність потрібних документів, матеріальні питання і навіть дискримінація ромів у суспільстві. При цьому найголовнішою причиною неуспішності ромських дітей у школі моніторинг називає невідвідування малими дитсадків. «Є така статистика: якщо дитина ходить до дитячого садочка, то її словниковий запас — до 4,5 тисячі слів, а якщо не ходить і спілкується лише вдома (тим паче, якщо лише мовою, яка не є мовою викладання в школі) — трохи більше 300 слів», — зазначив Максим Джум, керівник благодійного фонду «Планета добрих людей».

Виправляти освітню ситуацію серед ромського населення почали в 2012 році шляхом створення центрів для батьків при ромських громадських організаціях. На базі цих центрів впроваджували дві програми — «Готуємося до школи» і «Впевнене батьківство». Там дорослих вчили, як саме забезпечувати необхідну підтримку своїм дітям для успішного розвитку та подальшого навчання, а також бути активними захисниками їхніх прав, зокрема права на якісну дошкільну та початкову освіту. Тепер ідею центрів збираються втілювати не в громадських організаціях, а на базі шкіл і дошкільних закладів.

«Це пілотний проект. На території Одеської та Закарпатської областей буде реалізовано дворічну програму, яка допоможе ромським дітям отримати доступ до якісної освіти. Робота проводитиметься з батьками, щоб вони могли самі надавати потрібну допомогу своїм дітям в освіті. Окремо працюватимемо і з учителями, які безпосередньо навчають ромських дітей, щоб вони краще дізналися про специфіку, культуру ромського народу і були адекватними в сенсі інформації», — розповів Максим Джум. У центрах будуть свої викладачі, яким передбачена заробітна плата. Вони, разом із реалізаторами проекту, відвідають кілька навчальних семінарів у Сербії, де досягли відчутних результатів в охопленні освітою ромського населення.

Проект спрямований на охоплення освітою дітей дошкільного (3—5 років) і шкільного (6—10) віку. В нашій країні він втілюється всеукраїнським фондом «Крок за кроком» за підтримки міжнародного фонду «Відродження». За словами представника організації «Крок за кроком» Юлії Найди, гроші на реалізацію проекту в Україну вже на-дійшли. До реалізації проекту, крім громадських організацій, залучено Інститут післядипломної підготовки та департамент освіти. Офіційно на Одещині проект стартує 4 квітня і триватиме два роки — до кінця березня 2018-го. Майданчиком для реалізації стануть одна-дві школи в регіоні, де ромів проживає най-більше. Остаточно з адресами ви-значаться найближчими днями.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту