ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Рятівна вакцинація
31.03.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 29(21706) / Тираж: 8525

Ближче до кінця березня була, нарешті, закуплена і завезена на Одещину вакцина БЦЖ для профілактики туберкульозу, яку ми традиційно замовляємо в Росії. Загальної кількості препарату (50 тисяч доз із замовлених 60) ви-стачить на 30 тисяч дітей, тож не лише Одеса, а й райони області мають шанс отримати рятівні сироватки. Вакцини достатньо для забезпечення повної потреби для планової вакцинації малюків від туберкульозу до середини наступного року, а також для того, щоб прищепити тих дітей, які раніше з різних причин пропустили планові імунопрофілактичні заходи.

Про це в понеділок на брифінгу розповіла Людмила Самойленко, завідувачка центру клінічної імунології обласної дитячої клінічної лікарні, головний позаштатний імунолог департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадміністрації.

Як відомо, Міністерство охорони здоров’я вчасно не виконало своїх зобов’язань перед державою, а місцеві органи влади не мали повноважень для самостійних дій, тому й трапилася прикра затримка, яка могла обернутися епідемією туберкульозу (для Одещини в цьому сенсі рівень тривожності не знімається). Тепер, сподіватимемося, небезпека позаду, а отриманих запасів рятівної сироватки вистачить до кінця березня наступного року. Щоб і надалі не трапилося збоїв, профільна організація уже подала заявку на 2017 рік.

Отримана вакцина БЦЖ має сертифікат про державну реєстрацію і дозволена до використання в Україні. Термін її придатності — до 2017 року. Щоб не хвилювалися батьки: вакцина цього виробника раніше успішно використовувалася в Одесі для імунопрофілактики туберкульозу в дітей.

Із міського складу комунального підприємства «Одесфарм» препарат розвезли по кабінетах щеплень усіх дитячих міських поліклінік. Транспортування здійснювалося на спеціальній машині з рефрижератором для забезпечення дотримання температурного режиму, що особливо важливо для збереження якості препарату.

На вакцинацію БЦЖ у дитячих поліклініках батьків запрошуватиме дільнична служба винятково у плановому порядку, щоб уникнути черг, які вже почали створюватися. Вся інформація про дотримання графіків — у дільничних педіатрів, у тому числі й про проведення проби Манту, необхідної перед щепленням.

Якщо в Америці чи в Європі ніхто навіть не ставить під сумнів доцільність вакцинації, то ми собі «дозволили» навіть дискутувати довкруж цього питання. «Підігріті» безвідповідальними публікаціями та телевізійними роликами про шкоду від вакцинації, про її низьку якість, про те, що буцімто нам «скидають» усе, що не використали в цивілізованих країнах, тисячі батьків відмовлялися від імунопрофілактики, якою є вакцинація, або ж відкладали її на потім. Не переконувало й те, що самі вони, як і їхні батьки, не захворіли на страшні недуги тільки завдяки тому, що вчасно і справно колись отримали необхідні щеплення.

Людмила Самойленко нагадала, що з 2015 року в Україні діє новий календар щеплень. Раніше їх робили дітям у 3 — 4 — 5 місяців, тепер, відповідно до стандартів Євросоюзу, малюків будуть щеплювати у 2—4—6 місяців. Зараз у нашій країні обов’язково вакцинують від 10 небезпечних для життя захворювань.

Варто зауважити, що і вартість вакцини, і всі проведені медичні процедури (вони мусять виконуватися винятково в умовах стаціонару!) — безкоштовні для населення, адже оплачені бюджетними грішми.

Сьогодні Одещина має невеликий дефіцит вакцини для профілактики коклюшу, правця та дифтерії. Остання гуманітарна поставка була з Грузії. На даний час, уточнила лікарка, такої вакцини залишилося обмаль. А ось вакцини від гепатиту В поки що ви-стачає, однак без поповнення запасів і з нею може бути напружена ситуація. Є також певна кількість сироватки від ботулізму та сказу.

Згідно із законом «Про захист населення від інфекційних захворювань» вакцинація в нашій державі є обов’язковою. Але чинна законодавча база про права людини дозволяє від неї відмовитися. Нині ці протиріччя в законодавстві вирішуються так: не вакцинованим дітям дозволяється відвідувати школу і дитячий садок, але підвищуються вимоги до проходження ними медоглядів, особливо відвідання дитячого фтизіатра та лікаря-інфекціоніста. А ще батьки таких дітей, наголосила лікарка, мусять бути готовими до того, що в разі виникнення епідеміологічної загрози їхніх дітей тимчасово можуть звільнити від занять, допоки ситуація не виправиться.

Щоправда, дефіцит вакцин, який ми маємо чи мали, спрацював і на позитив, адже якщо раніше чисельність вакцинованих дітей не перевищувала 60—65% від загальної кількості, що загрожувало епідеміями, то нині цей показних добирається до 80%. Завдяки цьому різко знизилася кількість малюків, які захворіли на кір, коклюш, епідемічний паротит (свинку). На щастя, за останні п’ять років маємо лише один випадок дифтерії.

Чим не переконливий аргумент на користь вакцинації?

Автор: Ніна ЗАЛЕВСЬКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту