![]() |
|
![]() |
![]() |
Бути одним із найвіддаленіших ра-йонів області зовсім не означає бути глибинкою, районом неперспективним. Чому б, скажімо, савранському краю не стати північними воротами Одещини? Цьому сприяє географічне розташування. Тут проходить межа з Миколаївською, Кіровоградською і Вінницькою областями. Поруч — автотраса. Район компактний. Володіє великими природними багатствами — лісовим і водним фондами. І якщо такий потенціал є, його необхідно використати. Так підійшли до цього питання голова Савранської райдерж-адміністрації Віталій Свічинський і його заступники Юрій Демедюк та Олександр Хапатнюков-ський, які обійняли ці посади шість місяців тому.
Невдовзі про Саврань заговорили не лише на рівні області. Першою причиною цього стала «Резиденція Святого Миколая», організована на базі Осичанського лісництва, яку відвідали понад п’ять тисяч осіб. Двічі там побував голова обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі. Приїжджали гості зі столиці, багатьох обласних центрів України. Неординарно, за інтригуючими сценаріями почали проводитися в районі культурні заходи («Міс та Містер Савранщини», «Жінка року», Масниці тощо), різноманітні навчання та тренінги для фахівців. Але цього, звичайно, замало. Необхідно було розширювати масштаби.
Й ось наприкінці березня у великому залі Савранської РДА відбувся семінар «Розвиток регіону через використання цифрових інструментів Google», який провели лідери спільнот Google та сертифіковані тренери. Зацікавленим (а ними виявилися керівники підприємств, організацій, установ, підприємці, студенти та учнівська молодь) за-для ефективності тренінгу заздалегідь запропонували прихопити з собою планшет чи ноутбук, чим вони і скористалися. Хоч навчання тривало впродовж усього робочого дня, ніхто не почувався стомленим і присутніх у залі не меншало. Одних цікавило, як створити свій канал на YouTube, інших — у який спосіб нанести своє підприємство на карти Google. Були й інші питання. Усе свідчило про те, що савранчани готові до сприйняття такої інформації, що використання новітніх можливостей у їхній діяльності — тема для них досить актуальна.
Наступного дня було ще цікавіше. Савранська РДА за підтримки департаменту «Агентство з питань інвестицій і розвитку» Одеської облдержадміністрації провела «круглий стіл» на тему «Економіка Савранського району: перспективи розвитку». В його роботі взяли участь тво директора згаданого департаменту Сергій Семенов, керівник громадської організації «Економічний розвиток Одещини «Синенергія ХХІ» Олександр Дубовик, представники бізнесових структур нашої області, Києва та місцеві підприємці, голова районної ради Микола Базей, жителі, яких цікавлять перспективи розвитку краю. Після вступних слів-вітань Олександра Хапатнюковського і Віталія Свічинського, відбулася презентація Савранського району та його інвестиційних об’єктів.
Схеми, таблиці, фотознімки і коментарі до них створювали об’ємну, цілісну картину про Савранський район, його соціально-економічну характеристику. Відзначалося, що ключовими напрямками розвитку економіки є енергоефективність, переробна промисловість, туризм.
Варто зауважити, що презентація можливостей розвитку туризму стала для багатьох гостей відкриттям. Ну кого не заінтригують, ска-жімо, такі факти? У селі Гетьманівка розкинувся дендропарк князів Любомирських з рідкісними породами дерев та кущів, яких не відшукаєш навіть у славнозвісній «Софіївці». Є там храм, побудований у ХVІІІ столітті, енергетика якого, стверджують люди, допомагає жінкам стати матерями. Вже нині багатьох приваблює хата-мазанка, що в Концебі. Має село і земельну ділянку, на якій може розміститися екопоселення, — неповторне місце для творчих людей, які прагнуть ви-рватися з кам’яних тенет мегаполісів, відчути єднання з природою. А хіба гора заввишки 100 метрів та протяжністю природного спуску 800 метрів і 8-гектарна територія під забудову не можуть стати основою для створення гірськолижного курорту у цьому ж таки селі? «І буде на території Савранського району Концебель», — оптимістично жартували учасники заходу.
В проекті — побудова човникової станції, бо ж через територію ра-йону протікає Південний Буг з двома його притоками — Савранкою та Яланцем. То як не скористатися цим природним даром? А в селі Вільшанка, що за 6 кілометрів від автотраси, розташована чудова ділянка, цілком придатна для облаштування бази відпочинку чи дитячого оздоровчого табору...
Після презентації відбулося обговорення побаченого і почутого. Звучали запитання, зауваження, висловлювалися різноманітні думки, які часом переходили у дискусію. Звісно ж, бізнесмени-інвестори — люди прагматичні. Так, вони відзначали величезний обсяг робіт, який провела адміністрація, готуючись до «круглого столу», але й зауважували, що сподівалися почути конкретні пропозиції, куди можна вигідно вкласти гроші, побачити вже розроблені бізнес-плани. І їх можна зрозуміти. Але це, пояснювали господарі, — наступні кроки, які робитимуться із залученням відповідних фахівців. Мета ж цього зібрання, підкреслив Олександр Хапатнюковський, — обмінятися думками, почути щось нове, налагодити зв’язки для співпраці, зацікавити бізнес, інвесторів наявними в районі можливостями.
І зацікавили. Та й не лише туризмом. Після завершення роботи «круглого толу» гості охоче скористалися наданою можливістю об’їхати презентовані інвестиційні об’єкти, на власні очі їх побачити та оцінити потенціал. Такими об’єктами стали: інкубаторна станція у Саврані, гранітний кар’єр і територія під забудову у Вільшанці, лінія з розливання води у Слюсаревому. Особливу увагу гості виявили до будівлі й території свиноферми у Саврані, консервного заводу, який діяв у Полянецькому, і тракторної бригади у Дубиновому. Говорили і про перспективи переробки в районі молочної продукції.
То чому б і справді Савранщині не стати зразковими північними воротами Одещини?! А двері для тих, хто має цікаві ідеї, новітні технології, які можна застосувати на цих теренах, сміливі задуми і пропозиції, — уже відкриті. Тож приїжджайте!
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |