ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВОНИ БУЛИ ПЕРШИМИ
14.04.2016 / Газета: Флот України / № 16 / Тираж: 1000

Указ Президента України від 5 квітня 1992 року “Про невідкладні заходи щодо будівництва Збройних Сил України” став своєрідною відправною точкою відродження національного флоту. Але документ залишився б документом, якби не люди, які увійшли до складу організаційної групи і практично з нуля розпочали будівництво Військово-Морських Сил.

Безперечно, можна провести багато паралелей з подіями 2014 року та тим, що відбувалося у 1992 році, адже росіяни намагалися не допустити створення українських ВМС і разом з тим унеможливити українську присутність в Криму, щоб в подальшому відібрати півострів. Однак, завдяки справжнім патріотам України тоді вдалося відстояти Україну в Криму. Росіяни ж не забули образливої поразки...

Щоб згадати події 24-річної давнини до Одеси прибули ветерани Військово-Морських Сил — члени організаційної групи. Так, контр-адмірал запасу Юрій Шалит, полковник запасу Іван Шульга, капітани 1 рангу запасу Вадим Махно та Леонід Якутович відвідали факультет Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія”. На факультеті ветерани взяли участь у церемонії підняття прапору ВМС, оглянули приміщення, навчальні класи, а також переглянули фільм “Вони були першими”, виготовлений ТРК Міністерства оборони України “Бриз” у 2010 році.

— Сьогоднішні курсанти повинні продовжувати традиції, які ми заклали у 1992 та 1993 роках. Зокрема, вірно служити Батьківщині, флоту, народу України всім серцем, а для цього їм знадобляться знання, бажання та багато інших, не менш важливих якостей, — говорить контр-адмірал запасу Юрій Шалит. — Під час подій у Криму я був разом з матросами, офіцерами і бачив на власні очі, що там відбувалося. Наприклад, у свій час я був головою приймальної комісії, яка вводила у стрій корабель управління “Славутич”, ми вперше виводили ВДК “Костянтин Ольшанський” в море, після того, як він прийшов з Чорноморського флоту.

На початку 90-х політична ситуація в АР Крим була дуже напруженою, і людям з організаційної групи доводилось працювати за складних умов, не жаліючи себе, лише на одному ентузіазмі.

Цього ж дня ветерани побували у штабі українського флоту, де зустрілися з командувачем Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адміралом Сергієм Гайдуком. Під час зустрічі були обговорені шляхи подальшої співпраці, посилення військово-патріотичного виховання молоді. Віце-адмірал Сергій Гайдук проінформував ветеранів про сьогоднішній стан та перспективи розвитку національних ВМС.

У свою чергу члени організаційної групи подякували керівнику українського флоту за те, що незважаючи на скрутне становище у державі, командування ВМС робить все для того, щоб національний військовий флот поповнювався новими бойовими одиницями. І нещодавня церемонія закладання чотирьох малих броньованих катерів є черговим підтвердженням цього.

Варто додати, що командувач ВМС та ветерани українського флоту зійшлися на думці щодо необхідності відновлення організації ветеранів ВМС і висловили сподівання, що наступну — 25-ту річницю створення організаційної групи будуть відзначати вже у складі цієї організації.

Далі ж ветерани ВМС відвідали Західну військово-морську базу, де поклали квіти до меморіального стенду загиблим в зоні АТО військовослужбовцям вітчизняного флоту, а також побували на фрегаті “Гетьман Сагайдачний”.

Нагадаємо, що у 1992 році частина особового складу кораблів і підрозділів Чорноморського флоту та члени Спілки офіцерів України виступили з ініціативою, яку, власне, і підтримав Президент України Леонід Кравчук Указом за №209 “Про невідкладні заходи щодо будівництва Збройних Сил України”, другий пункт якого постановляв: “Сформувати Військово-Морські Сили України на базі сил Чорноморського флоту, дислокованих на території України”. А вже 6 квітня 1992 року Указом Президента України за №210 першим командувачем Військово-Морських Сил України був призначений контр-адмірал Борис Кожин.

Автор: Олександр ЗАВТОНОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту