ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Весна прийшла... алергію принесла
16.04.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 34(21711) / Тираж: 8525

Кожен, напевно, знає, що алергія — це підвищена чутливість імунної системи організму до якогось алергену, тобто речовини, яка її викликала. Це неприємна штука, а ще, переконують медики, — доволі небезпечна, тож нехтувати навіть найменшими проявами недуги не варто.

Про це, зокрема, говорила на брифінгу Ірина ГОНТА, головний позаштатний алерголог Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадміністрації, лікар-алерголог вищої категорії обласної клінічної лікарні.

Клінічні прояви алергії настільки різноманітні, зазначила вона, що часто одні й ті ж симптоми можуть свідчити як про алергічну реакцію, так і про інфекційне захворювання. З найхарактерніших проявів алергії виділяють респіраторні, як-от набряк слизової носоглотки, закладеність носа, нежить, кількасекундний бронхоспазм і в найважчих випадках — навіть напад задухи; з боку очей — сльозотеча, нестерпний ріжучий біль, кон’юнктивіт; на шкірі проявляється у вигляді різних висипань, ущільнень і почервонінь, набряків, свербежу, пухирів… За-хворювання здатне проявитися блискавичними реакціями: набряками Квінке та анафілактичним шоком, що здатен призвести навіть до непоправного.

Кожен третій з нас — потенційний алергік. Хтось знає про це і консультується з фахівцем, хтось (більшість!) сезонну течію з носа чи свербіж долонь не сприймає всерйоз. Люди, особливо городяни, які всю зиму просиділи в квартирі чи в офісі, нині виїздять на природу, на дачі, де все вже цвіте й буяє, дзижчить під вухом і повзає під ногами. Тут їх і підстерігають численні неприємності. Сільські мешканці з настанням тепла, як правило, самовіддано хапаються за роботу, проводять ревізії сараїв та підвалів. До слова, одна жінка загинула тільки через те, що надихалася пороху, витрушуючи мішки, які всю зиму пролежали у коморі. Щоб зберегти життя, варто було лише випити пігулку перед роботою і прикрити обличчя.

Ірина Гонта нагадала про речовини, здатні викликати алергічну реакцію. Фактично, сказала вона, будь-що може стати причиною алергії, адже все дуже індивідуально. Наприклад, відомі випадки, коли хвороба розвивалася від вживання звичайних продуктів — картоплі, кабачків або яблук. На щастя, ці продукти рідко провокують захворювання. Однак існують списки відомих потенційних алергенів, які найчастіше зумовлюють неадекватну реакцію організму. Серед харчів це, передусім, какао-боби і продукти їх переробки, цитрусові, горі-хи, молоко, яйця, морепродукти…

Та найчастіше люди страждають від пилового кліща, який живе і плодиться в пір’яних подушках та перинах, від пилку рослин, які нині пишно цвітуть, від шерсті тварин, від цвілі… Весна, наголосила лікарка, — найліпший час, щоб назавжди винести з помешкання набиті пір’ям, нехай і такі милі вашому серцю, подушки.

Тяжкі алергічні реакції спричиняють укуси комах. Особливо небезпечну реакцію викликають отрута бджіл, джмелів, ос та павуків, вміст секрету комарів. Не додають нам з вами здоров’я і препарати побутової хімії, якими часто зловживаємо.

— До центру клінічної алергології при обласній клінічній лікарні що-дня звертаються від 30 до 50 осіб, які страждають від алергенів. Переважно люди йдуть до медиків тільки тоді, коли жити стає нестерпно, довго нехтуючи проявами алергії, а відтак запускаючи хворобу. Приблизно така ж кількість звертається за допомогою до Одеського міського імунологічного центру, — розповіла Ірина Гонта. — Не варто самому шукати причину недуги, алерген, тим більше — самостійно призначати собі лікування, користуючись загальною доступністю антигістамінних препаратів в аптеках.

До речі, така доступність ліків від алергії — лише наша вітчизняна біда, адже в Європі ці препарати — винятково за лікарським приписом, у якому визначені дози та фармакологічний склад. Що допомогло сусідці — може вбити вас!

Який вихід? За перших проявів алергії — негайно звертатися до лікаря. В арсеналі одеських медиків — тисячі проб-тестів на алергени, тож за необхідності вирахують і той, який не дозволяє спокійно жити саме вам. Можливо, що лікар скаже обмежитися лише аналізом крові.

Не забувайте і про те, що симптоми, які списуєте на алергію, можуть сигналізувати про інфекційні захворювання, а не лише «нагадувати» вашому організму, що цвіте амброзія. А ще лікар радила добре нині висипатися і, по можливості, уникати стресів, адже вони руйнують наше здоров’я, знижуючи імунний опір організму. А це нам ні до чого, адже попереду стільки роботи і стільки радості від життя!

Автор: Яна СТАСІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту