ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Безпекова складова пам’ятних дат
21.04.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 35(21712) / Тираж: 8525

«Пам’ятні дати та безпека в місті» — «круглий стіл» під такою назвою відбувся за ініціативи Одеської обласної групи медіації в прес-центрі Paritet, що на Фонтанській дорозі, 51.

В обговоренні взяли участь представник «Групи 2 травня» Тетяна Герасимова, представник проросійського руху Ібрагім Моріс, активіст партії «Демальянс» Павло Паламарчук, позаштатний радник начальника головного управління Національної поліції в Одеській області Владислав Сердюк, керівник аналітичного відділу ГО «Оберіг» Вадим Лабас, доктор юридичних наук Наталія Крестовська та доктор соціологічних наук Інна Терещенко.

Приводом для проведення «круглого столу» стали цьогорічні події на Куликовому полі 10 квітня. Нагадаємо, у день визволення Одеси між українськими патріотами та активістами проросійських організацій виник конфлікт, який закінчився бійкою. Учасники обговорення висловили стурбованість, що 2 та 9 травня також є висока ймовірність сутичок. Для запобігання конфліктів і провокацій у місцях скупчення великої кількості людей необхідно розробити правила поведінки.

Наталія Крестовська: «Дата 10 квітня в радянські часи ніякого особливого пафосу не мала. Наприкінці 1970-х було ще багато живих ветеранів, багато хто пам’ятав роки окупації. Було тоді все досить спокійно і скромно. Одесити справді щиро цьому раділи. Полі-тичного забарвлення дата 10 квітня набула в останні роки».

Тетяна Герасимова: «Ми не повинні забувати, що два роки в країні триває війна. На Сході — гаряча війна, на інших територіях — гібридна війна, війна нового типу, комплексна війна, війна чужими руками. Події 2 травня 2014 року спричинило те, що на Куликовому полі в лютому—квітні був задіяний певний людський ресурс. Там відпрацьовувалися соціальні підривні технології, технології референдуму, створення так званих «народних республік», живих щитів, керованого хаосу, кримінального натовпу тощо. Ми на власні очі бачили, що це відбувалося синхронно з подіями в Донецьку та Луганську. В Одесі в них не вийшло, не вдалося».

Ібрагім Моріс закликав 2 і 9 травня під час пам’ятних ходів і парадів керуватися законом. Обіцяв, що люди, на яких він має вплив, дотримуватимуться Конституції України, не буде символіки, яка підпадає під заборону згідно з законом про декомунізацію. Казав, що слід завчасно передбачити правила для всіх учасників масових заходів.

Однак не поспішаймо вірити словам полум’яного комуніста — Ібрагіма Моріса. Тут він говорив одне, а у мережі «Фейсбук» закликає своїх прихильників прийти на Куликове поле 2 травня о 14-й годині: «Одесити і родичі прийдуть покласти квіти на Куликове поле до Будинку профспілок. Також очікується приїзд делегацій євродепутатів, європейських політиків, а також представників міжнародних правозахисних організацій». Отже, до Одеси підтягують «важку артилерію» — любителів Путіна з Європарламенту.

Тетяна Герасимова: «Ми бачимо групу людей на Куликовому полі, у яких загинули рідні та близькі. Вони приходять туди впродовж двох років щомісяця 2 числа. Приходять на знак скорботи і жалоби. Це їхнє право. І ми це право повинні поважати та оберігати. Негоже зводити рахунки ні з мертвими, ні з їхніми рідними. Але ми повинні констатувати, що ці траурні заходи набули яскраво вираженого політичного забарвлення. Там лунають слова ворожнечі, які в ситуації гібридної війни є неприйнятними: «київська хунта», «одеська Хатинь». Вони є абсолютною брехнею в описуванні подій 2 травня і роз’єднують сус-пільство. Це брехня. Тому перш ніж укладати якісь домовленості, потрібно очистити рух «Куликове поле» від будь-якої політики. Не використовувати родичів загиблих як ресурс і як живий щит. Це недопустимо і неморально. Коли Вікторія Мачулко їздить по Європі в дорогі вояжі і розповідає на якихось псевдоконференціях ООН про «одеську Хатинь», брехню про те, що «швидка допомога» забирала лише тих, хто розмовляв українською, і залишала тих, хто просив допомоги російською, то це грубі інсинуації, які не просто не сприяють миру, це людей роз’єднує і продовжує роз’єднувати. На мою думку, політичний момент з діяльності «Куликового поля» треба категорично прибирати. З ним ніхто ніколи не погодиться. Люди, котрі живуть у цьому місті, котрі хочуть миру і не хочуть, щоб на них летіли снаряди, люди, чиї родичі загинули в АТО, — для них це образливо. Тому 2 травня не треба створювати картинку для російських ЗМІ, що в нас тут усе погано».

Павло Паламарчук закликав одеситів з метою безпеки не відвідувати Будинок профспілок 2 травня. Його підтримав Вадим Лабас, який представляє «Оберіг».

Владислав Сердюк: «10 квітня цього року деякі особи вийшли з георгіївськими стрічками, що спровокувало безлад. Позиція начальника обласного управління поліції, і я її підтримую, така: «Що таке георгіївська стрічка? Це бойовий символ, атрибут тієї країни, яка воює проти держави Україна. Зображення стрічки є на бронетехніці так званих «ДНР», «ЛНР», є нашивкою — розпізнавальним знаком на формі терористичних військових формувань». 1, 2 і 9 травня полі-цейські мають намір жорстко реагувати на спроби провокацій. А осіб, які вийдуть з такими стрічками, поліція затримуватиме.

Тетяна Герасимова: «Ми не маємо забувати, що це була гібридна війна і є гібридна війна. Подвиги наших прадідів у Другій світовій приватизовані певною політичною силою. Конфлікт нікуди не дівся, і, будьмо чесними, він ще не скоро буде вичерпаний у нашому місті і в країні. Є вищий пріоритет — безпека нашого міста. Безпека людей вища за полі-тику, вища за вибори, вища від будь-яких історичних протиріч».

Автор: Записав Володимир ГЕНИК.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту