ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Наталія ХМІЛЬ: «Ми готуємо практичних психологів»
21.04.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 35(21712) / Тираж: 8525

23 квітня відзначається Всеукраїнський день психолога, свято фахівців, які допомагають людям краще адаптуватися у соціумі та долати стреси.

Напередодні професійного свята декан факультету психологічної освіти Південноукраїнського національного педаго-гічного університету ім. К.Д. Ушинського, кандидат психологічних наук, доцент Наталія Хміль розповіла нам про перспективи, що відкриваються перед абітурієнтами, які оберуть фах психолога.

— Психологія — молода наука, що динамічно розвивається. Пані Наталіє, чому останнім часом вона стала такою популярною?

— У новому тисячолітті професія психолога справді стає дедалі популярнішою і в Україні, і в світі. Останнім часом люди з різних сфер діяльності частіше цікавляться психологією, а звичайні громадяни, зіткнувшись з тими чи іншими проблемами, намагаються їх вирішити за допомогою спеціаліста. Психологія розвивається і стає однією з провідних наук ХХІ століття.

— За якими критеріями визначається професійний рівень психолога?

— Ми орієнтуємо своїх студентів на дотримання Етичного кодексу психолога, в якому прописані основні принципи професійної етики.

По-перше, це моральна відповідальність за результати надання допомоги. По-друге — принцип конфіденційності, який має дотримуватись на всі 100%. По-третє, психолог повинен мати безоціночне ставлення до клієнта, а консультування повинне бути на благо особистості. І, по-четверте, фахівець повинен бути професійно компетентним, мати обов’язкову базову освіту.

Моніторинг пропозицій з надання психологічної допомоги в нашому місті впродовж останніх п’яти років показує, що більшість успішних та ефективних психологів — наші випускники. Водночас можна відзначити тенденцію зростання кількості психологів-самоучок, які отримали сертифікати після проходження тренінгів і пропонують психологічну «допомогу» в тому чи іншому вигляді. Психолог — це людина, яка діє на психіку інших, і якщо він некваліфікований, то його поради можуть зашкодити. Від його особистої майстерності та знань і залежить психічне здоров’я, а іноді й життя клієнта. На нашому факультеті ми підходимо до підготовки студентів дуже ретельно, навчаючи їх теорії та практиці.

— Як відбувається саме навчання?

— Все наше навчання орієнтоване на практику. Ми забезпечуємо цілісну освіту, яка дає можливість студентам бути кваліфікованими фахівцями та творчими особистостями. Наші студенти — ініціативні та активні молоді люди, як правило, обирають дисципліни, які готують їх до практичної роботи. Ми, в свою чергу, пропонуємо 25% дисциплін навчального плану на вибір студента. Окрім того, при вивченні різних дисциплін студенти знайомляться з різноманітними підходами: глибинною, екзистенціальною, гештальтпсихологією. Ми також пропонуємо спецкурси, що готують психологів до роботи в екстремальних ситуаціях. Як бачите, практична підготовка відіграє головну роль. У навчальному процесі використовуються сучасні інтерактивні методи, ділові ігри, перегляди фільмів з наступним обговоренням, освоюються техніки арт-терапії, ІТ-технології та інше.

— У чому родзинка вашої психологічної школи?

— Наш університет одним з перших на півдні України ввів підготовку практичних психологів. Факультет об’єднує три кафедри: загальної та диференційної психології, психології розвитку та соціальних комунікацій, а також теорії та методики практичної психології. На факультеті працює дев’ять докторів наук, а також академік — ректор нашого університету Олексій Чебикін. Такого потужного потенціалу, як у нас, нема у жодному ВНЗ Одеси.

Наші викладачі вносять гідну лепту у розвиток психологічної думки в Україні. На факультеті склались всесвітньо визнані наукові школи, що опрацьовують проблеми емо-ційної регуляції діяльності (акад. О. Чебикін), емоційності особистості (проф. О. Саннікова), візуальної креативності (проф. С. Симоненко) та інші.

— Чи проходять ваші студенти практику?

— Крім закладів освіти (шкіл, ліцеїв, вишів), наші студенти проходять практику у центрах різного спрямування. У них є можливість проводити дослідження, дізнаватися про нові методи психодіагностики. Наші вихованці залучені до волонтерської діяльності. Під час різноманітних практик студенти освоюють навички проведення психодіагностичного обстеження, розробки та проведення корекційної, профорієнтаційної та тренінгової роботи. Вони мають змогу працювати з різними категоріями дітей та дорослих. Студенти проходили практику у ДЦ «Молода гвардія», в дитячих будинках, у закладах, де живуть так звані «сонячні діти» із синдромом Дауна. Ми навчаємо наших вихованців бути толерантними, а також вчимо соціум правильно реагувати на людей з обмеженими можливостями.

— Існує думка, що, закінчивши університет, важко працевлаштуватися за фахом. Чи можливо знайти роботу після вашої підготовки?

— Я пишаюся тим, що переважна більшість наших випускників працює за фахом. Їх можна побачити і на телебаченні, і в навчальних закладах, і в облдержадміністрації... Наш випускник Стас Дрогаєв — позаштатний радник голови Одеської ОДА. Катя та Олексій Дишелі успішно працюють у благодійному фонді «Дон Боско». Ще одна випуск-ниця, Єва Поплавська, очолює інститут глибинної психології...

— Сьогодні молодь приваблює робота за кордоном. Чи працюють ваші випускники в інших країнах?

— Наша освіта дозволяє працювати у всіх країнах світу. Наші випускники практикують у Франції, Великобританії, Німеччині. Цьому сприяє і той факт, що наші випускники отримують дипломи з додатком європейського зразка.

— Які у вас плани щодо розвитку факультету?

— Ми не збираємося зупинятись на досягнутому. Ліцензований новий напрямок — «Реклама та зв’язки з громадськістю» — безпосередньо пов’язаний з підготовкою спеціалістів у сфері соціальних комунікацій. До нового навчального плану ми заклали важливі, з точки зору психології, аспекти: формування привабливого образу персони й організації в очах громадської думки, вибудовування ефективних відносин організації з представниками влади, споживачами, партнерами, суспільством у цілому, а також планування рекламних, PR-кампаній і так далі. Крім того, плануємо створити психологічну клініку, де студенти старших курсів під керівництвом досвідченого викладача зможуть допомогти тим, хто цього потребує.

— Чим визначається популярність вашого факультету психологічної освіти?

— Найвагоміший показник — це конкурс при вступі. Щороку до нас прагнуть потрапити понад 500 абітурієнтів при наявності 90 місць. Багато хто обирає саме наш факультет, знаючи про його націленість на практику. Наші потенційні абітурієнти роблять правильний вибір, обираючи психологічний факультет Південноукраїнського національного університету ім. К.Д. Ушинського.

Детальнішу інформацію та контактні дані можна знайти на сайтах факультету: psy-pdpu.com.ua, psy-pnpu.od.ua.

Користуючись нагодою, вітаю викладачів, студентів-психологів та випускників з професійним святом і бажаю успіхів у цій шляхетній справі — наданні психологічної допомоги людям.

Автор: Катерина СНЯТОВСЬКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.011
Перейти на повну версію сайту