![]() |
|
![]() |
![]() |
У ніч із 25 на 26 квітня на Думській площі невідомі у балаклавах напали на «Антитруханівський майдан». Сонних протестувальників били, намети трощили, а речі скидали у КамАЗ, що стояв з боку Стамбульського парку. Нападники, а було їх десь чотири десятки, приїхали організовано, на автобусі. П’ятьох із них затримала поліція.
За дивним збігом обставин, камери спостереження мерії, що працюють у постійному режимі, у той момент були відключені.
Далі ситуація розгорталася так. На сайті мерії з’явилась інформація про перенесення сесії міської ради із 27 квітня на 18 травня, а також про те, що Геннадій Труханов відбув до аеропорту, щоб леті-ти у Стамбул. Але з аеропорту повернувся, сесію міськради вирішили провести таки 27 квітня, і Геннадій Труханов у закритому режимі дав брифінг обраним журналістам. На сайті Odessit.ua опубліковані матеріали цього брифінгу, де міський голова назвав події, що сталися вночі на Думській площі, «наслідком невміння керівництва Одеської ОДА визнавати свої помилки». А ще Геннадій Труханов пообіцяв найближчим часом оприлюднити документи, які доведуть його непричетність до офшорного скандалу та спростують інформацію про російське громадянство.
Перед журналістами виступив і секретар міської ради Олег Бриндак, який запевнив, що мерія не причетна до нічного розгону демонстрантів, а камери не працювали через те, що під час ремонтних робіт у Стамбульському парку був перебитий кабель. І хоча кабель уже відремонтували, його перебили ще раз, в іншому місці.
Напад на табір «Антитруханівського майдану» в поліції кваліфікують як хуліганство. П’ятеро з нападників були доставлені у полі-цію, й обставини з’ясовуються. На місці пригоди медики, що прибули на виклик, надали невідкладну допомогу трьом потерпілим активістам, в яких діагностовані черепно-мозкові травми, струс мозку та забої.
Водночас з подіями на Думській відбувся обстріл (з ручного гранатомета) головного офісу банку «Південний» на вул. Краснова, 6/1. На щастя, ніхто із співробітників фінансової установи не постраждав. Наслідки вибуху локалізовані, банк працює у штатному режимі. В офіційному коментарі в. о. голови правління банку «Південний» Алли Ванецьянц, зокрема, наголошується: «На жаль, нічний інцидент, в результаті якого постраждала бу-дівля головного офісу нашого банку, — це далеко не перший випадок за останні півтора-два роки, коли в Одесі об’єктами терактів ставали різні організації та установи. Як ми знаємо, відбувалося це, в основному, з політичних мотивів. Однак, якщо говорити про вчорашній тер-акт, то у нас нема підстав припускати, що зловмисники мали якісь інші цілі, крім дестабілізації сус-пільно-політичної ситуації в місті напередодні сумнозвісної дати».
Виконуючий обов’язки заступника голови облдерж-адміністрації, депутат міськради Олександр Боровик на спеціально скликаному брифінгу закликав одеситів підтримати «Антитруханівський майдан» і відстояти ідеали Революції Гідності.
«Якщо ми не зможемо їх відстояти, Одесу роздерибанять остаточно, — написав він на своїй сторінці у «Фейсбуці». — Уже бульвар Жванецького приватизований! Все узбережжя віддане під забудову висотками! Мільйони наших з вами доларів відмиваються у панамських і британських офшорах!»
У свою чергу голова облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі прокоментував події на Думській і ситуацію в регіоні у відеозверненні, адресованому, передусім, президентові. Нічне побиття протестувальників, на його переконання, відбулося під прикриттям мерії, у традиціях 2013 року. А тим часом Служба безпеки України замість того, щоб боротися із сепаратистами, наголосив голова ОДА, збирає інформацію про нього та інших реформаторів. «Одеса залишилася без прокурора, прокуратура повністю дезорганізована. Я вже згадав, чим займається СБУ. А поліція не має достатньої підтримки», — заявив Саакашвілі, висловивши занепокоєння, що йдеться про ознаки контрреволюції, ознаки розпаду держави.
Безпосередньо до Петра Порошенка Міхеіл Саакашвілі звернувся з вимогою допомогти в наведенні на Одещині порядку. Зокрема, призначити нового прокурора, а ще краще — відновити на посаді Давіда Сакварелідзе, та ввести в Одесу підрозділи Національної гвардії і додаткові сили поліції. Крім того, він закликав главу держави і СБУ зацікавитися місцевими сепаратистами, а також російським громадянством Труханова і його бізнес-партнерів та офшорними мільйонами міського голови.
У Києві Міхеіла Саакашвілі почули. У четвер вранці в Одесі вже несли посилену охорону нацгвардійці та спецпризначенці поліції. Як повідомив очільник ОДА, Президент доручив керівнику Національної поліції та начальнику Національної гвардії ввести в Одесу додаткові підрозділи, до 1000 осіб, для захисту громадського порядку у місті.
Сесія міськради таки відбулася. На ній Олександр Боровик запропонував створити дві депутатські комісії, які разом з СБУ перевірили б слова Труханова про відсутність у нього російського громадянства та офшорних статків і провели розслідування щодо побиття протестувальників на Думській. Міський голова таку пропозицію на словах підтримав, але виносити її на голосування відмовився, бо, мовляв, нема проекту рішення.
Тим часом на площі під міськрадою відновилося наметове містечко. Протест проти Труханова триває.
На Страсному тижні, за кілька днів до чорної дати в історії Одеси — 2 травня, пристрасті у місті розпалюються. Проросійські сили, зокрема й ті, що мають парламентський статус, не кажучи вже про сепаратиське підпілля, готуються до шабашу-реваншу на Куликовому полі, а як вдасться, то й у регіоні загалом. Ще й рішення суду якраз їм на руку — люди в мантіях відмовилися заборонити масові заходи в Одесі у траурний день. Тим часом аналітики й експерти закликають городян до зваженості, просять не приєднуватися до будь-яких акцій, а провести святкові дні (бо ж попереду — Пасха) у колі родини, з молитвою в думках і добром у серці.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |