ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Сепаратизм у масці порто-франко
28.04.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 37-38(21714-21715) / Тираж: 8525

«Сепаратизм піднімає голову в Одесі: що таке порто-франко?» — прес-конференція під такою назвою відбулася у міському прес-центрі «Одесит». Сьогодні громадськість занепокоєна створенням нового об’єднання в Одеській міськраді — міжфракційної депутатської групи «За порто-франко». Одразу після цього місто накрила хвиля агітації та пропаганди у певних ЗМІ. Тож опоненти скликали прес-конференцію, щоб застерегти громадськість: рух «За порто-франко» — не що інше, як сепаратизм та нова спроба розхитати ситуацію у мирній Одесі.

Павло Паламарчук, економіст, член правління обласного відділення партії «ДемАльянс»: «Того дня, коли відбулася відома провокація з винесенням депутата Олександра Боровика із сесійної зали Одеської міськради, там було створено міжфракційну депутатську групу «За порто-франко». Навіщо це робиться? Це додаткова легітимація у суспільній свідомості ініціативи, котра позиціюється як суто економічна. Є підстави припускати, що це рішення — одна з ланок у ланцюжку таких подій, як «гастролі» Наталії Королевської з новим проектом «Жінки за мир» або інших депутатів від колишньої Партії регіонів чи створених ними громадських організацій. Подій, які мали місце у Чернігові та Харкові за участі Добкіна та йому подібних, де Олена Бондаренко наголошувала, що в Україні йде громадянська війна й необхідно відновлювати та налагоджувати економічні зв’язки з державою-агресором Росією. Ми вважаємо все це елементами гібридної війни.

В Одесі також була спроба, ініційована Миколою Скориком, цілком таємно, без анонсування на сайті міської ради, провести в одній з будівель Одеси так зване засідання «експертів». На щастя, ми цьому перешкодили. Але над цією темою працюють їхні агітатори, створена мережа. На Донбасі свого часу також проходили «економічні дискусії», які проводила організація Віктора Медведчука «Український вибір». Закінчилося це війною».

Руслан Форостяк, громадський активіст: «На найближчу сесію міськради депутати міжфракційної групи «За порто-франко» намагаються протягнути нове рішення, однак своїх голосів у них наразі бракує, тому вони розраховують підкупити інших депутатів. Робиться це винятково для дестабілізації, для підриву довіри до України, до органів влади, щоб чітко мессидж для всіх жителів України був таким: «Одеса — це сепаратистське місто». Насправді ніхто «порто-франко» реалізовувати не збирається. Чому проект вільної економічної зони зібралися створювати тільки в Одеській області? Чому не у Львівській чи Закарпатській, де обсяги перевалювання вантажів більші, ніж у нас? Там кипить робота, розвинута інфраструктура, великий імпорт з Європи. З Одещини ж іде експорт ресурсів, зокрема зернових, руди, виробів чорної металургії. А може, варто зробити таку зону вільної торгівлі по всій Україні? Отже, під прикриттям створення вільної економічної зони, так званого «порто-франко» в Одесі намагаються реалізувати політичний проект».

Вперше після Революції Гідності спробу проштовхнути ідею «порто-франко» зробили у 2014 році. Щоразу проект мав різні цілі, але, як стверджують громадські активісти, їм вдавалося приборкувати розхитування ситуації в місті.

Павло Ленець, голова Одеського відділення «ДемАльянсу»: «Сьогодні на вулицях міста вже ведеться активна агітація за цей проект. Агітують підготовлені люди, які використовують ту ж риторику, що застосовувалася на Донбасі. Це абсолютно політичний проект для мобілізації власної політичної аудиторії. Люди, котрі рівно два роки тому агітували за федералізацію, сьогодні вже не можуть про це говорити, тому вони придумали собі інший термін «порто-франко» і тепер про нього розповідають».

Громадські діячі впевнені, що зараз не можна заробляти політичний рейтинг на речах, які роз’єднують країну, а відтак закликають депутатів, котрі не входять до міжфракційної групи «За порто-франко», не підтримувати цього проекту.

Учасники прес-конференції за-кликали громадян не виходити 2 та 9 травня на вулиці та не брати участі у жодних мітингах.

Вадим Лабас, аналітик громадської організації «Оберіг»: «Заклики виходити на вулиці у ці дні та брати участь в акціях лунають навмисно для розхитування ситуації в місті. Хочу, щоб люди з різних сторін, і з проукраїнської, і з проросійської, усвідомили, що для Російської Федерації тут люди нічого не варті, вони розхідний матері-ал, і це вже неодноразово підтверджувалося. Тож нехай одесити добре подумають, чи хочуть вони, щоб в Одесі на їхні будинки падали снаряди?».

Найкраще, на думку активістів, цими днями займатися своїми звичайними справами, відпочивати і в жодному разі не йти на Куликове поле й нікому нічого не доводити.

Найпотужніша зброя проти маніпуляцій і тих проявів, коли нас намагаються зіштовхнути головами у нашому рідному місті, — вести звичний спосіб життя мирного громадянина, наголосив Руслан Форостяк.

Автор: Записав Володимир ГЕНИК.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту