![]() |
|
![]() |
![]() |
З настанням тепла люд масово подався на дачі та городи. Худоба вільно пасеться на розкішних вигонах. Дехто знаходить час виїздити на пікніки, до лісу чи до моря. Біля нас при цьому неодмінно крутяться наші домашні улюбленці — коти та песики. А квітуча весна, що розслабляє нас усіх поголовно, стверджують спеціалісти, саме і є найпридатнішим часом для розгулу сказу, тяжкого інфекційного захворювання, проти якого практично безсилі неспецифічні профілактичні заходи, оскільки збудник інфекції постійно присутній у природних вогнищах серед популяції тварин.
Про те, як уберегтися від небезпечної хвороби та як діяти при можливому зараженні, розповіла Ірина Гонта, головний позаштатний алерголог департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадміністрації.
Сказ — це інфекційний зооноз з гострим перебігом, збудником якого є вірус. Захворювання, сказала фахівець, характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і за відсутності своєчасної екстреної вакцинації загрожує життю.
Вірус, який викликає сказ, розповіла вона, вирізняється високою патогенністю для теплокровних птахів і тварин. Циркулюючи в природі, він підтримує свою життєдіяльність, поширюючись серед їх популяції. Незважаючи на це, джерелами зараження у переважній більшості випадків стають собаки, як домашні, так і бродячі, які тим чи іншим способом заражаються від диких тварин. Кожен десятий випадок зараження людини сказом — від кішки.
Сказом людину також можуть заразити їжак, пацюк, пташка, корова, яку покусала хвора лисиця чи щур, будь-яка інша тваринка-носій небезпечної інфекції. Згадайте недавній випадок у селі Багате Ізмаїльського району. Тоді на хлопчика, який повертався за школи, напав блудний собака, вкусивши його за ногу. Дитину госпіталізували до лікарні Ізмаїла, де вона пройшла курс вакцинації. Собаку люди тоді умертвили й закопали. Проте, за наполяганням адміністрації села, наступного дня труп собаки викопали й відправили на експертизу. Згідно з висновком Одеської філії Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (а саме ця організація проводить дослідження та дає експертний висновок), собака був хворий на сказ.
На підставі отриманих результатів надзвичайна протиепізоотична комісія оголосила карантин щодо сказу тварин на території Багатого. Все собаче поселення було ревакциноване, блудні тварини — знищені.
Вірус сказу, наголосила Ірина Гонта, міститься в слині зараженої тварини, якою людина інфікується при ослиненні та укусі. Особливо небезпечними у сенсі зараження вважаються укуси кінцівок і голови, а також множинні укуси. Для захворювання ж характерна сезонність, яка припадає саме на весняно-літній час. Недужа людина, як джерело інфекції, теоретично також становить небезпеку у період розвитку клінічної картини, коли вона не контролює своїх дій. Перша ознака хвороби — безпричинні спалахи агресії та спроба самоушкодження.
Особливо обачними треба бути з дітьми, які прагнуть погладити звірятко чи пташку. При цьому тварина чи пташка, які не втікають, що призначено їм природою, а навпаки — наступають, йдуть чи летять на вас, мусить насторожити, стати сигналом небезпеки. Це ж стосується і домашніх тварин — саме незвична поведінка корови чи іншої живності повинна розтривожити господаря, спонукати його спішно проконсультуватися з ветеринаром.
Раніше, після укусу того ж домашнього собаки, перш ніж проводити профілактику, за твариною спостерігали не менше 10 днів. Якщо впродовж цього часу собака не гинув, то препарати не призначалися. Сьогодні ж, за непростої ситуації зі сказом та за наявності безпечної вакцини, яка є у достатній кількості, рекомендується відразу ж після укусу звертатися по медичну допомогу.
Сказ — це якраз той випадок, коли краще перестрахуватися і негайно звернутися до лікаря у разі укусу і навіть ослинення твариною. За жодних обставин, застерегла Ірина Гонта, не забувайте про таку оперативну усвідомлену дію, яка порятує життя.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |