![]() |
|
![]() |
![]() |
Нагадаємо, з 1 травня уряд збільшив прожитковий мінімум у середньому на 5,2%. Для працездатних осіб (мінімальна зарплата) він складає 1450 гривень, для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), — 1130 гривень, для дітей віком до 6 років — 1228 гривень, для дітей від 6 до 18 років — 1531 гривню.
Підвищені пенсії виплачуватимуть уже в травні. Тобто з 4 травня (з цього числа щомісяця починаються виплати) пенсіонери вже отримують перераховані пенсії. Усі перерахунки буде зроблено автоматично. Детальніше про це розповіла заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Яворська.
Цього разу, сказала вона, на підвищену мінімальну пенсію можуть розраховувати не всі пенсіонери. Мінімальний розмір пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму встановлено для тих осіб, у кого є відповідний страховий стаж: для чоловіків — 25 років і жінок — 20 (якщо вони вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011-го) та 35 років для чоловіків і 30 — жінок, які пішли на пенсію після 1 жовтня 2011-го. У всіх таких пенсіонерів мінімальна пенсія зросте до 1130 гривень.
Але є пенсіонери, які не мають визначеного законом страхового стажу. Комусь бракує три роки, комусь — сім. Скажімо, чоловік отримує пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров’я, не працює, має 32 роки 4 місяці страхового стажу й отримує пенсію 949 гривень. Його мінімальну пенсію також перерахують, але пропор-ційно до стажу, і вона складе 1043 гривні 90 копійок.
Перерахунку підлягають майже всі пенсії, за винятком хіба що великих, адже, відштовхуючись від мінімальної пенсії, обчислюють усі надбавки. Тим, у кого пенсія більша за прожитковий мінімум, доплати за понаднормовий стаж, надбавки, підвищення нараховують від прожиткового мінімуму. Оскільки з травня він зріс, то дещо збільшаться і пенсії таких громадян. Але тут нема сталої суми, у кожного буде індивідуальне підвищення: в одних пенсія зросте на кілька десятків гривень, в інших — лише на кілька гривень.
Є люди, яких підвищення не торкнеться взагалі. Це ті, у кого пенсія не залежить від прожиткового мінімуму. Скажімо, державні службовці, адже в них розмір пенсії залежить від зарплати.
Пенсіонерам, які ще працюють, пенсії не перераховуватимуть, бо законодавством передбачено перерахунок лише непрацюючим. Якщо пенсіонер, який працює, звільниться з роботи, скажімо, в червні цього року, то йому з цього місяця проведуть перерахунок пенсії з урахуванням уже нового прожиткового мінімуму — 1130 гривень.
За словами Тетяни Яворської, збільшаться і пенсії за особливі заслуги, які відповідно до Закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» встановлюються у розмірі від 20 до 40% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Розміри мінімальної пенсійної виплати (без урахування пенсії за особливі заслуги перед Україною) інвалідам Великої Вітчизняної війни та інвалідам-учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлений причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, складають 285, 255 і 225% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, для інвалідів I, II і III групи відповідно, а це в грошовому вираженні з 1 травня становить: I група — 3220,5 гривні, II група — 2881,5, III група — 2542,5 гривні.
Зріс з 1 травня також мінімальний розмір пенсії з інвалідності всіх груп і в зв’язку з втратою годувальника: для пенсій з інвалідності і з причини втрати годувальника на одного утриманця — 1130 гривень, мінімальна пенсія з причини втрати годувальника на двох утриманців — 120% названого прожиткового мінімуму (1356 гривні), на трьох і більше — 150% (1695 гривень).
Мінімальна пенсія для шахтарів, які вже не працюють і на яких поширюється дія Закону «Про підвищення престижу шахтарської праці», стала більшою, склавши три прожиткові мінімуми як для осіб, що втратили працездатність, тобто 3390 гривень.
Тетяна Яворська уточнила, що на Одещині перерахунку підлягають понад 400 тисяч пенсійних справ. Підвищення очікуються суто індивідуальні, адже все залежить від конкретних складових пенсійних виплат конкретної особи.
Перерахунки пенсій, наголосила Тетяна Павлівна, будуть виконані автоматично, тобто пенсіонерам не треба приходити до органів Пенсійного фонду. Починаючи з 4 травня люди вже отримують пенсійні виплати у нових, збільшених розмірах. У будь-якому випадку, наголосила вона, кожен може звертатися до служби за поясненнями та консультаціями.
Нижче наводимо таблицю з основними параметрами пенсійних виплат із 1 травня 2016 року.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |