![]() |
|
![]() |
![]() |
У четвер, 2 червня, Верховна Рада ухвалила закон №3524 «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». За необхідних 300 голосів новації у суддівську систему підтримали аж 335 народних депутатів. Нечуваний результат як для нинішнього складу ВР. Для заохочення парламентарів у будинок під куполом прийшли і президент Петро Порошенко, і прем’єр-міністр Володимир Гройсман, і навіть екс-прем’єр Арсеній Яценюк.
За фракціями голоси поділилися так: «Блок Петра Порошенка»: за — 138, проти — 0, утрималися — 2, відсутні — 2; «Народний фронт»: за — 80, відсутній — 1; «Опозиційний блок»: за — 38, проти — 1, не голосували — 2, відсутні — 3; поза-фракційні: за — 25, проти — 5, утри-малися — 3, не голосували — 1, відсутні — 7; «Самопоміч»: за — 0, проти — 0, утрималися — 20, відсутні — 6; «Відродження»: за — 22, проти — 0, не голосували — 1; Радикальна партія Олега Ляшка: за — 1, проти — 1, утрималися — 14, не голосували — 5; «Воля народу»: за — 18, відсутні — 1; ВО «Батьківщина»: за — 13, проти — 0, утрималися — 1, відсутні — 5.
Експерти, сходячись на думці, що реформа судової системи в Україні давно назріла і її давно слід було розпочати, все ж по-різному оцінюють зміни, схвалені ВР у четвер. Одні кажуть: нарешті, це перемога, інші ж застерігають, що запроваджені новації ще більше концентрують владу у руках президента. Ретельний аналіз того, що сталося, звісно, попереду. Сьогодні ж пропонуємо вашій увазі думку відомого політика і державного діяча Віктора Пинзеника, яку він оприлюднив на своїй сторінці у «Фейсбуці» під заголовком «В Україні введено новий соціальний стандарт». Отож, йому слово.
«315 тис. грн у місяць — такий новий соціальний стандарт введено в Україні з 1 січня 2017 року законом «Про судоустрій і статус суддів». Ідеться про зарплату українських суддів (суддівська винагорода, як її називають).
Не можу сприйняти того, як при мізерному значенні мінімальної заробітної плати можна встановлювати зарплату, що у 200 разів перевищує цей рівень (зазначу, що йдеться про працівників, які отримують оплату з бюджету). А саме така норма проголосована парламентом.
Закон встановлює зарплату в місцевих судах у розмірі 30 мініму-мів, в апеляційних — 50, у Верховному Суді — 75. Але це тільки оклад. А є ще надбавки до окладу! До 80% — за вислугу років, 15—20% — за науковий ступінь, 5 та 10% — за роботу з таємними документами. Ці три надбавки у максимальному розмірі сягають 110%. А є ще регіональний коефіцієнт (до 25%).
Давайте підрахуємо. Прив’язуючись до мінімальної зарплати часу введення цих норм у 1600 грн (із 1.01.2017 р.), оклад судді Верховного Суду складає 120 тис. грн (75 х 1,6). Максимальна надбавка — ще 132 тис. грн. Набігає вже 252 тис. А з урахуванням регіонального коефіцієнта Києва набігає вже 315 тис. грн у місяць. Розділіть цю суму на мінімум й отримаєте названу цифру співвідношень — 200 разів, або цифру відношення до середньої зарплати по Україні — 64 рази.
Максимальна оплата суддів місцевих судів складає 126 тис., апеляційних судів — 210 тис. І якщо для останніх двох категорій передбачене поетапне введення, починаючи з 63 і 105 тис. грн, то у Верховному Суді це вводиться відразу.
Після цього рішення нам, очевидно, слід очікувати масової імміграції суддів з Польщі. Бо там оплата судді Верховного суду складає утричі менше —105—120 тис. грн. У Чехії, Латвії, Литві вона ще менша. Не забудемо згадати, що й економічна ситуація в цих країнах дещо інша.
Не забуто і про особливі пенсії. Щоправда, називають їх не пенсіями, а щомісячним довічним грошовим утриманням. Воно може складати до 90% зарплати. Причому не до зарплати у період перебування судді на посаді, а до зарплати нині працюючого судді.
При середній пенсії в Україні 1,7 тис. грн допускається нормальним виплати декому пенсій у розмірах сотень тисяч гривень (у 160 разів більше нинішнього мінімуму).
Не хочу згадувати інших соціальних норм. Цього досить.
Не знаю, що додати до сказаного. Бо вже навіть не сумно…»
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |