ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СМАК ЄВРОПИ В УСАТОВОМУ
04.06.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 48(21725) / Тираж: 8525

Їдучи з Одеси київською трасою, можна побачити небесно-сині корпуси нового підприємства європейської якості — нещодавно на околиці села Усатове Біляївського району відкрився завод з вироб-ництва інгредієнтів для хлібопекарної, кондитерської промисловості та маргарину, що належить міжнародній групі компаній «Пуратос».

Бельгійська фірма, заснована в 1919 році, спеціалізується на виробництві продуктів та сировини в хлібопекарській, кондитерській і шоколадній галузях. Сьогодні «Пуратос» — глобальна корпорація з дочірніми підприємствами в 63 країнах, продукція якої виробляється на більш ніж 50 заводах, розташованих на чоти-рьох континентах, і продається у понад 100 країнах світу. Головний її офіс — у місті Грут-Біжгарден, поблизу Брюсселя, у Бельгії. В Україні компанія працює вже близько 10 років, але будувати завод на Одещині бельгійці почали у вересні 2015-го. Інвестиції у спорудження та оснащення підприємства склали близько 7 мільйонів євро.

Запуск заводу у травні 2016-го, у важкі для країни часи, став непересічною подією не тільки для нашої області. В урочистому відкритті взяв участь посол Бельгії в Україні Люка Якобс, який, зокрема, зазначив:

— Я дуже радий, що це підприємство відкрилося. Коли європейський бізнес входить в українську економіку — це вигідно і Україні, і Європі, це взаємовигідна інвестиція. Для Бельгії — це розширення нашого бізнесу за кордоном. Завод працюватиме в Україні, а отже платитиме податки в Україні, забезпечуватиме робочими місцями та заробітною платою українців, тоді як значна частина продукції експортуватиметься в ЄС. Запуск надсучасного заводу на Одещині відкриває нову главу в історії взаємовигідних ділових відносин між двома країнами.

— Відкриття заводу — це новий етап розвитку компанії. Ми стаємо ближчими до наших клієнтів, більш гнучкими, більш цікавими. Завдяки новому заводу ми зможемо швидко, ефективно, своєчасно і якісно задовольняти потреби наших споживачів, — зазначив генеральний директор ТОВ «Пуратос Україна» Сергій Соловей. — Свого часу «Пуратос» провела оцінку країн, що розвиваються, й Україна продемонструвала значний потенціал, ставши однією з пріоритетних держав для наших інвестицій. Тут традиційно люблять хліб, а останнім часом дедалі більше уваги приділяють шоколаду та кондитерським виробам.

Завод збудований за європейськими стандартами й оснащений новітнім обладнанням і технологіями, що відповідають концепції екологічної чистоти та сприятливості до навколишнього середовища. Зокрема, інноваційна установка охолодження вуглекислим газом дозволила відмовитися від шкідливого аміаку, а технології енергозбереження — знизити витрати електроенергії на 30%. Потужність підприємства — 12 тисяч тонн продукції на рік.

— Виробничий процес на заводі заснований на результатах глобального дослідження серед споживачів, яке називається «Смак завтрашнього дня». Було опитано понад 11 тисяч громадян

25 європейських країн. За отриманими результатами визначили основні тенденції, які впливатимуть на ставлення споживачів до продуктів харчування до 2025 року, — пояснює Піт Сандерс, ре-гіональний директор «Пуратос Групп». — Дедалі більша кількість жителів Європи відзначають, що перед тим, як щось придбати, вони ретельно вивчають етикетки і віддають перевагу натуральним продуктам. Вони хочуть знати, що споживають, з чого складається цей продукт і де він вироблений. Ми переконані, що технології та досвід компанії «Пуратос» створять нові можливості та допоможуть сотням українських компаній запропонувати споживачам ще більше цікавих високоякісних товарів. Це, перш за все, стосується виробників кондитерської та хлібопекарської продукції і представників роздрібного бізнесу.

Асортимент заводу включатиме, зокрема, кекси, бісквіти, заварні кремові суміші, муси, фруктові та кремові начинки, смакові добавки, глазурі та інше. Тут вироблятимуть також натуральний бельгійський шоколад та різні шоколадні начинки.

Підприємство почало функціонувати дуже своєчасно, адже з 1 січня 2016 року в Україні офіційно почала діяти поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі з ЄС як економічна частина Угоди про співробітництво з Євросоюзом. А за даними «Пуратос», близько 40% продукції усатівського заводу експортуватиметься в Європу.

У «Європейській правді» опубліковане дослідження Інституту євроатлантичного співробітництва щодо змін, які відбулися в українській економіці з набранням чинності Угоди про асоціацію. У ньому йдеться про те, що впровадження зони вільної торгівлі впливає на експорт, імпорт, прямі іноземні інвестиції та інші канали надходження капіталу. Вплив на економічні відносини всередині країни стосується бізнес-клімату, конкурентоспроможності, продуктивності тощо, хоча ці впливи мають різний часовий горизонт. Обнуління мита стимулює відносно швидку реакцію бізнесу. Натомість гармонізація законодавства зазвичай має розтягнуту в часі дію, а отже наслідки видно не одразу.

За дослідженням інституту, близько третини українського експорту в Європу займає продукція сільського господарства та харчопрому, передусім зернові, насіння олійних культур та рослинна олія.

У дослідженні йдеться про певні економічні підсумки застосування положень Угоди про асоціацію: відбувається поступова переорієнтація торговельних потоків на ЄС. У 2015 році торгівля товарами та послугами з Євросоюзом складала 37% загального обсягу торгівлі, й це — історичний максимум.

Отже, попри дуже складні умови в нашій країні, частина виробників активі-зувала торгівлю з ЄС, а держава готувала підґрунтя для подальшої економічної інтеграції. І якщо виробники та державні органи не припинять своїх зусиль, за кілька років позитивні економічні наслідки реалізації поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі мають бути значно виразнішими, зазначається у дослідженні.

Відкриття заводу в Усатовому, як уже мовилося, значуща подія для всієї України і важлива в європейському вимірі. Що вже й казати про місцевий рівень, бо ж, на жаль, нові виробничі потужності у нас з’являються вкрай рідко. А тому ми поцікавилися, як оцінюють подію в самому селі. Тамтешній голова Юрій Маковейчук відповів, що будівництво такого заводу на землях їхньої сільради — це, поза сумнівом, великий плюс. Але ефект був би ще відчутнішим, якби в селі вже створили об’єднану громаду, адже тоді близько 75% податків залишалося б у місцевій казні і ці гроші шли б на місцеві потреби. Наразі ж лише обговорюється питання про об’єднання Усатового і Нерубайського в єдину громаду. Мешканці обох населених пунктів не надто хочуть такого злиття, оскільки це самостійні великі села з розвиненою інфраструктурою. Кожне з них — це понад 9 тисяч мешканців. Уже написані звернення до центральної влади з проханням дозволити їм створити окремі громади. Саме тому і затримується процес децентралізації — чекають на цей дозвіл. Та в будь-якому разі, наголосив Юрій Маковейчук, завод на землі громади — це великий плюс для усатівців.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту