ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«ЗОЛОТИЙ» ПІСОК ЗАТОКИ
09.06.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 49(21726) / Тираж: 8525

Ситуацію на курорті Затока після замаху на відомого адвоката Олександра Погорілого та рейдерського захоплення баз відпочинку, які перебувають у власності держави, обговорювали в інформагенції «Контекст-Причорномор’я».

Після захоплення і підпалу баз відпочинку «Топаз» та «Геолог» (21—22 травня), попри всі заяви керівництва обласної поліції про взяття ситуації під особистий контроль, буквально через тиждень відбулася спроба захоплення ще однієї бази — «Зорі Тирасполя». Це свідчить про одне — про відчуття безкарності тих, хто злочинно господарює у селищі.

Як захистити себе та свою власність від рейдерів? Що робити, щоб подібні ситуації не повторювалися? Чи ефективно діють правоохоронні органи? Яка роль селищної ради в цих подіях? Як останні скандали в Затоці вплинуть на туристичний сезон та інвести-ційну привабливість?

На запитання відповідав Олександр Погорілий. Це його перша зустріч з пресою після затримання бандитів, які нещодавно намагалися його вбити.

Адвокат повідомив, що напередодні проблему Затоки обговорювали у Києві, в Посольстві Естонії в Україні, де відбулася прес-конференція за участі естонського інвестора Марселя Віхмана. Із вересня минулого року той змушений був припинити будівництво набережної та кількох фестивальних майданчиків у Затоці. Втрачено час, за який можна було прокласти ще кілька кілометрів набережної.

Незважаючи на підвищену увагу з боку медіа та звернення до всіх державних органів, за останні два тижні знищено ще три бази відпочинку. Справи щодо діяльності організованої злочинної групи «Затока» (далі — ОЗГ «Затока») передані до головного слідчого управ-ління МВС України. У Затоці ОЗГ продовжує красти землю та майно у держави, у місцевого самоврядування, в місцевого бізнесу та а європейських інвесторів.

Чому ми чинимо такий активний спротив? Це проста логіка на виживання, стверджує Олександр Погорілий. Інший варіант — піти на поступки вимагачам і віддати їм 30% своїх грошей, як того вони вимагали. Правник нагадав, що у списки виборців на останніх виборах депутатів селищної ради було включено 750 «мертвих душ». «Ми не допустили незаконного захоплення влади. Далі пішла низка підпалів приватних авто, баз відпочинку «Укрпрофоздоровниці», напади на депутатів, які були в опозиції», — зауважив він.

Численні кримінальні злочини та практично повна бездіяльність держави в особі прокуратури, міліції, інших органів призвели до того, що на так званій шахівниці залишилося лише кілька активістів та бізнес-груп, які чинять опір цьому свавіллю. Сьогодні кількість потерпілих від ОЗГ, за словами адвоката, налічує вже сотні. «Дивно, чому власники баз відпочинку не виступають на прес-конференціях, тихо програють справи у судах, чому вони відсутні у медійному просторі? — питає Олександр Погорілий. — Відповідь на поверхні: вони про-сто елементарно бояться. Пекло у Затоці останні місяці концентрується. Люди налякані, що їх можуть убити чи, в кращому випадку, «покласти в лікарню», а майно спалити. Люди постійно отримують погрози. Особисто я вже пройшов ту точку неповернення і перестав боятися. Нині ОЗГ «Затока» діє на повну силу, не зупиняючись ні на хвилину, отримуючи підтримку з боку деяких правоохоронних органів або від їх злочинної бездіяльності, або навіть від злочинної діяльності. За моїми списками, до злочинної групи причетні 200 осіб, з них 30 чиновників та 20 осіб, які за останні півтора року отримали землі і тепер заявляють, що вони місцеві. Також це «силовий» блок, куди входять «спортсмени» та просто бандити. Ця злочинна група вкрала земель на десятки мільйонів доларів. У міліції достатньо фактів і про погрози, і про підпали. Реакції від держави нема, і злочинна група зрозуміла, що може діяти безкарно. Питання постає таким чином: якщо буде заарештована вкрадена земля та доведені до вироків злочинці, котрі крали, якщо злочинній групі припинять фінансування, — лише тоді процес буде виграно. Тоді будуть відновлені порушені права юридичних та фізичних осіб, повернена земля та майно законним власникам. Тоді ми зможемо продовжити наше інвестування».

Наталія Вернигора, секретар селищної ради, зазначила, що Затока нагадує поле воєнних дій: «Це схоже не на курорт, а на селище, де йде війна. Горять торговельні точки, горять бази. Активістам, депутатам погрожують, знищується їхнє майно, є випадки фізичної розправи. Мешканці від цього втомилися. Для них важливо, щоб відбувся сезон, бо це їхній заробіток на весь рік. Люди бояться: якщо вони висловлять невдоволення, то згорить або їхня база, або торговельна точка. Зараз у селищі безвладдя. Колишній секретар В’ячеслав Бокій то відмовляється від повноважень, то приходить і заявляє, що він знову секретар. Проводить нелегітимні збори та наради. Коли він знову оголосив себе секретарем, почали горіти бази. Депутатам, котрих обирають, відразу пропонується земля. Якщо ти з ними не співпрацюєш і не береш землю, то ти ворог ОЗГ. Розкриття багатьох справ блокує місцева полі-ція Білгород-Дністровського рай-ону. Що слід зробити, щоб у нас запанував мир і спокій? Винні в підпалах повинні бути знайдені. Люди мають побачити, що у нас в державі є поліція, яка реагує на злочинні дії. Затока має виглядати як курорт, а не як місце розгулу злочинності». Наталія Вернигора також повідомила, що не може приступити до виконання службових обов’язків, бо після підпалу баз їй надходять дзвінки з погрозами.

На сьогодні розслідуються понад 50 справ, внесених до ЄРДР. Олександр Погорілий навів такий приклад: «Незаконним шляхом база відпочинку «Львів» Львівської міськради перейшла у власність приватних осіб. Базу вкрав Бокій. 10 соток він оформив на свою тещу, 10 соток — на Христова (учасника ОЗГ, який намагався мене вбити, а зараз перебуває в розшуку), ще 10 — на дружину Христова і ще 20 — на двох «бомжів». За кожною із 50 справ стоїть, як мінімум, одна база відпочинку».

«Біля селищної ради щодня чергує 30—40 «тітушок». У Затоці проживає одночасно біля 200 бійців-спортсменів. Якщо втрутиться держава і зупинить злочинне угрупування, то до середини липня сезон, можливо, буде врятовано. Насправді селище багате, грошей там незміряно, у тому числі в бюджеті. Якщо їх не красти, то вистачило б і на прокладання водогону, і на спорудження каналізації», — зазначив Олександр Погорілий. Зі свого боку Наталія Вернигора додала, що за період депутатства у селищній раді дехто забезпечує себе на все життя і життя дітей також. Нічого не роблячи, не працюючи.

Олександр Погорілий розповів про основних дійових осіб групи, яку він називає ОЗГ «Затока»:

«Василь Звягінцев, колишній голова селищної ради Затоки, не соромиться підписувати документи, навіть перебуваючи в СІЗО. Він підписує, а В’ячеслав Бокій ставить печатки. Факти є.

Олексій Донкоглов. Ми добилися, що він не став депутатом, бо мав підроблену довідку про погашення судимості. Найбагатша людина в цій групі. Він оформляв землю на своїх людей, його статки можна вимірювати мільйонами доларів. Має прізвисько «Водомір», бо колись знімав покази лічильників.

Друг Донкоглова — Богдан Шевчук — зараз під арештом, колишній голова земельної комісії. Відповідав за земельні схеми.

Ще один друг — В’ячеслав Бокій, який колись був старшим дільничним. Свого часу він упіймав на хабарі Донкоглова, звідси почалася міцна дружба, яка не дозволила хабару перетворитися на вирок. Бокій є замовником мого вбивства.

...Беззаконня відбувається з однієї причини. Нема рішучих дій з боку влади. Позитивним є те, що Лордкіпанідзе, Сакварелідзе, Саакашвілі справді непідкупні. І приймають правильні рішення. Однак влади у них недостатньо. Нижче їхнього рівня, їхніх кабінетів рішення не виконуються, свідомо саботуються. Коли я телефоную до обласної поліції і кажу, що у нас трощать базу, мені відповідають, що там усе тихо, бо там присутній увесь Білгород-Дністровський райвідділ поліції».

«І все ж, вважаю, — підсумував Олександр Погорілий, — переломний момент настав. «Замовлення» мене як адвоката інвестора привернуло увагу на рівні Президента, СБУ, Генпрокуратури і, перш за все, нової поліції».

Автор: Записав Володимир ГЕНИК.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту