ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
РУХ: МІСЦЕ В ІСТОРІЇ ТА ПОЛІТИЦІ
09.06.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 49(21726) / Тираж: 8525

«Незалежність України — найяскравіше досягнення Руху, або Зустріч двох батьків» — під таким гаслом 26 травня в Одеському національному політехнічному університеті пройшла ІХ Всеукраїнська конференція «Народний рух України: місце в історії та політиці». Учасники тематичного заходу з Одеси, Харкова, Києва, Чернівців, Миколаєва, Івано-Франківська представили 35 тез.

У конференції взяв участь «батько» Руху, перший його голова Іван Федорович Драч. Він пригадав, як починався Рух. На той час Іван Драч був уже знаним поетом та кінематографістом. Поштовх до активних дій дала зустріч під час візиту до Києва Михайла Горбачова у кабінеті Володимира Щербицького. М. Горбачов цитував українських поетів, жартував, видавав себе за демократа і вітав ініціативу оргкомітету про створення Руху.

Учасників конференції привітав проректор ОНПУ з наукової роботи Д.В. Дмитришин. Виступив і екс-голова Одеського облвиконкому та Одеської міської ради, колишній мер Одеси Р.Б. Боделан, який, зокрема, назвав людей свого покоління, народжених у роки війни, поколінням мрійників, для яких гроші не відігравали такої ролі, як нині. Зараз, зауважив він, ми спостерігаємо зрощення капіталу з керівними посадами. В країні має проводитися не декомунізація, а департизація, додав промовець.

На конференцію прибув також народний депутат, заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради, віднедавна — член НРУ Віктор Кривенко. Рухівцем був його батько, а він у 1997–1998 роках був активістом Молодіжного руху в Дніпродзержинську. Сьогодні, зауважив гість конференції, Рух виходить на новий рівень, знову стає парламентською силою. Він буде модернізований, відстоюватиме нову економічну політику. Депутат закликав молодих, небайдужих людей приєднуватися до цієї політичної сили, щоб спільними зусиллями захищати національні інтереси.

Цікавим був виступ голови Миколаїв-ської обласної організації Руху, народного депутата України ІV скликання Юрія Діденка. Він, аспірант професора Г.І. Гончарука, кандидат історичних наук, фахівець з історії НРУ, підкреслив, що кафедра історії та етнографії України ОНПУ є визнаним у країні центром вивчення минулого і сьогодення Руху. Тут з цієї проблематики захищено дев’ять кандидатських дисертацій і ще дві готуються до захисту. Кафедра провела дев’ять всеукраїнських наукових конференцій і видала дев’ять збірників матеріалів цих форумів. Ініціатором цих конференцій, головою всіх дев’яти оргкомітетів і головою редакційної колегії всіх збірників виступав особисто професор Г.І. Гончарук. Він же написав першу історію НРУ, яка витримала вже друге видання. Григорій Іванович — співавтор колективних монографій з історії Руху. «Якщо Івана Драча він назвав у своїх публікаціях батьком Народного руху України, то маємо всі підстави назвати Григорія Івановича Гончарука батьком історії Руху», — за-пропонував Юрій Діденко.

Заступник голови Одеської обласної організації НРУ Микола Тарнавський розповів про складний, суперечливий шлях, який пройшла ця спочатку громадська, а потім партійна сила. Володимир Максимович, підприємець, колишній керівник Одеської обласної організації соціал-демократичної партії, розповів про «політичний заповіт» та особистий архів, який залишив йому близький друг — колишній очільник одеського Руху Віктор Цимбалюк. Учасники конференції запропонували одну з вулиць Одеси назвати

на честь В.Д. Цимбалюка. Зі свого боку Г.І. Гончарук висловив побажання на одному з навчальних закладів, де працював Цимбалюк, встановити пам’ятну дошку, а також провести по всій країні акцію з ушанування ветеранів Руху.

Йшлося і про мовне питання. Іван Драч зазначив, що НРУ керувався позиціями В. Липинського, а не Д. Донцова, ідеї якого активно сповідують, наприклад, «Свободівці». Рух тим і відрізняється від інших партій, що приймає представників інших національностей, осіб, які є україн-ськими патріотами, яким не байдужа українська національна ідея.

Конференція зібрала тісне коло однодумців. Вона пройшла плідно і показала, що Народний рух здатний повернутися до активної політики, а не залишиться лише в історії.

Автор: Алла ФЕДОРОВА, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України та етнографії ОНПУ.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту