ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Два серця сильніші, ніж одне
11.06.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 50(21727) / Тираж: 8525

Литовський ярмарок-презентація з яскравою програмою святкування відбувся в Одесі 3—5 червня

Ділові люди завжди знаходять собі заняття. Кілька десятків підприємців з обох країн взяли участь у роботі литовсько-українського бізнес-форуму. Були укладені угоди, підписані контракти.

Того дня, як і напередодні, Одесу накрила холодна злива, яка лиш під вечір, перед тим, як нарешті вгамуватися, перейшла у дрібний дощик. Дні Литви в нашому місті офіційно відкрили увечері 3 червня за участі посла цієї держави в Україні Марюса Януконіса та голови Одеської облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі.

Під час відкриття Днів Литви в Одесі Марюс Януконіс зауважив: «Пробачте, що разом з ярмарком привезли вам литовської погоди. Докладали чимало зусиль, щоб вона покращилася. Ми справді привезли вам часточку Литви зі своїми традиціями, ремеслами і, звичайно ж, кухнею. Хочу подякувати обласній та міській адміністраціям і нашому почесному консулу Олені Друтіс за допомогу в організації цього заходу. Ми дуже любимо ваше місто і знаємо, що влітку всі шляхи ведуть до Одеси. Тому ми тут. Я запрошую вас відчути, покуштувати на смак Литву тут і, звісно ж, запрошую вас відвідати нашу країну. Бажаю вам чудово провести ці три дні. Зичу хорошого свята, яке є нашим спільним литовсько-одеським святом».

Зі свого боку Міхеіл Саакашвілі наголосив: «Одеса та Литва — це не лише спільна історія, адже колись тут поблизу проходив передній рубіж Великого Князівства Литовського, це також багато спільного у теперішній складний історичний момент. Литва, литовці — це наші люди у Європі, у Європейському Союзі. Це наш форпост захисту не лише від зовнішньої агресії з боку сходу, але й від усіляких угодовців та деяких продажних елементів, які представлені всередині європейських структур. Щоразу, коли нам щось потрібно, ми йдемо не до Франції чи Німеччини, а в першу чергу — до Литви. Це стосувалося і мого досвіду у Грузії, і ще більше це стосується України, тому що час інший.

І те, що президент Литви зараз робить для України, те, що уряд і кожен литовець робить для України, — це ще більше золотими літерами запишеться в нашу історію, ніж Білгород-Дністровська фортеця та інші історичні речі. Від завтрашнього дня Одеса повертається у нормальну погоду. Не литовську, ми чекаємо литовців, які хочуть втекти від литовської погоди. Авіарейси будуть літати. Цього року в Одеській області ми очікуємо на мільйон відпочивальників більше, ніж минулого. Місця буде мало, але для хороших людей воно завжди знайдеться. А литовці у нас на хорошому рахунку. Дякую за свято, ми у ньому залюбки візьмемо участь».

«Лабас вакарас! (литовською — «Доброго вечора!». — Прим. авт.), — привіталася з присутніми Олена Друтіс, почесний консул Литви в Одесі. — Не буду довго говорити, але любов зароджується в серцях людей, і ми хочемо, щоб ви полюбили Литву так само, як любимо її ми, так само, як ми любимо своє рідне місто, свою країну. Коли ми чуємо, бачимо, відчуваємо, можемо покуштувати на смак — тоді і починається любов. І тоді два серця завжди сильніші, ніж одне, дві людини завжди сильніші, ніж одна, і дві країни сильніші. І мені здається, що «Лабас вакарас» сьогодні звучить зовсім по-нашому».

У Міському саду три дні вирував ярмарок литовських ремесел та ужиткового мистецтва, була можливість скуштувати національні страви, ознайомитися з можливостями освіти та туризму.

У рамках Днів Литви в Одесі литовський гросмейстер Дарюс Загорскіс, який сім разів виступав за збірну своєї країни на шахових олім-піадах, дав поважним одеським шахістам-аматорам сеанс одночасної гри. За стилем вбрання литовський майстер шахів дуже нагадував незабутнього Остапа Бендера. Йому допомагав віце-президент Федерації шахів Литви Йонас Сидабрас.

У ті дні в Міському саду з концертом виступили литовська виконавиця Аріна, частий гість Одеси — ансамбль «Сясулєс» Київського товариства литовської культури ім. Майроніса та деякі українські виконавці.

Литовські кулінари продемонстрували на майстер-класі, як випікати шакотіс. Шакотіс — це традиційний литовський торт незвичайної форми з яєчного тіста, спечений на відкритому вогні. Найчастіше — весільний. У перекладі з литовської — «гіллясте дерево». Тісто для нього готується з додаванням великої кількості яєць — від 30 до 50 штук на кілограм борошна. Ви-пікають торт на дерев’яному рожні, який, по мірі запікання, умочують в тісто або поливають ним, повертаючи над відкритим вогнем. Стікаючи, тісто набирає форми численних «гілочок». Шакотіс занесений до Литовського національного фонду кулінарної спадщини.

Гості в національному вбранні вручили Міхеілу Саакашвілі традиційний литовський чорний хліб та в’язанку литовських бубликів. Бо бублики — то символ «Казюкаса». Ярмарок «Казюкас» — один з най-більших у Європі. Його витоки сягають початку XVII століття. Він проходить щорічно на початку весни у Вільнюсі, на головному майдані та прилеглих вулицях. Ярмарок влаштовується у день пам’яті святого Казимира і триває кілька днів.

НА ЗНІМКАХ: шакотіс для Міхеіла Саакашвілі та Марюсв Януко-ніса; ярмаркові моменти; афіша «Казюкаса».

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.

Автор: Володимир ГЕНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту