ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Творчими стежками Каменяра
14.06.2016 / Газета: Одесские известия / № 46(4869) / Тираж: 18937

До 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті Івана Франка у Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д. Ушинського проходить низка заходів. Зокрема, працівники кафедри української та зарубіжної літератур провели всеукраїнську студентську науково-практичну конференцію «Творчість І. Франка у вимірах часу».

Програма складалася з доповідей і виступів, у яких розглядалися проблеми дослідження світогляду І. Франка, зв’язок культурних, лінгвістичних і філософських аспектів його творчості, поетика художніх творів митця.

Розпочалася конференція з пленарного засідання, яке відкрив академік АН ВО України, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української та зарубіжної літератур Микола Гуменний. Вчений-літературознавець наголосив на націотворчій ролі величезної спадщини І. Франка, титанічній силі його письменницького духу, підкреслив актуальну значущість вшанування його пам’яті в наш непростий час.

У подальших доповідях викладачів кафедри порушувалися актуальні проблеми франкознавства, зокрема «Специфіка структури оповідань І. Франка» (проф. М. Гуменний), «Лексико-семантичне поле «корупція» в романі І. Франка «Перехресні стежки» (проф. С. Форманова), «Своєрідність художньої системи Івана Франка» (доц. В. Гуменна), «П’єси «Украдене щастя» І. Франка та «Перед сходом сонця» Г. Гауптмана: типологічний дискурс» (доц. О. Оренчак), «Іван Франко в українському літературному просторі ХХ століття» (доц. Г. Авксентьєва), «Для України наша любов…» (Архетипна парадигма циклу «Україна» зі збірки І.Франка «З вершин і низин») (доц. Т. Бандура).

Доцент кафедри Віра Гуменна підготувала цікаву пізнавально-краєзнавчу презентацію, присвячену музею-садибі І. Франка на його батьківщині, в Нагуєвичах. Були представлені рідкісні фото будинку, подвір’я, батьківської кузні, Франкової стежки, криниці й інших визначних місць, пов’язаних із життям письменника.

Перший день конференції гармонійно увінчався музично-драматичною постановкою за участю студентів факультету української філології (керівник – ст. викл. Н. Яремчук). Учасники дійства «Тричі Франкові являлася любов…» талановито представили самобутню інтимну лірику І. Франка, згадали цікаві факти його біографії, розіграли уривки з драми «Украдене щастя», виконали пісні на слова Великого Каменяра. Заключним акордом студентської вистави стала пісня на слова І. Франка та Б. Лепкого «Час рікою пливе», яку виконали всі учасники концерту.

Наступного дня конференція продовжилася роботою секцій за такими напрямами: «Проза І. Франка: онтологічно-гносеологічний аспект», «Художній текст: філософсько-естетична парадигма», «Поезія І. Франка: аксіологічний вектор», «Лінгвістичний рівень дослідження художніх текстів». У виступах молодих дослідників – студентів відчувалося глибоке зацікавлення таємницями творчої лабораторії багатогранного митця, особливостями його індивідуального стилю, парадигмою новаторських поетичних засобів.

Укладено й надруковано науковий збірник матеріалів (тези та статті) студентів і викладачів факультету, науковців із інших міст України.

Звісно, сповна передати атмосферу, в якій проходили Франківські читання, доволі складно, як і докладно розповісти про жваві, навіть емоційні дискусії, що там точилися. Але з упевненістю можна констатувати: Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Творчість І.Франка у вимірах часу» засвідчила величезну зацікавленість молодої наукової громадськості у життєдайному залученні вічно живої Франкової спадщини в духовний обіг сучасної України.

Автор: Світлана ФОРМАНОВА, доктор філологічних наук; Тетяна БАНДУРА, доцент


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту