![]() |
|
![]() |
![]() |
Останнім часом співробітництво у морській сфері та потенціал «блакитної економіки» привертають значну увагу зацікавлених партнерів. Уже третій рік поспіль відбувається конференція країн Чорноморського регіону з «блакитної економіки». Цей широкомасштабний захід, започаткований Європейською Комісією, учасники якого — представники влади, бізнесу, науки причорноморських країн, служить майданчиком для обговорення актуальних питань. Попередні конференції проходили у Бухаресті (2014) та Софії (2015). Цього-річний форум зібрав усі зацікавлені сторони в Одесі.
Представники України, Болгарії, Туреччини, Румунії, Грузії, а також високі посадові особи Європейської Комісії зібралися для того, щоб обговорити шляхи інтеграції, визначити сфери спільної зацікавленості, які мають економічний потенціал, продемонструвати передові практики та визначити напрямки співробітництва.
Голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі у своєму вітальному слові зупинився на необхідності реалізації інфраструктурних проектів та будівництва автомобільних доріг і залізниць, удосконаленні повітряного сполучення. Він наголосив також на необхідності розвитку туризму в регіоні, особливо в південних районах Одещини, де можна створити готельну інфраструктуру за прикладом Батумі. А ще Міхеіл Саакашвілі з метою залучення інвестицій у наш край зробив неординарну пропозицію — побудувати готель і казино на острові Зміїний.
Віце-премєр-міністр України з питань європейської інтеграції Володимир Кістіон підкреслив важливість синергії та спільної роботи з іншими країнами, які виходять до Чорного моря, а також із структурами ЄС. І хоча Україна перебуває в ситуації, коли її частина анексована, а схід потерпає від агресії, все ж маємо величезний потенціал для розвитку, зокрема сільського господарства, туризму, транспорт-ної галузі. Одеська область у цьому дуже перспективна.
— Модель інтегрованої морської політики може стати нашою ефективною спільною відповіддю на багатогранні виклики, з якими ми стикаємося сьогодні в Чорноморському регіоні, а також інструментом для реалізації нових можливостей, що стають доступними в рамках формування нового явища «блакитної економіки». Україна прагне використовувати передові знання ЄС в цій галузі для прискорення системних реформ у своїх прибережних районах, а також для сприяння розвитку міжнародного співробітництва на основі спільного бачення, цінностей і принципів. Потрібно переконати наших європейських колег, що Україна — надійний партнер, а також забезпечити підтримку малого та середнього бізнесу задля виходу його на європейські ринки, розвивати науку та прогресивні технології. Серед наших переваг — вигідне географічне положення, наявність транспортних коридорів, екологічні аспекти. Зокрема, вже пройшов обкатку залізнично-поромний маршрут до Китаю, — наголосив Володимир Кістіон.
Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, морських справ і рибальства Кармену Велла зазначив:
— Європейський Союз підтримує Чорноморський регіон на матеріальному та технічному рівнях. У 2008—2015 роках виділено 140 мільйонів євро, до 2020-го заплановано ще 49 мільйонів. Окрім того, програма «Горизонт-2020» передбачає 3 мільйонів євро для маленьких компаній-стартапів у сфері інновацій. Також Фонд європейських інвестицій виділяє фінансування країнам, що межують з ЄС.
Єврокомісар назвав Одесу «важливим транспортним коридором для розвитку «блакитної економіки» і туризму», але підкреслив, що лише можливостей недостатньо для того, щоб перетворити їх на інвестиції — потрібно покращити інфраструктуру, послуги, доступність для туристів.
Кармену Велла поділився досвідом ЄС з цього питання:
— У Євросоюзі ми вже прийняли інтегрований підхід до морської політики — такий, що враховує «морську систему» в цілому. Для цього різні галузі, від місцевого до наддержавного рівня, повинні встановити між собою діалог. Наш досвід у Балтійському, Атлантичному, Адріатичному та Іонічному регіонах показує, що коли всі сторони згодні співпрацювати між собою в кількох практичних сферах і використовують при цьому структурований підхід, інвестиційний клімат регіону поліпшується. Що, в свою чергу, призводить до появи нових підприємств, створення робочих місць і до економічного зростання.
Чорне море є важливим транспортним коридором між Європою та Азією, туристичним напрямком і ринком, що розвивається та сприяє співпраці і здоровій конкуренції. Це також стратегічний регіон між Азією, Європою та Середнім Сходом. Його «блакитна економіка», яка вже чітко проявляється в таких містах, як Одеса, Констанца, Варна та Стамбул, має значний потенціал. Однак є низка питань, які потрібно вирішити. Наприклад, необхідно адаптувати інфраструктуру до стандартів інноваційної та світової економіки, поліпшити доступ до загального надбання, а також підвищити якість послуг та гарантувати безпеку.
— Ми будемо підтримувати цей регіон, — додав Кармену Велла.
Основною темою панельних дискусій стала міжгалузева інтеграція, приклади того, як продумана співпраця та інфраструктура можуть стимулювати зростання і підвищувати конкурентоспроможність регіону.
Скажімо, під час дискусії, присвяченої туризму, йшлося про те, що прибережний та морський туризм сприяє процвітанню морської галузі в цілому, але для цього потрібні стратегічні підходи до транспортного сполучення. Ціло-річне забезпечення зручної доступності місць відпочинку для мандрівників має вирішальне значення для стимулювання розвитку прибережного і морського туризму.
Кристоф Економу, голова відділу морської політики Середземноморського та Чорноморського регіонів Європейської Комісії, зазначив у своїй доповіді, що основа економічного зростання — це ефективне управління та інвестиції. Під час панельної дискусії на цю тему обговорювалися особливості управління приморськими регіонами на національному та регіональному рівнях і були представлені приклади успішних інвестицій у розумні та екологічно стійкі рішення, розглянуті методики стимулювання інвестицій.
У рамках конференції відбулася і презентація програми COSME (програма для зростання конкурентоспроможності компаній малого та середнього бізнесу), проекту Enterprise Europe Network та освітньої програми для молодих підприємців Erasmus.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |