ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Кожен 113-й позбавлений домівки
25.06.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 53-54(21730-21731) / Тираж: 8525

У 2015 році через конфлікти та переслідування було зафіксоване наймасштабніше вимушене переміщення у світі. Через стрімкий ріст його показники сягнули небаченого раніше рівня, зумовивши колосальні людські страждання. Про це йдеться у звіт Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), який було оприлюднено 20 червня, у Міжнародний день біженця.

Як зазначається у звіті, близько 65,3 мільйона людей у світі були переміщеними наприкінці 2015-го, тоді як роком раніше ця цифра становила 59,5 мільйона. Уперше обсяги переміщення перевищили рекордну межу у 60 мільйонів.

Ця цифра — 65,3 мільйона — включає 3,2 мільйона людей в індустріальних країнах, які станом на кінець 2015-го очікували на рішення щодо надання статусу. Це найвищий із показників, який коли-небудь фіксувало Агентство. Ця цифра також включає 21,3 мільйона біженців у світі та 40,8 мільйона внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути свої домівки, але залишаються у межах власних держав. Кількість біженців зросла на 1,8 мільйона за рік та є найвищою з початку 1990-х. Кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зросла на 2,6 мільйона і також є рекордно високою.

Якщо порівнювати ці дані з кількістю жителів на планеті, яка перевищує 7 мільярдів, то кожна 113-та людина у світі була або шукачем притулку, або ВПО, або біженцем. Це надзвичайно великий ризик, якого раніше не бачили в Агентстві. Загалом, кількість людей, які були змушені залишити свої домівки, сьогодні перевищує населення Великобританії, Франції чи Італії.

Вимушене переміщення продовжує зростати із середини 1990-х у більшості регіонів, проте впродовж останніх п’яти років його темпи пришвидшилися. Це обумовлено трьома факторами. По-перше, затягуються конфлікти, які зумовлюють переміщення біженців. Так, конфлікти у Сомалі та Афганістані тривають уже понад 30 і 40 років відповідно. По-друге, дедалі частіше виникають нові драматичні ситуації чи погіршується становище в існуючих кризах. Сьогодні, скажімо, найгіршою є ситуація у Сирії, але за останні п’ять років з’явилися нові кризи у Південному Судані, Ємені, Бурунді, Україні та ЦАР. По-третє, швидкість з якою відбувається пошук рішень для біженців та внутрішньо переміщених осіб, — ганебно низька з кінця холодної війни. Лише 10 років тому, за даними Агентства, щохвилини у середньому шестеро осіб на планеті залишали свою домівку. Нині цей показник становить 24 особи за хвилину. Це вдвічі частіше, ніж швидкість людського дихання.

«Дедалі більше людей втікають від війни та переслідувань. Це, саме по собі, викликає стурбованість, однак фактори, які ставлять біженців у небезпеку, також помножуються, — каже Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. — Щороку на морі гине жахлива кількість біженців та мігрантів. Тим часом на суші люди, які втікають від війни, стикаються із закритими кордонами. Політичний курс у деяких країнах рухається у бік протилежний від надання притулку. Зараз перевірку проходить не лише готовність націй працювати заради біженців, а й їх здатність об’єднатися заради спільної загальнолюдської цілі. І цей дух спільної єдності неодмінно має перемогти».

Три країни у світі генерують найбільшу кількість біженців

Серед країн, які охоплює звіт про глобальні тенденції, три мають особливе становище. Сирія (4,9 мільйона біженців), Афганістан (2,7 мільйона) та Сомалі (1,1 мільйона) разом згенерували понад 50% від загальної їх кількості, що перебуває під опікою Агентства ООН. Найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб зафіксована у Колумбії (6,9 мільйона), Сирії (6,6 мільйона) та Іраку (4,4 мільйона). Найбільше зростання кількості ВПО у 2016 році зафіксовано у Ємені, де зареєстровано 2,5 мільйона осіб — 9 відсотків від населення країни.

Більшість криз відбувається на Півдні

Хоча у 2015 році увага медіа зосередилася на Європі, куди Середземним морем прибули більше 1 мільйона біженців, однак звіт демонструє, що переважна більшість біженців — в іншій частині світу. Загалом, 86% біженців, які перебувають під опікою Агентства, припадають на бідні країни та країни із середнім рівнем доходу. Якщо до цієї кількості додати біженців із Палестини, які перебувають під опікою сестринської організації UNRWA, то цей показник становитиме 90%.

У глобальному вимірі Туреччина прийняла найбільшу кількість біженців (2,5 мільйона). А от Ліван прийняв найбільше у світі біженців у співвідношенні до місцевого населення — на кожну 1000 тамтешніх жителів припадає 183 біженці. З урахуванням розвитку економіки, найважчий тягар несе Демократична Республіка Конго — на кожен долар ВВП тут припадає 471 біженець.

Зростає кількість заяв про надання притулку

В індустріальних країнах минулий рік став рекордним за кількостю заяв про надання притулку. У 2015-у було отримано 2 мільйони нових заяв на додаток до 3,2 мільйона справ, які очікували на рішення на кінець року.

Найбільше заяв про надання притулку отримала Німеччина (441900), що відображає готовність країни приймати людей, які прибувають до Європи морем. Друге місце за кількістю заяв щодо надання статусу біженців займає США (172700). Більшість людей, які звертаються за притулком у США, втікають від загрози гангстерських угруповань, які діють на території Центральної Америки. Значну кількість заявок отримала Швеція (156000) та Росія (152500).

Половина біженців у світі — діти

Діти складають 51 відсоток від загальної кількості біженців у світі за даними, наявними в Агентстві (автори звіту не отримали повних демографічних даних). Багато з них були відлучені від батьків чи подорожували без супроводу дорослих. Усього отримано 98 тисяч заяв про надання притулку від дітей без супроводу дорослих чи розділених від своїх сімей. Це найвищий показник, який відомий Агентству, і він є трагічним відображенням того, як глобальне вимушене переміщення впливає на юні життя.

Не спроможні повернутися додому

В той час, коли глобальне внутрішнє переміщення є найвищим у світі, кількість людей, які мали можливість повернутися додому чи знайти інше альтернативне рішення, як-от місцева інтеграція у країні притулку чи переселення до інших країн, була низькою. 201400 біженців змогли повернутися до країни походження у 2015 році (це переважно Афганістан, Судан та Сомалі). Ця цифра є вищою, ніж у 2014-у (126800), однак вона суттєво нижча від показників середини 1990-х.

Торік близько 107100 біженців були прийняті на переселення у 30 країнах світу. Це лише 0,66 відсотка від загальної кількості біженців під опікою Агентства. Для порівняння: у 2014-у 26 країн прийняли на переселення 105200 біженців, чи 0,73 відсотка від загальної кількості. Принаймні 32000 біженців пройшли процес набуття громадянства впродовж року, переважна більшість у Канаді та суттєво менша у Франції, Бельгії, Австрії та деяких інших країнах.

Обсяги переміщення у Європі

Серед ключових факторів, які вплинули на загальну картину із переміщенням у Європі у 2015 році, — ситуація в Україні, близькість Європи до Сирії та Іраку, а також прибуття через Середземне море більш ніж мільйона біженців та мігрантів.

Країни Європи разом відповідають за появу близько 593 тисяч біженців, основну частину яких складають українці. Водночас країни Європи прийняли 4,4 мільйона біженців, з них 2,5 мільйона були розміщені у Туреччині.

За даними уряду України, станом на кінець 2015-го 1,6 мільйона осіб були переміщеними в межах країни.

За матеріалами Представництва управління Верховного комісара ООН у справах біженців (unhcr.org.ua).

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту