Про це йдеться у черговій розповіді заступниці начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяни Яворської.
– Як відомо, Верховна Рада України прийняла новий Закон «Про державну службу» (10.12.2015; № 889-VIII; далі – Закон – ред.), який набрав чинності 1 травня. У зв'язку з цим передусім хочу зауважити, що статтею 90 цього Закону встановлено, що державним службовцям пенсії призначаються згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто на загальних підставах.
Водночас право на пенсію за віком за нормами статті 37 Закону України «Про державну службу» (16.12.1993; № 3723 – ХІІ; далі – Закон № 3723 – ред.), що був чинним до 1 травня, збережено особам, які:
- на день набрання чинності Законом, тобто на 1 травня цього року, обіймають посади державної служби та мають не менше десяти років стажу на посадах державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше двадцяти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців;
- на день набрання чинності Законом, тобто на 1 травня, мають не менше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше двадцяти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
Цим службовцям пенсія призначається після досягнення чоловіками 62 років, жінками – віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Факт роботи не впливає на призначення пенсії державному службовцю, тому не має необхідності звільнятися з обійманої посади.
Проте до 31 грудня цього року особам, які перебувають на державній службі, виплата пенсії не провадиться за винятком інвалідів першої та другої груп, інвалідів війни третьої групи, осіб, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також осіб, визначених пунктом третім Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (24.12.2015; № 911- VIII – ред.), яким пенсія виплачується в повному обсязі незалежно від обійманої посади.
Слід зазначити, що Законом не передбачено призначення пенсії за інвалідністю або в разі втрати годувальника. Такі пенсії призначаються на загальних умовах.
– Тетяно Павлівно, чи буде враховано у двадцятирічний стаж, що дає право на призначення пенсії державному службовцю, час роботи журналістом комунального засобу масової інформації?
– Статтею 25 Закону № 3723 визначено сім категорій посад державних службовців, а також посади, які належать до кожної з цих категорій. Також цією статтею зазначено, що віднесення посад державних службовців, не перелічених у статті, проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Посади журналістів державних і комунальних засобів масової інформації не належать до зазначених категорій. Тому час роботи журналістом не буде враховано до двадцятирічного стажу, що дає право на призначення пенсії як державному службовцю.
Це стосується і часу роботи в органах місцевого самоврядування, в митних органах, в банківській системі та інших, що не зазначені в статті Статтею 25 Закону № 3723.
– Візьмемо приклад. Громадянин досягнув пенсійного віку у 2012 році. Має двадцять років стажу роботи в державних органах. На цей час отримує пенсію на загальних підставах. Чи має він право звернутися по призначення пенсії згідно з Законом?
– Якщо дотримано всіх необхідних вимог – досягнув пенсійного віку і станом на 1 травня 2016 року має двадцять років роботи на посадах, що віднесені до категорії посад державних службовців, то він має право на призначення пенсії як державному службовцю.
– Якщо державний службовець досягнув пенсійного віку і на 1 травня 2016 року працює в органах державної влади, але на сьогодні його стаж державної служби становить дев’ять років, чи має він право, відпрацювавши на посаді один рік, звернутися по призначення пенсії згідно з Законом?
– На жаль, ні. Оскільки на 1 травня 2016 року не набуто десять років на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, для призначення пенсії за нормами Закону підстав немає.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |