![]() |
|
![]() |
![]() |
Друге засідання Робочої групи Комітету регіонів ЄС — Україна відбулося в Одесі 5 липня. Сторони обговорили проблеми, досягнення та перспективи реформи децентралізації в нашій державі.
Учасників високого зібрання привітали Маркку Mарккула — президент Комітету регіонів ЄС, В’ячеслав Негода — перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Соломія Бобровська — заступник голови Одеської облдержадміністрації, Юрій Дімчогло — заступник голови Одеської обласної ради.
Перше засідання Робочої групи Комітету регіонів ЄС — Україна відбулося у Брюсселі восени минулого року. В одеському засі-данні взяли участь Карл-Хейнз Ламбертс — перший віце-президент Комітету регіонів ЄС, члени цього комітету: Арнолдас Абрамавічюс (Литва/Європейська народна партія), Кевін Піл (Великобританія/Партія європейських соціалістів), Дайва Матонієне (Литва/Група європейських консерваторів та реформістів), Анне Куарт (Німеччина/ЄПС), доповідач Комітету регіонів ЄС з перегляду Європейської політики сусідства та інші.
В’ячеслав НЕГОДА повідомив, що, за оцінками зарубіжних експертів, децентралізація є однією з найскладніших реформ, яка в окремих країнах тривала десятки років. Україні, щоб надолужити втрачений час і почати розвивати свої території, ці зміни необхідно впроваджувати набагато швидше. Тому паралельно з реформуванням системи територіальних органів виконавчої влади і системи місцевого самоврядування уряд змінює бюджетну та податкову системи, земельні відносини, підходи до надання освітніх, медичних, соціальних, адміністративних послуг. Загалом зміни зачіпають 22 сфери. Звичайно, такі масштабні трансформації потребують консолідації зусиль усіх рівнів влади в Україні, використання кращого зарубіжного досвіду, постійного залучення міжнародних фахівців та ресурсної підтримки країн-партнерів.
Наш постійний діалог з Комітетом регіонів ЄС сприяє дієвій політичній та експертній підтримці реформи місцевого самоврядування і децентралізації, а також заохоченню місцевих органів влади, територіальних громад до кардинальних змін та стимулювання регіонального розвитку, зазначив перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.
Він підкреслив, що на даному етапі впровадження децентралізації уряд потребує міжнародної експертної підтримки у формуванні правового поля реформи місцевого самоврядування, поглибленні бюджетної децентралі-зації, плануванні та розгортанні галузевих змін відповідно до концепції реформування місцевого самоврядування, а також у сприянні процесу формування спроможних громад.
За словами В’ячеслава Негоди, Кабмін підготував та направив через Посольство України при ЄС пропозиції щодо пріоритетних напрямів співробітництва та щодо допомоги Комітету, яка могла б бути найбільш корисною на цьому етапі реформи.
Для підвищення інституційної спроможності регіонів забезпечувати власний розвиток, в тому числі створювати спроможні громади, Комітету запропоновано співробітництво з підвищення ефективності управління проектами, удосконалення стратегічного планування, системи моніторингу та оцінки регіонального розвитку, підтримки розвитку сільських територій.
Діяльність Робочої групи Комі-тету регіонів ЄС з децентралізації та регіонального розвитку має стати відчутною для територіальних громад, підвищити їхню спроможність адаптуватися до нових форм управління регіональним розвитком, підсумував В’ячеслав Негода.
Оксана ЮРИНЕЦЬ, голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, відзначила: «Сьогодні важливо кожному громадянинові впливати на прийняття рішень — це є ключовим. Наші партнери очікують від нас швидких та ефективних дій. Тому ми дуже просимо їх просто приїхати і повчити наші новообрані ради або дати змогу побачити, як це відбувається в них. Адже наші партнери представляють територіальні громади і є лідерами цих громад. Я, як мажоритарник, за якого віддали голоси 45 тисяч виборці у центрі Львова, чітко розумію, що це висока відповідальність. Основним недоліком у питанні децентралізації, з яким стикаються громади, є неефективна діяль-ність адміністрацій у прийнятті управлінських рішень. Найчастіше це неузгодженість цілей та відсутність координації, дуже час-то її просто нема.
Є також ризик перетворення окремих регіонів в осередки олі-гархічних кланів. Ми, навіть при всій своїй демократії, можемо отримати такі окремі еліти, які діятимуть не в інтересах держави чи громади, а у вузьких корпоративних інтересах. Цього ми повинні уникнути», — наголосила Оксана Юринець.
У перерві на запитання нашої газети відповів учасник засідання Михайло БУХТІЯРОВ, голова Біляївської об’єднаної територіальної громади.
— Чи люди розуміють, що їм дасть ця реформа, чи мають вони про неї достатньо інформації?
— Брак повної об’єктивної інформації відчутний, не завжди є розуміння, що таке децентралі-зація і що таке добровільне об’єд-нання громад. Преса та телебачення, на мою думку, цій темі приділяють недостатньо уваги. Нема повної законодавчої бази, яка необхідна для реалізації реформ. Досі, через відсутність рішення Верховної Ради, не передані повноваження об’єднаним громадам розпоряджатися землями, розташованими за межами населених пунктів. Адже земля для такої категорії сільських територій друге, а в деяких випадках і перше джерело податків, які наповнюють бюджет. Парламент у другому читанні ніяк не може прийняти цей закон.
— Тема децентралізації. Хочу почути від вас, людини з великим управлінським та життєвим досвідом, — це лише чергова кампанія чи така політика має майбутнє?
— Це об’єктивна необхідність, перевірена вже на нашому досвіді. В 2015 році Біляївська міська рада, об’єднавшись з Ма-йорівською сільською радою (села Майори та Повстанське), створила об’єднану територіальну громаду з центром у Біляївці. Наше завдання — консолідувати громаду. Ми отримали повноваження в питаннях освіти, медицини, охорони громадського порядку тощо. Це піде лише на благо громади й окремого громадянина за адекватної підтримки й розуміння з боку держави.
Як уже повідомлялося, Комітет регіонів ЄС готовий надавати експертну та фінансову підтримку у впровадженні децентралізації в Україні.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |