![]() |
|
![]() |
![]() |
У вівторок у відділі Одеського історико-краєзнавчого музею на Ланжеронівській, 24а, відкрилися виставка «Елегія фарб», приурочена до 130-річчя від дня народження художника Георгія Косміаді (24.03.1886 — 22.05.1967).
Через історичні перипетії минулого сторіччя Г.П. Косміаді з’явився в світі мистецтва як художник-одинак: багатогранний майстер темперних кругообігів, віртуоз радісних колористичних монотипій, сюжети та образи яких, щиро і ненав’язливо, випромінюють динаміку життя, неспокій душі, сакральність відчуттів. Естетика його монотипій — це естетика дерев і пагорбів, жінок і квітів, соборів і куполів, духовних станів і гармонійних відчуттів.
Відірваний від рідної землі обставинами складного ХХ ст., професор Георгій Косміаді мріяв, щоб його роботи та роботи його учнів залишилися на рідній землі. Бажаючи здійснити мрію батька, Надія Георгіївна Саннов-Косміаді в період з 1992 по 2009 роки передала частину художньої спадщини батька Народному музею історії Рівненської української гімназії, Рівненському обласному краєзнавчому музею і Будинку-музею російського зарубіжжя ім. О. Солженіцина в Москві. У цей же період вона організувала виставки батькових картин у Києві, Рівному, Москві, Берліні.
З творами цього талановитого митця одесити вперше познайомилися на виставці «Косміаді у місті діда і батька», яка наприкінці 2009-го — на початку 2010-го з успіхом експонувалася в Одеському історико-краєзнавчому музеї.
Цього разу Надія Саннов-Косміаді (м. Гамбург, Німеччина) привезла роботи, невідомі одеському глядачеві. В експозиції — 82 картини, написані художником у 1940—1966 роках. Усі вони виконані темперою — однією із старовинних технік письма, яка існує ще з часів давніх цивілізацій. Темперою робили розписи саркофагів єгипетських фараонів, її використовували середньовічні іконописці, у цій техніці виконувалися фрески в храмах Київської Русі та писали свої картини відомі майстри епохи Ренесансу. Саме цією фарбою, на основі яйця — своєрідного компоненту емульсії для розведення темпери, Георгій Косміаді писав свої роботи впродовж 27 років перебування у Німеччині.
На виставці представлені різнопланові за тематикою картини, серед яких урбаністичні — «Міський чад» та «Міський міст», портрет «Пані Ніна», полотна, написані за споминами про Рівненщину «Решуцьк. Біля млина», «Вечір біля Горині», а також пейзажі «Весна», «Мімозний ліс», «Світанок в лісі». Цього разу Надія Георгіївна відібрала з колекції і значну кількість робіт на сакральну тематику: «Книга апостола», «Небесний хор», «Ісус з послідовниками». Сподіваємось, що ці полотна Георгія Косміаді, як завжди, викликатимуть у глядачів емоції радості, котрі гармонійно поєднуються із нотками смутку. У цьому й полягає загадка художньої системи митця.
Виставка «Елегія фарб» триватиме до 27 липня.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |