![]() |
|
![]() |
![]() |
В цій статті на прикладі смт. Ширяєве ми хочемо роз’яснити простим людям про усі переваги об’єднаної територіальної громади. Отже, знайомтесь, зважуйте, і не бійтесь — приймайте рішення, настав час об’єднуватися.
Ширяєве запрошує до об’єднаної територіальної громади
В одному зі своїх попередніх номерів ми вже писали про те, як зараз в Україні реалізується Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». На сьогодні маємо вже позитивні результати. Місто Балта — найперша і найбільша в області новостворена громада. Великомихайлівський район — один із лідерів, і до нього приїжджають за досвідом з Арцизького, Іванівського і Роздільнянського районів Одеської області, а також з Київської області.
Але, на жаль, є відвертий супротив і протидія. І основна відповідальність за це лежить, в першу чергу, на певних політиках та місцевих сільських головах, які не доносять до людей об’єктивну інформацію про перевагу об’єднаних територіальних громад. Більше того, вони відверто закликають людей не вступати до таких громад. Такі політики лукавлять, адже просто не хочуть віддавати владу зі своїх рук.
Що пропонує Ширяєве
Соціальний та економічний розвиток
Ширяївська селищна рада надіслала пропозицію про об’єднання трьом сільским радам: Осинівській, Мар’янівській та Олександрівській.
До складу Осинівської сільської ради входять села: Осинівка, Виноградівка, Новогуляївка, Олександро-Вовкове, Яринославка.
До складу Мар’янівської сільської ради входять села Мар’янівка та Суха Журівка.
До складу Олександрівської сільської ради входять села: Олександрівка, Гребенюки, Григорівка, Концурове, Трудолюбівка, Флоринське.
Усі вищезгадані села, а також села Одаї, Подільці, Йосипівка та саме селище Ширяєве, голова селищної ради Ширяєва Шаповалова Юлія Станіславівна, депутати та мешканці Ширяєва гостинно запрошують створити нову об’єднану територіальну громаду з центром у селищі Ширяєве.
Таке об’єднання мало би стати результатом багаторічного співжиття мешканців цих сіл, єдністю культурного, соціального та економічного розвитку. В установах здоров’я, освіти, органах виконавчої влади та інших організаціях, багатьох закладах торгівлі працюють мешканці даних сіл.
221
222
223
224
Фінансові прогнозні показники
До речі, саме утворення Ширяївської селищної територіальної громади ідеально вписується в методику формування спроможних, тобто тих, які реально самі себе забезпечать, територіальних громад, а саме:
населення складатиме 10 тис. 500 чол.;
відстань від найвіддаленішого села до центра громади 20 км;
наявність в центрі громади відповідної інфраструктури для надання громадянам усіх необхідних публічних послуг;
є кадровий ресурс для роботи в органах та установах;
і головне — власний бюджет об’єднаної громади складатиме 15 млн 175 тис. грн. (для порівняння: до об’єднання — 8 млн.765 тис. грн.).
В розрізі сільських рад фінансові показники наступні (в грн.):
До об’єднання:
Ширяївська – 5 млн. 667 тис.
Олександрівська – 1 млн. 010 тис.
Мар’янівська – 1 млн. 059 тис.
Осинівська- 1 млн. 028 тис.
Всього: 8 млн. 685 тис.
Після об’єднання:
Ширяївська – 10 млн. 682 тис.
Олександрівська – 1 млн. 398 тис.
Мар’янівська – 1 млн. 505 тис.
Осинівська — 1млн.588тис.
Всього: 15 млн. 174 тис.
Дуже важливим є те, що після об’єднання 60 % ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) залишатиметься в громаді : Ширяївська селищна рада — 4 млн. 616 тис. грн., Олександрівська сільська рада — 388 тис., Мар’янівська — 446 тис., Осинівська — 326 тис. грн.
Цілком очевидним для мешканців Олександрівської, Мар’янівської та Осинівської сільських рад є те, що з фінансової точки зору їм це надзвичайно вигідно. Беззаперечний плюс для такого об’єднання полягає в тому, що доти поки нова громада не об’єднана, ПДФО взагалі не залишається в нинішніх сільських радах, а перераховується до районного та державного бюджетів. Значить, треба об’єднуватися і тоді гроші залишаться на місці.
Після об’єднання різниця між дохідною частиною та видатками складатиме майже 7 млн. на користь громади. І це реальна цифра, громада буде мати більше власних грошей. Потім, згідно Закону, з фонду Регіонального розвитку ще надійдуть додаткові кошти на підтримку нової громади. До речі, Велика Михайлівка уже отримує після об’єднання від держави 10 млн. грн. І у випадку створення об’єднаної територіальної громади в Ширяєво, сума допомоги від держави буде приблизно такою ж.
Але, якщо зараз громада не об’єднається, то таких грошей у людей не буде. Адже згідно Закону держава надає фінансову підтримку тільки за умови створення об’єднаних територіальних громад. І дуже шкода буде, якщо об’єднання зараз не станеться, то люди фактично добровільно відмовляться в цьому році від грошової допомоги.
Програма розвитку після об’єднання
Відразу ж — завдання №1: Ширяївська об’єднана територіальна громада матиме реальну можливість не лише успішно реалізовувати програми розвитку громади, а й зробити головне — капітальний ремонт дороги до села Олександрівка та по селам Осинівської сільської ради.
В чому переваги? Це дасть можливість мешканцям найвіддаленіших сіл максимум за 20 хвилин дістатися до центру громади. Збільшиться кількість працюючих з інших сіл в установах, організаціях, підприємствах Ширяєва. Зросте якість надання медичної допомоги, зменшиться час довозу дітей до закладів освіти. Ринок поповниться продукцією власних виробників овочевої, м’ясної та молочної продукції.
Значно розшириться сфера обслуговування Ширяївського комунального господарства: обслуговування мережі вуличного освітлення, водогону, збирання та вивіз сміття від населення, розчистка доріг, послуги електрика, сантехніка, та інше.
Гострою проблемою є вивіз, переробка та утилізація сміття. І в найближчий час реально повстане питання про будівництво міні-заводу з утилізації сміття. Тому вже зараз, незалежно від будь-яких обставин, буде розроблятися відповідний проект, при наявності якого можна розраховувати на отримання фінансової допомоги, грантів на будівництво такого заводу. А це значить, що буде вирішуватись питання не тільки екологічної безпеки, а й створення нових робочих місць у Ширяєво.
Обов’язковим є проведення ремонту у всіх ФАПах об’єднаних громад.
Переведення навчальних закладів на енергозберігаючі системи опалення.
Створення Центру для проживання одиноких непрацездатних громадян та інвалідів в межах громади.
Створення на базі Мар’янівської ЗОШ, де є вільні приміщення для організації даної роботи, груп з вивчення автосправи та тракторної справи, комп’ютерного набору. В результаті старшокласники після закінчення школи матимуть реальну професію — водій, тракторист чи оператор комп’ютерного набору. А у місцевих сільськогосподарських господарствах, які мають сучасну техніку, учням можна буде проходити виробничу практику з подальшим працевлаштуванням.
В селі Осинівка — створити плодово-ягідний склад-холодильник з подальшою реалізацією на ринок збуту. На сьогодні все більше мешканців сіл майбутньої громади займаються вирощуванням полуниці, малини, смородини та ін.
Для зручності мешканців громади буде введено маршрут автобуса Олександрівка — Осинівка.
DSCN4288
DSCN4296
DSCN4377
DSCN4381
DSCN4383
DSCN4387
Хто ж такий староста в наш час, і що він буде вирішувати?
Це питання під час зустрічей у громадах виникає чи не найчастіше. Люди цілком виправдано бояться залишитися без сільської ради та голови, не знаючи, що в адміністративному центрі нової об’єднаної громади буде цілком самодостатня управлінська структура, а у створеному рішенням (наголошуємо!) тієї ж громади виконкомі — люди, які захищатимуть їхні інтереси, — саме старости.
Населені пункти, зокрема села, які не визначені адміністративними селами (тобто місцева рада буде знаходитись не у їхньому селі) обиратимуть собі старосту на строк повноважень місцевої ради.
Наголошуємо: це — виборна посада. І староста відповідно є посадовою особою місцевого самоврядування, котрий:
представляє інтереси жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради. Староста є членом виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади за посадою;
сприяє жителям села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;
бере участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища;
вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного села, селища виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб;
здійснює інші обов’язки, визначені Положенням про старосту.
Ось так має змінюватися наше життя сьогодні. Ці зміни, що розпочалися, є незворотними. Це тільки початок шляху, і все ще тільки попереду.
Отже, люди добрі, звертаємося до вас! Чого нам ще треба? Приклад Ширяєва — дуже яскравий, і немає ніякого сумніву у тому чи потрібно об’єднуватися.
Хочеться донести до вас ще деякі свої враження. Буваючи щотижня у різних куточках Одеської області, а вона у нас дуже велика, досить часто доводиться бачити доволі сумну картину, від якої стискається серце. Є села, які вже нічого не врятує, вони зникають. З покинутих хат на тебе дивляться чорні двірні та віконні отвори, немов скалічені живі створіння, яким хтось виколов очі. Земля залишається без господаря.
Мабуть достатньо сумних вражень. Потрібно усім сказати: стоп, так далі не можна жити. Не вдасться усім переїхати до міста чи за кордон. Міста перенасичені, і уже не в змозі забезпечити усіх роботою. Наша робота у нас під ногами — наша земля. Ми маємо стати її справжніми господарями. Ані Київ, ані Одеса більше ніж можуть, нам не допоможуть. Зараз настав саме той час, коли кожному потрібно брати на себе відповідальність — КОЖНОМУ!
Є таке гарне українське прислів’я: «Гуртом і батька легше бити». Отже, багатонаціональний український народ: нам нічого ділити — об’єднуємося в територіальні громади. Так живе увесь успішний світ, і за океаном і у Європі. А ми — центр Європи!
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |