ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Про пенсійне забезпечення учасників АТО
12.07.2016 / Газета: Одесские известия / № 53(4876) / Тираж: 18937

Верховною Радою ухвалено Закон України № 1080-VIII від 12 квітня 2016 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» (далі – Закон № 1080), який набув чинності з 6 травня.

Цим Законом внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262). Відтепер пенсійне забезпечення резервістів, які стали інвалідами внаслідок виконання обов’язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпечення її проведення, та членів сімей осіб, які загинули або померли внаслідок виконання обов’язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпечення її проведення, здійснюється в порядку, встановленому Законом № 2262 для військовослужбовців відповідних прирівняних посад та членів їхніх сімей.

Пенсії особам із числа резер­вістів, які мають право на пенсію за Законом № 2262, обчислюються з розміру грошового забезпечення з урахуванням окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад на день звільнення зі служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим.

Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади.

Пенсії по інвалідності призначаються в таких розмірах: інвалідам війни першої групи – 100%, другої групи – 80%, третьої групи – 60% відповідних сум грошового забез­печення (заробітку); іншим інвалідам першої групи – 70%, другої групи – 60%, третьої групи – 40% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого перебували двоє та більше членів сім’ї, пенсія призначається в розмірі 90% грошового забезпечення годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Слід звернути увагу, що заяви про призначення пенсій по інвалідності подаються цими особами до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств і відомств, де особи проходили службу.

Заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника по­даються членами сім’ї померлого до ГУ ПФУ в Одеській області через уповноважені структурні підрозділи міністерств і відомств та інших органів.

Якщо померлому годувальникові вже було призначено пенсію, то заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається до ГУ ПФУ безпосередньо.

Що стосується законодавчо визначених мінімальних розмірів таких пенсій, то слід сказати, що у інвалідів війни з числа солдатів і матросів строкової служби першої групи мінімальний розмір пенсії становить 120%, другої групи – 110%, третьої групи – 105% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; у інших інвалідів з числа солдатів і матросів строкової служби першої групи – 110%, другої групи – 105 %, третьої групи – 100% зазначеного мінімуму; у інвалідів з числа єфрейторів (старших солдатів) і сержантів, старших матросів, старшин строкової служби – 110%, з числа прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і державної пожежної охорони, осіб молодшого складу Національної поліції – 130% відповідних мінімальних розмірів пенсій, передбачених для інвалідів з числа солдатів і матросів строкової служби.

Що стосується пенсії в разі втрати годувальника, то її розмір не може бути нижчим від двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Громадяни часто запитують, чи мають сьогодні статус військовослужбовців особи, які проходять військову службу в резерві. З цьо­го приводу слід сказати, що цим Законом надано лише право на призначення їм та членам їхніх сімей пенсій по інвалідності та в разі втрати годувальника як військовослужбовцям. Але статусу військовослужбовця резервісти не мають, оскільки служба у військовому резерві не є одним із видів військової служби, визначених ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Слід зазначити, що положення Закону № 1080 поширюється лише на резервістів, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції після набрання чинності Указом Президента України № 405 від 14 квітня 2014 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

До дати внесення змін пенсії зазначеній категорії осіб призначалися виключно за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто на загальних умовах.

Автор: Тетяна Яворська


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту