ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПРО СТАТУС РЕЗЕРВІСТІВ
14.07.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 60(21738) / Тираж: 8525

Про зміни у пенсійному забезпеченні осіб, які беруть участь в антитерористичній операції, розповідає заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна ЯВОРСЬКА.

— Верховна Рада ухвалила Закон від 12.04.2016 № 1080-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо соці-ального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» (далі — Закон № 1080), що набув чинності з 6 травня 2016 року. Цим законом внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон № 2262). Відтепер пенсійне забезпечення резервістів, які стали інвалідами внаслідок виконання обов’язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпечення її проведення, та членів сімей осіб, які загинули чи померли внаслідок виконання таких обов’язків, здійснюється в порядку, встановленому Законом № 2262 для військовослужбовців відповідних прирівняних посад та членів їхніх сімей.

Пенсії особам з числа резервістів, які мають право на пенсію за Законом № 2262, обчислюються з розміру грошового забезпечення з урахуванням окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад на день звільнення зі служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим.

Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Пенсії з інвалідності призначаються в таких розмірах: інвалідам війни І групи — 100%, ІІ групи — 80%, ІІІ групи — 60% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); іншим інвалідам І групи — 70%, ІІ групи — 60%, ІІІ групи — 40% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається в розмірі 90% грошового забезпечення годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Слід звернути увагу, що заяви про призначення пенсій з інвалідності подаються цими особами до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств і відомств, де ці особи проходили службу.

Заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника подаються членами сім’ї померлого до органу, що призначає пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств і відомств та інших органів.

Якщо померлому годувальникові вже було призначено пенсію, то заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсію.

— Тетяно Павлівно, чи є законодавчо визначені мінімальні розміри таких пенсій?

— Так. В інвалідів війни з числа солдатів і матросів строкової служби І групи мінімальний розмір пенсії становить 120%,

ІІ групи — 110%, ІІІ групи — 105% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В інших інвалідів з числа солдатів і матросів строкової служби І групи — 110%, ІІ групи — 105%, ІІІ групи — 100% зазначеного мінімуму. В інвалідів з числа єфрейторів (старших солдатів) і сержантів, старших матросів, старшин строкової служби — 110%, з числа прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і державної пожежної охорони, осіб молодшого складу Національної поліції — 130% відповідних мінімальних розмірів пенсій, передбачених для інвалідів з числа солдатів і матросів строкової служби.

Що стосується пенсії в разі втрати годувальника, то її розмір не може бути нижчим від двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

— Чи означає це, що сьогодні особи, які проходять військову службу у резерві, мають статус військовослужбовців?

— Ні, Законом надано лише право на призначення їм та членам їхніх сімей пенсій з інвалідності та в разі втрати годувальника як військовослужбовцям. Але статусу військовослужбовця резервісти не мають, оскільки служба у військовому резерві не є одним із видів військової служби, визначених ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Положення Закону № 1080 поширюється лише на резервістів, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції після набрання чинності указу Президента України від 14.04.2014 № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

До дати внесення змін пенсії вказаній категорії осіб призначалися виключно за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто на загальних умовах.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту