![]() |
|
![]() |
![]() |
Тема добровільного об’єднання громад активно обговорюється в районі вже понад рік. Її постійно порушують на сесіях районної ради, на засіданнях робочої групи, на різних семінарах і нарадах. Та все ж таки цей процес чомусь проходить надто важко.
Як пояснюють сільські та селищні голови, самі ж жителі виступають проти об’єднання. А як, мовляв, підеш проти волі народу?
Хоча, як на мене, у багатьох селах просто не розуміють економічної користі від даної реформи. Чому? Людям, мабуть, не зовсім фахово пояснюють всі плюси та мінуси такого об’єднання. Безперечно, в цьому питанні важливу роль відіграє власна думка сільського голови та його авторитет серед населення. На жаль, більшість лідерів громад чомусь не хочуть робити рішучих кроків, прагнучи будь-що допрацювати до жовтня 2017 року, коли об’єднання громад відбудеться за законом, без уваги до чийогось бажання.
Сьогодні в районі показовим прикладом плідної праці щодо добровільного об’єднання громад є Затишанська селищна рада. Ще на початку нинішнього року цю тему порушили самі ж депутати. Разом із селищним головою Геннадієм Миколайовичем Топольницьким вони організували громадське обговорення, щоб люди знали, заради чого потрібні ці реформи і яке майбутнє чекає на них. Звичайно, спілкування з населенням було нелегким. Адже були і прихильники змін, і досить непримиренні супротивники. Та все ж таки Затишанська селищна рада стала першою в районі, де вже розпочався процес об’єднання. Тут бачать своє подальше співіснування із селом Торосовим. На обох територіях є чимало орної землі, через населені пункти проходить залізнична колія, що забезпечує стабільні надходження до бюджетів.
За підрахунками фінансистів, об’єднання цих двох громад – найвигідніше в усьому районі. Бо навіть Фрунзівська селищна рада, яка, за перспективним планом, зіллється із сімома сільрадами, не матиме такого економічного потенціалу.
На даний час у Затишші й Торосовому провели всі необхідні процедури для старту реформи. Ще кілька формальностей, і, скоріш за все, вже у жовтні тут обиратимуть нового голову об’єднаної громади.
– Ця перша ластівка в районі дещо активізувала решту сільських лідерів, – розповів голова районної ради В’ячеслав Думитрашко. – Нещодавно я запросив на нараду з цього приводу Затишанського та Перехрестівського сільських голів, Фрунзівського селищного голову. Саме ці населені пункти за перспективним планом мають стати центрами новостворених громад. Та головне – тут є розуміння важливості процесу, тут бачать перспективи реформи і мають велике бажання робити необхідні кроки до об’єднання. Що вийде у підсумку – покаже час. Але я вкотре наголосив, що кожному лідерові громади слід добре проаналізувати бюджети. Треба бачити реальний стан речей і розраховувати лише на власні ресурси. Адже, як нам пояснили в Офісі реформ, до кінця нинішнього року може скластися така ситуація, що будуть прийняті поправки до закону про об’єднання громад і слово «добровільне» може бути виключене. Якщо це відбудеться, то, скоріш за все, громади залишаться без державної підтримки. На фоні цього район може втратити понад 10 мільйонів гривень. Для нашого дотаційного краю це дуже значні кошти. Тож треба мати чіткі розрахунки, аби розуміти, як жити далі.
Поки цей матеріал готувався до друку, голова районної ради В’ячеслав Думитрашко та голова райдержадміністрації Дмитро Франчук захищали плани щодо об’єднання громад в облдержадміністрації. На розгляд робочої групи при ОДА було подано три проекти об єднання – з центрами у Затишші, Фрунзівці та Перехрестовому.
Щодо Затишшя у фахівців практично не виникло серйозних запитань. На найближчій сесії селищної ради будуть уточнені деякі юридичні аспекти і через кілька місяців, як і планувалося, у районі з'явиться перша об’єднана громада.
Стосовно Фрунзівки та Перехрестового робоча група зробила невтішний висновок про те, що тут не готові до об’єднання. Причина – надто низькі доходи. Наявні кошти дають можливість лише утримувати апарати рад, а на розвиток територій грошей немає. Єдиним виходом у цій ситуації є підвищення ставок податків та зборів. Це дозволить збільшити доходну частину бюджетів і нормально функціонувати в нових економічних умовах.
Остання зустріч в облдержадміністрації додала ще й нотку конкуренції між Фрунзівкою та Перехрестовим. Найближчим часом лідерам цих громад доведеться позмагатися за прихильність жителів Мар’янівської сільської ради. Так вийшло, що саме Мар’янівка стала тією «нареченою», котра обиратиме, з ким поєднати свою подальшу долю – з Фрунзівкою чи Перехрестовим. Ціна перемоги надто висока: який «наречений» отримає згоду, той зможе реалізувати плани щодо об’єднання територій. Аутсайдер буде змушений відступити і забути про мрію стати центром новоствореної громади.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |