ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Перші з енергосервісу
23.07.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 62(21740) / Тираж: 8525

В Одеській області вперше в Україні запустили ринок енергосервісу 13 липня у Савранському районі оголосили тендер на закупівлю енергосервісу для двох місцевих шкіл. Для його підготовки райдержадміністрація залучила енергоаудиторів, які проаналізували обидва об’єкти. Крім того, провели велику підготовчу роботу у співпраці з експертами Держагентства з енергоефективності та енергозбереження. В результаті тендер оголосили раніше, ніж у Києві, хоча передбачалося, що столична влада впорається першою.

Чому ця подія є дуже важливою в масштабах всієї України, розповів ініціатор підготовки тендеру, заступник голови Савранської РДА з економічних питань Олександр Хапатнюковський.

— У чому суть енергосервісу і тендеру щодо нього? Йдеться про те, що для місцевих об’єктів (у даному випадку — двох шкіл) послуги для підвищення енергоефективності закуповуватимуть у компанії, яка запропонує кращі умови?

— Суть енергосервісу ось у чому. Енергосер-вісна компанія (ЕСКО), уклавши договір із замовником (в нашому випадку — управлінням освіти), приходить на «неідеальний», з точки зору енергоефективності, об’єкт, щоб забезпечити зниження енергоспоживання — витрат на газ, електроенергію та інші види енергоресурсів. Предмет договору ЕСКО із замовником — досягнута економія енергії, яка може бути розподілена між ЕСКО і замовником у пропорції 80/20 або 90/10%, згідно з чинним законодавством.

На підставі наявного енергоаудиту об’єкта ЕСКО-компанія розробляє і вносить замовнику свою пропозицію: як-от про заміну даху, вікон, системи опалення на енергоефективніші, які сприяють збереженню енергії. За свої послуги за таким договором компанія пропонує виплати з боку замовника у розмірі, скажімо, 80% від прогнозованих енерговитрат, наприклад, на 8 років.

Згідно з пакетом законів про енергосервіс, прийнятим в Україні, співвідношення виплат може становити 80/20 або 90/10%, і цей договір не повинен укладатися на термін, більший за 10 років.

А коли проводиться тендер, замовник розглядає, як мінімум, дві пропозиції. Наприклад, одну за зразком, описаним вище, а другу — заміна на об’єкті тільки даху та систем опалення, але термін дії договору — лише 6 років. Щоб визначити, яка пропозиція краща, застосовується калькулятор — спеціальна формула, яка також закріплена законодавчо.

— У чому була складність організації тендеру?

— Коли ми починали цей процес, усе робилося вперше, не було ніякого досвіду. Іншими словами, те, що ми започатковуємо зараз, послужить прикладом для інших, наші і помилки, й успішні кроки вивчатимуть.

Зазначу, що одночасно з нами аналогічну роботу розпочала й Київська міська держадміністрація. Ми могли стати другими після столиці, що, звичайно, теж почесно. Але, як стало відомо пізніше, у КМДА темп трохи втратили — а це справді дуже трудомісткий процес, тому що все робиться вперше. До того ж, кияни готують тендер відразу для 19 об’єктів.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту