ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Передати владу та відповідальність людям
23.07.2016 / Газета: Одесские известия / № 57(4880) / Тираж: 18937

«Тисяча громад: на старт!» – під таким гаслом 21 червня за підтримки «USAID» розпочався «Децентралізаційний марафон» в Одеській області.

Асоціація міст України намагається розповісти про переваги створення об’єднаних громад, а також допомогти місцевим адміністраціям підготувати необхідні документи. Відсутність інформації завдає значних перешкод на шляху створення нових громад. В селах не знають, як це робити, і побоюються змін. Тому організатори вирішили запровадити так звану естафету знань.

15 липня в Одесі відбулася прес-конференція, присвячена питанням децентралізації, за участю директора регіонального відділення Асоціації міст України В’ячеслава Демченка, директора Офісу реформ з питань децентралізації в Одеській області Юлії Молодожен та голови Коноплянської сільської ради Іванівського району Олександра Волошина.

Основною темою став неочікувано млявий процес об’єднання громад. Юлія Молодожен зазначає:

– В той час як на півночі області активно шукають собі сусідів, на півдні відмовляються створювати громади.

Олександр Волошин налаштований оптимістично. Він вважає, що створення об’єднаної громади дасть поштовх розвитку Конопляному:

– Ми спроможні власними силами вирішувати свої проблеми, – вважає він, – адже зможемо самостійно розпоряджатися своїми фінансами, залучати інвесторів і збирати податки.

На сьогодні в області створено дев’ять об’єд­наних громад. Найбільша з них, Балтська, налічує 33 тисячі мешканців. Червонознам’янська – найменша. Тут лише три тисячі.

Тобто процес в області стартував.

Водночас мешканці малих сіл вагаються. Поки що не ясно, чи утворення об’єднаних громад не спричинить закриття сільських амбулаторій та малокомплектних шкіл. Адже дороги в районах, насамперед саме на півдні області, – у жахливому стані. Добиратися до школи, що розташована за 20 кілометрів від села, діти часто не мають змоги, особливо восени та взимку. А як отримати бодай елементарну медичну допомогу, якщо найближчий лікарський заклад аж у райцентрі?

Організатори марафону запевняють, що рішення про закриття навчальних закладів та амбулаторій мешканці сіл будуть приймати на власний розсуд, згідно з економічною вигодою. Але саме цей критерій і лякає. Не секрет, що собівартість навчання в малокомплектних школах вища, ніж у великих закладах. Тож рішення явно буде не на користь місцевої школи.

Окремо учасники прес-конференції звертали увагу на саботаж реформи децентралізації з боку місцевої виконавчої влади. Райдержадміністрації не бажають ділитися повноваженнями, нібито побоюючись скорочення штатів. Юлія Молодожен стверджує, що кваліфіковані працівники адмі­ністрацій зможуть далі працювати консультантами в громадах. Але ж мова йде не тільки про працевлаштування, а й про втрату повноважень. Саме з цим і пов’язаний опір реформам із боку чиновників.

Минулого тижня Мінрегіонрозвитку навіть мусило направити офіційного листа до асоціацій органів місцевого самоврядування. До міністерства надходять скарги на місцеві державні адміністрації, які чинять неприхований опір ініціативам територіальних громад щодо їх добровільного об’єднання з метою підвищення власної спроможності. З метою запобігання зволіканням, блокуванню рішень органів місцевого самоврядування щодо добровільного об’єднання територіальних громад представники Мінрегіонрозвитку просять інформувати їх про подібні факти для відповідного реагування.

Щоб Україна стала успішною державою, слід перерозподілити повноваження між центром і громадами. «Реформа місцевого самоврядування потрібна, бо саме в ній полягає посилення спроможності регіонів та їхній розвиток. Процес децентралізації передбачає передання влади та відповідальності людям», – вважає голова Одеської обласної ради Анатолій Урбанський.

Принцип жорсткої виконавчої вертикалі, що залишився Україні у спадок від тоталітарних часів, остаточно скомпрометував себе у січні – лютому 2014 року. Як свідчить світова практика, відповідальні громади набагато ефективніші, аніж чиновницька вертикаль, у питанні розбудови економічно здорового і демократичного суспільства.

Автор: Дарина Шалагінова


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту