ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
У доброго хазяїна не пропаде...
30.07.2016 / Газета: Одесские известия / № 59(4882) / Тираж: 18937

Триває складний процес об’єднання громад, де одним із головних постає питання про ефективне використання наявних земель. Тому сьогоднішня наша бесіда із виконувачем обов’язків начальника Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області Глібом МІЛЮТІНИМ присвячена проблемі сплати податків сільгоспвиробниками, які можуть істотно підтримати місцевий бюджет.

– Глібе Володимировичу, у Одещини величезний агропромисловий потенціал. За статистичними даними, загальна площа сільськогосподарських угідь становить 2 міль­йони 658,7 тисячі гектарів (це майже 80 відсотків земельного фонду). Працюють тут понад шість тисяч фермерських господарств, сільськогосподарських товариств, колективних та приватних підприємств. Як складаються їхні відносини з бюджетом?

– Якщо говорити про внесок господарюючих суб’єктів у життя громад, чиї землі задіяні в сільському господарстві, то його досить чітко можна визначити за обсягом сплачених податків.

Безпосередньо сільськогосподарські товаровиробники у січні – червні поточного року сплатили майже 53 мільйони гривень єдиного податку та близько 85 міль­йонів податку на додану вартість.

Крім того, на даний момент на спеціальних рахунках ними накопичено понад 340 мільйонів гривень ПДВ від реалізації власної продукції та послуг.

– Досить потужні фінансові джерела надходжень вимальовуються. А як щодо порушень?

– Що стосується втрат бюджету, то тут, власне, податківців турбують факти зловживань із податком на додану вартість. Окремі гендлярі від сільського господарства створюють схеми продажу податкового кредиту. Завдяки нашій роботі у більшості випадків вдається запобігти можливим злочинам. Але проблема все одно є.

– Рівень податків на доходи фізичних осіб істотно залежить від рівня заробітної плати. Яка вона в сільському господарстві зараз?

– У травні поточного року в середньому по Україні вона складала 3711 гривень, а по Одеській області – 2492 гривні. Погоджуючись на неофіційні виплати, працівники власноруч позбавляють себе соціальних гарантій у майбутньому.

В офіційних заробітках має інтерес місцева влада. Це важливе джерело власних надходжень. Місцеві бюджети Одещини в першому півріччі отримали майже 1,9 мільярда гривень у вигляді податку на доходи фізичних осіб.

За результатами 2015 року, задекларовані громадянами доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції становили понад 78 мільйонів гривень, із них до місцевих бюджетів перераховано 12 мільйонів гривень ПДФО.

За оренду земельних паїв податковими агентами виплачено 916 мільйонів гривень доходів, а місцеві бюджети поповнилися 137 мільйонами гривень податку на доходи фізичних осіб.

– У чому полягають переваги спрощеної системи оподаткування?

– З 2015 року сільгосптоваровиробники – колишні платники фіксованого сільськогосподарського податку – здобули статус платників четвертої групи єдиного податку. В нашій області таких налічується 4370.

Єдиний податок заміщає окремі податки та збори, які для інших платників є обов’язковими. Крім цього, він спрощує облік доходів і видатків. Суб’єкти господарської діяльності, які обрали дану систему оподаткування, одержують деякі переваги у вигляді звільнення від сплати податків на прибуток і на майно (крім податку на земельні ділянки, які не використовуються в товарному виробництві), а також рентної плати за спеціальне використання води. Водночас для платників четвертої групи збережено практично усі умови щодо оподаткування, які раніше були передбачені для платників фіксованого сільськогосподарського податку.

– Які ставки єдиного податку діють у 2016 році?

– База оподаткування для четвертої групи єдиного податку визначається згідно з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом нa 1 січня податкового (звітного) року, відповідно до порядку, передбаченого для плати за землю Податковим кодексом України.

– Глібе Володимировичу, як сільгоспвиробникові здобути статус платника єдиного податку четвертої групи?

– Для цього суб’єкти господарювання повинні виконувати умови щодо частки сільськогосподарського товаровиробництва зa попередній податковий (звітний) рік. Така частка має дорівнювати або перевищувати 75 відсотків загального обсягу їхнього доходу, що визначено Податковим кодексом України.

У разі коли частка становить менше 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник сплачує податки у наступному році на загальних підставах.

Однак якщо цього показника не досягнуто у зв’язку з виникненням обставин непереборної сили, зазначена вимога застосовуватися не буде.

– Хто не може бути платником єдиного податку четвертої групи?

– Лише в кількох випадках сільгосптоваровиробники не матимуть права на цей вид оподаткування.

По-перше, якщо понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільгосппродукції власного виробництвa і продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (виняток становлять зрізані квіти, якщо вони вирощені нa власних або орендованих угіддях, та продукти їх переробки), дикиx тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (кpім хутрової сировини).

По-друге, якщо сільгосптоваровиробник виробляє підакцизні товари, окрім виноградних виноматеріалів (коди УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30), як підприємство первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, що використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції.

По-третє, якщо станом нa 1 січ­ня базового (звітного) року сільгосптоваровиробник матиме податковий борг, зa винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії (обставин) непереборної cили (форс-мажорних обставин).

– Яка форма звітності прийнята щодо платників єдиного податку?

– Податкова звітність на поточний рік має надаватися платником єдиного податку четвертої групи не пізніше 20 лютого поточного року до відповідної податкової інспекції Державної фіскальної служби за місцезнаходженням платника податку (загальна звітна) та за місцем розташування земельної ділянки.

Платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у певних розмірах: у першому та другому кварталах – по

10 від­сотків, у третьому кварталі – 50 відсотків, у четвертому кварталі – 30 відсотків.

– Наша розмова починалася з того, що місцевій владі потрібно ретельно порахувати усі задіяні під сільськогосподарське виробництво землі…

– Саме так. Але питання обліку земель дуже важливе і для ДФС.

Адже об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), які перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надані йому в користування, у тому числі на умовах оренди.

Саме дані державного земельного кадастру та державного реєстру прав на нерухоме майно слугують підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи.

При цьому, згідно з Земельним кодексом України, право власності або користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України №1952 від 1 липня 2004 року – «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно площа земельних ділянок, інформація про які не внесена в державний земельний кадастр (або державний реєстр майнових прав на нерухоме майно), фактично не включається в базу оподаткування. Це призводить до спірних питань при переході сільськогосподарського товаровиробника на спрощену систему оподаткування, зокрема ускладнює визначення частки сільськогосподарського товаровиробництва та підтвердження статусу платника єдиного податку.

Щоб запобігти будь-яким непорозумінням, сільськогосподарським товаровиробникам слід уже сьогодні подбати про оформлення та реєстрацію документів на землю, зокрема договорів оренди паїв громадян.

Кажуть: «У доброго хазяїна й соломинка не пропаде». А нам, податківцям, не по-хазяйськи буде недобачити необліковані гектари.

Виконання вимог податкового законодавства у повному обсязі протягом 2016 року дозволить у 2017 році уникнути складних запитань до тих, хто захоче й надалі користуватися перевагами спрощеної системи оподаткування.

– Якщо у наших читачів виникнуть додаткові запитання щодо спрощеної системи оподаткування, куди їм слід звертатися?

– Запрошую всіх бажаючих завітати або зателефонувати до Центрів обслуговування платників ДФС, а таких в нашій області працює 22. Тож можна уточнити будь-які питання оподаткування, отримати іншу корисну інформацію.

Для платників податків у режимі онлайн працює електронний сервіс «ЗІР». Це загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, розміщений на веб-порталі ДФС.

Варто знати й про інформаційно-довідковий департамент ДФС, який за телефоном 0-800-501-007 консультує безкоштовно зі стаціонарних телефонів, а з мобільних телефонів – за тарифами операторів мобільного зв’язку.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту