![]() |
|
![]() |
![]() |
Перехід на комплектування військових частин та підрозділів військовослужбовцями за контрактом залишається однією з головних складових реформування ЗС України.
Сьогодні професія військового – одна з найпопулярніших в Україні, попри те, що армія знаходиться на етапі активного будівництва та реформування, а на сході країни тривають воєнні дії. Це пояснюється тим, що всі охочі служити в українській армії за контрактом отримують не лише достойну зарплату, а й певні переваги. Про особливості служби за контрактом, а також умови вступу до лав ЗСУ розповів військовий комісар Одеського обласного військкомату полковник Юрій Беляков.
– Юрію Володимировичу, які зараз вимоги до кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, а також, які критерії є основними під час добору?
– Найголовніше, як на мене, – це бажання захищати Батьківщину. А вимоги на сьогодні досить складні. Людина проходить медичну комісію, стан здоров’я має відповідати вимогам служби залежно від того, до яких військ призовник хоче потрапити. Обмеження є лише для тих людей, які раніше були засуджені, зокрема за тяжкі злочини, таких в армію ми не беремо.
– Чи існують вимоги й обмеження для осіб без громадянства?
– Є в нас і такі. Ні для кого не таємниця, що на передовій були грузини, азербайджанці, білоруси, чеченці, росіяни… Це ті люди, які розуміють усі процеси, що відбуваються в нашій державі. Вони глибоко переконані, що ми йдемо правильним шляхом, тому вирішили разом з нами захищати інтереси та суверенітет України. Що ж до обмеження, то це мають бути люди віком до 45 років, фізично придатні до військової служби, без судимості, фізично підготовлені й такі, що пройшли професійно-психологічний добір. І знову ж таки, мусить бути бажання стати громадянином України.
– Які строки військової служби за контрактом?
– Від шести місяців до п’яти років, включаючи прийняття на службу за контрактом в особливий період. Тобто тут досить гнучка система. Ми пропонуємо для осіб рядового складу строк від шести місяців до трьох років, для осіб сержантського та старшинського складу – від шести місяців до трьох-п’яти років, для осіб офіцерського складу в особливий період – контракт на п’ять років.
– Який порядок добору кандидатів на військову службу за контрактом?
– Спочатку кандидат проходить професійно-психологічний добір, бесіду у військкоматі. Після того як переконаємося, що людині справді місце в армії, проводиться медична комісія, потім – оформлення документів (автобіографії, довідки тощо). Часу це займає у осіб рядового, сержантського і старшинського складу від чотирьох днів до тижня. Проблема в тому, що нас дуже сповільнює отримання висновків лікарів. Існує на сьогодні ще й такий парадокс. Кандидат, який здає всі необхідні аналізи та отримує відповідні сертифікати, платить свої кошти. Я звернувся до голови обласної державної адміністрації для того, щоб за поданням військкомату для призовників це робили безкоштовно. Адже ті, хто бажає служити в такий непростий для країни час, не повинні платити своєрідний «вхідний квиток» до армії. На моє переконання, держава повинна подбати про таких людей, юридично захистити їх і надавати їм усі послуги безкоштовно.
– Які пільги та гарантії соціального захисту для військовослужбовців за контрактом, перспективи кар’єрного зростання, в чому полягають переваги служби за контрактом?
– Пільги для військовослужбовців перелічено в Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу». Якщо людина брала участь у бойових діях – то в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На сьогодні найцікавішими є комунальні пільги, можливість стати на квартирний облік. Хоча будується не так багато квартир, але святкування Дня флоту (коли військовослужбовці отримали житло) показало, що існує можливість вирішувати ці питання. Вагомою перевагою є грошове забезпечення. Звичайний солдат отримує 7000 гривень, а це чимало порівняно з середнім заробітком цивільного населення.
Армія зараз розбудовується. Тобто є можливість кар’єрного зростання, але людина мусить зрозуміти, що армія їй потрібна. Знаєте, є така професія – Батьківщину захищати, і цю професію треба обирати свідомо. Можливо, це банальний вислів, але під час, коли точиться війна, він набув зовсім інших відтінків.
– Які, на вашу думку, переваги строкової служби?
– У нас є загальний військовий обов’язок. До речі, Указом Президента на строкову службу беруть не з 18, а з 20 років, тобто юнакам дали можливість у 18-19 років закінчити школу, обрати професію. А вже з 20 до 27 років, на моє переконання, якщо
хлопець не був в армії, то або у нього проблеми зі здоров’ям, або питання до військкомату, де однозначно існує корупція. Іншого бути не може й не мусить. Справжній мужчина повинен відслужити.
Крім того, під час строкової служби нікого не направляють на передову.
– До яких видів і родів військ найбільше прагнуть потрапити одесити?
– У нас прагнуть іти служити за контрактом до тих частин, які дислокуються в Одесі або Одеській області, тобто відіграє роль скоріше географічна прив’язка, ніж вид чи рід військ.
– Чи є приклади, коли на службу за контрактом свідомо йдуть ті, хто вже відслужив за призовом по мобілізації у зоні проведення антитерористичної операції?
– На даний час робота щодо залучення контрактників провадиться у військових частинах, де є ті, хто по мобілізації відслужив 11 місяців. Такі люди здобувають право подати рапорт про укладання контракту, адже за 11 місяців можна для себе вирішити, потрібна тобі армія чи ні. Крім того, у нас зараз звільняються мобілізовані під час п’ятої хвилі мобілізації, люди стають на облік до військкомату. Їм треба дати відпочити, відійти від війни, побути вдома, а вже потім вони вирішують. Цей контингент ми також не полишаємо без уваги.
– Як щодо бажання служити у жінок?
– З кожним роком усе більше жінок ідуть до армії. До цього можна ставитися по-різному, проте з упевненістю можна сказати одне: коли поруч жінка – чоловікові все до снаги! Я за те, щоб жінки призивалися до збройних сил, але усвідомивши, що армія – це їхнє життя.
– Юрію Володимировичу, чи проводиться співробітниками військкоматів робота з питань військово-патріотичного виховання?
– Колись була практика, коли вчителів з військової справи допускали викладати лише після згоди військкомату. Сьогодні, на жаль, цього немає. Вплив на патріотичне виховання молоді дуже слабкий, відсутня матеріально-технічна база: навчальне озброєння, макети гранат, мін тощо. Щодо військово-патріотичного виховання ми загубили ціле покоління. Прикро, прогулюючись ввечері, бачити молодь, якій байдуже, що точиться війна на сході. Пригадайте 2014 рік – черги до військкоматів тягнулися! А тепер?.. Але сподіваюся, що нам вдасться відновити практику військово-патріотичного виховання і зростити нове покоління справжніх патріотів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |