ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Рубати чи не рубати?
09.08.2016 / Газета: Одесские известия / № 62(4885) / Тираж: 18937

До значного переліку тем, у яких мало не кожен українець вважає себе фахівцем, останнім часом додалася й нова – рубки лісу. ЗМІ заполонені сотнями публікацій на цю тему, громадські діячі роздають коментарі, роблять відео- та фотозйомку і безпідставно звинувачують лісівників. Некоректні або недостовірні повідомлення призводять до формування негативної репутації лісівників у суспільстві.

За відсутністю правдивої інформації про законні підстави проведення рубок в лісах у громадськості складається викривлене враження щодо реального стану справ у цій сфері, хоча обласні управління лісового та мисливського господарства на своїх сайтах розміщують інформацію щодо видачі дозвільних документів на проведення таких заходів.

Вочевидь, треба докладніше поінформувати читачів про особливості та підстави проведення рубок у лісах, зокрема у Савранському районі.

Лісове господарство характеризується тривалим періодом лісовирощування. Від саджання молодих дерев до періоду зрілості лісу проходить понад сто років. І для того, щоб виростити високопродуктивні, стійкі до хвороб та шкідників насадження, протягом усього цього часу потрібно проводити низку заходів, про які я і хочу розповісти докладніше.

За технологією вирощування лісу в ньому обов’язково проводять рубки формування і оздоровлення. Вони, своєю чергою, поділяються на рубки догляду, санітарні рубки, лісовідновні, рубки переформування, рубки, пов’язані з реконструкцією, ландшафтні рубки тощо.

Рубки догляду (освітлення, прочищення, проріджування та прохідна рубка) є основним лісівничим заходом, який розпочинають із п’яти-семирічного віку посаджених молодих дерев.

Рубки освітлення та прочищення формують деревостани бажаного складу та густоти і забезпечують розміщення дерев головної породи, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід.

Рубки прорідження створюють умови для формування стовбура та крони кращих дерев.

Прохідні рубки проводяться для збільшення приросту кращих дерев, покращення товарності та скорочення строків вирощування деревини, поліпшення складу, структури та підвищення її стійкості.

Санітарні рубки спрямовані на оздоровлення та посилення біологічної стиглості лісів, запобігання їх захворюванням і пошкодженням.

Під час проведення вибіркових санітарних рубок із насадження вилучаються сухостійні, всихаючі, ослаблені внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійним лихом, антропогенним та іншим шкідливим впливом дерева.

Під час проведення суцільних санітарних рубок іноді вирубуються всі дерева, і це є необхідним заходом.

Рубання лісу проводиться не тоді, коли заманеться і де заманеться, як складається враження у багатьох громадян, а лише на підставі матеріалів лісовпорядкування, санітарного або лісопатологічного обстеження. А на територіях природно-заповідного фонду – додатково за погодженням Мінекобезпеки та Держлісагентства. Плани санзаходів погоджуються відповідними структурами, виписуються лісорубні квитки. Контроль за додержанням законності проведення рубань здійснюють Державна екологічна інспекція, лісозахисні підприємства, обласні управління лісового та мисливського господарства, Державне агентство лісових ресурсів України, спеціальна організація – «Укрдержліспроект».

Зараз лісівники України, екологи б’ють на сполох: в українських лісах всихають дерева – переважно ялини, жовтіє сосна, гине ясень. Причиною є розмноження жука-короїда та шкідника хвойних – типографа.

Розвиток патологічних процесів часто набуває катастрофічного характеру. Поширюються збудники кореневих гнилей – кореневої губки та опенька, після дії яких у насадженнях формуються стійкі хронічні осередки масового розмноження короїдів та інших стовбурових шкідників.

Ця проблема актуальна не тільки для України, вона дається взнаки також у Білорусі та інших країнах Європи. Найефек­тивнішим та найоперативнішим методом боротьби проти масового захворювання насаджень є проведення санітарних рубок із видаленням хворих та заселених шкідниками дерев.

Невчасне проведення санітарних рубок може призвести до масового захворювання лісових насаджень і спричинити непоправні наслідки в майбутньому. А відсутність високопродуктивних лісів призведе до занепаду деревообробної галузі та будівництва. Тому технологічні вирубки, що їх ведуть лісівники, а не браконьєри, мають на меті саме збереження лісових масивів, покращення їхнього санітарного стану.

Автор: Олег Авдєєвич


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту