ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
КОМПАНІЯ «НІБУЛОН», БУДУЧИ ОСТОРОНЬ ВІД ПОЛІТИКИ, ВІДСТОЮЄ ІНТЕРЕСИ ГРОМАДИ СІЛ БЕНДЗАРИ ТА АНДРІЯШІВКА
20.08.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 71-72(21749-21750) / Тираж: 8525

Сьогодні мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка розділяють своє життя на до та після приходу в район компанії «НІБУЛОН». До — це сучасний різновид кріпацтва: боротьба за власну землю, борги та занедбані поля, а після — прозора та зрозуміла співпраця орендаря і власників земельних паїв, належним чином оброблені поля, висока орендна плата.

Але нині на шляху розвитку цих сіл виникла нова перешкода. Так, нещодавно депутати Балтської міської ради ОТГ не підтримали укладання угоди про соціальне партнерство з компанією «НІБУЛОН», яка до цього часу щороку укладалася компанією з Бендзарівською сільрадою. Про це кричуще нехтування інтересами грома-ди у своєму «Фейсбуці» з гордістю (!) повідомила представник громадської приймальні ВО «Батьківщина» у Балт-ському районі Людмила Антонова, безпідставно звинувативши компанію «НІБУЛОН» у нібито відсутності соці-альної відповідальності, провокаціях тощо та звеличуючи свого однопартійця, від незаконної діяльності якого п’ять років тому шукали порятунку мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка.

Зі свого боку, компанія «НІБУЛОН» офіційно заявляє, що такі звинувачення на адресу компанії є безпідставними, політично заангажованими та однозначно такими, що суперечать інтересам громади. Ця ситуація у 2011 році активно висвітлювалася місцевою пресою, але сьогодні, здається, більшість про неї забула, чим можуть скористатися шахраї, а селяни — знову опинитися у пастці («Чорноморські новини», № 51 (21221) від 23.06.2011, «Ваш інтерес», № 33 (360) від 12.08.—21.08.2011, № 47 (374) від 18.11.—27.11.2011).

Сумна практика минулих років показує, що певні політичні сили чи їхні представники у гонитві за рейтингами інколи намагаються використати ім’я відомої компанії «НІБУЛОН» у власних інтересах. Ми закликаємо всіх, у т.ч. і депутатів Балтської міськради, не йти на повідку власних інтересів чи партійних домовленостей, а працювати на благо громади, яка їх і обрала.

ІСТОРІЯ КОНФЛІКТУ

У Балтському районі «НІБУЛОН» орендує та обробляє землі з 2013 року. Компанією укладено з власниками земельних ділянок та зареєстровано у встановленому порядку 107 договорів оренди землі загальною площею 428,205 га, розташованих на території сіл Бендзари та Андріяшівка цього району.

Балтський район і село Бендзари мають особливе значення для компанії «НІБУЛОН», адже тут народився генеральний директор компанії — Герой України Олексій Вадатурський. Тому, коли у 2011 році його земляків намагалися перетворити на кріпаків, а їхні землі — відібрати, він одразу ж відгукнувся на прохання про допомогу зі своєї малої батьківщини, оскільки ситуація, що склалася тоді в цих селах, не могла залишити байдужим нікого.

Упродовж тривалого часу мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка Балтського району боролися за свої законні права щодо вільного розпорядження земельними ділянками. Неодноразові звернення до районної та обласної влади, а також до правоохоронних органів з проханням допомогти вирішити орендні земельні правовідносини та надати можливість самостійно розпоряджатися власними земельними ділянками, на жаль, результатів не дали. Люди опинилися у справжній пастці.

А починалося все, на перший погляд, цілком законно. У 2005 році між власниками земельних ділянок сіл Бендзари та Андріяшівка і ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро» були укладені договори оренди землі терміном на 5 років, які зареєстровані у Балтському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 06.01.2006. У 2008 році ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро» припинила свою діяльність, його правонаступником стало СФГ «Прогрес» на чолі з директором М.Д. Лазаренком (сьогодні — депутат Одеської облради, фракція «Батьківщина»), що з 2008 року жодним чином не намагалося врегулювати з власниками землі орендні правовідносини та переукласти з ними договори оренди земельних ділянок.

Термін дії договорів оренди землі, укладених у 2005 році між власниками земельних ділянок та ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро», закінчився 06.01.2011. Жодних заяв про намір скористатися своїм переважним правом на поновлення цих договорів на новий строк у термін, встановлений чинним зако-нодавством та договорами оренди землі (за один місяць до закінчення строку дії договорів оренди землі), від М.Д. Лазаренка не надійшло.

Після закінчення строку дії договорів оренди землі власники земельних ділянок не мали наміру укладати та підписувати будь-які додаткові угоди про поновлення договорів оренди землі або укладання нових, у зв’язку з чим вони звернулися до СФГ «Прогрес» з проханням не обробляти їхні земельні ділянки.

Але незважаючи на все це, СФГ «Прогрес», без законних на це підстав, без оформлених належним чином правовстановлюючих документів (договорів оренди землі), всупереч проханню власників не обробляти їхні земельні ділянки, продовжило свою діяльність, тим самим порушуючи гарантоване власникам земельних ділянок Конституцією України право власності на землю і вільне користування та розпорядження своєю власністю.

До компанії «НІБУЛОН» мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка зверталися з проханням про укладання договорів оренди землі вже задовго до 2011 року. Адже від СФГ «Прогрес» вони отримували мізерну орендну плату — 1,5 %! Керівництво фірми не було зацікавлене у створенні достатньої кількості робочих місць, забезпеченні нормальних умов роботи та гідної оплати праці, поліпшенні життя у селах взагалі. За словами людей, що вже звикли до байдужого ставлення до себе, завдавало болю не те, що за шість років, протягом яких підприємство «Прогрес» користувалося майновим комплексом, вони не отримали ні копійки від оренди цього майна, а те, що склалося таке враження, ніби з роками добра частина майна просто зникла — була зруйнована, розкрадена, перепродана чи незаконно привласнена.

«З М.Д. Лазаренком все ясно. Для нього це ласий шматок, тут він, за безцінь викупивши бригаду, незрозумілим шляхом відсудивши гарман і зовсім не маючи прав, розібрав ферму, вважає, що він тут назавжди пан. Він веде себе по-панськи, як у ХХ сторіччі. Чого тільки варте його «Тут закон — це я» перед своїми орендодавцями… Для того, щоб утримати «свою територію», він йде на обман людей, які не розбираються в юридичних тонкощах. У нього є мета і він будь-якими засобами намагається її досягти… Якщо в районі буде орендар, який платитиме орендну плату, що відповідає сьогоденному рівню життя, то люди і в інших селах спитають зі своїх орендодавців… За нас не потрібно вирішувати, як нам жити, бо ми самі дорослі люди і цілком свідомо робимо свій вибір. Нам не потрібні фальшиві благодійники, які роблять вигляд, що про щось піклуються», — так насправді жителі сіл Бендзари та Андріяшівка відгукуються про Михайла Лазаренка у своєму листі до газети «Ваш інтерес» (№ 33 (360) від 12.08.—21.08.2011).

Тоді, у 2011 році, мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка звернулися до Олексія Вадатурського як до земляка, успішного бізнесмена, який не зможе залишитися осторонь від проблем рідного села та допоможе колишнім односельцям, запросили його на загальні збори власників земельних ділянок Бендзарівської сільради. Незважаючи на всі перешкоди (адміністративне втручання органів виконавчої влади та органів самоврядування, погрози керівництва СФГ «Прогрес» власникам земельних ділянок фізичною розправою у випадку виявлення ініціативи щодо розірвання з ним договорів оренди землі), селяни вирішили припинити орендні відносини з СФГ «Прогрес» та співпрацювати з ТОВ СП «НІБУЛОН». І не помилилися! З того часу Олексій Вадатурський, як і обіцяв, не залишає односельців без своєї опіки.

ВІДРОДЖЕННЯ СЕЛА РАЗОМ З КОМПАНІЄЮ «НІБУЛОН»

Сьогодні довіра людей до компанії з кожним днем тільки посилюється. Всупереч протидіям конкурентів, дедалі більше селян звертаються до «НІБУЛОНа» задля укладення договорів оренди. Люди розповідають, що чекають на завершення термінів дії угод, укладених з іншими підприємствами, аби якнайшвидше укласти договори оренди землі з нашою компанією.

Обробіток земель у Балтському районі «НІБУЛОН» розпочав тільки восени 2013 року після завершення всіх судових справ. Слід відзначити, що землі, котрі дістались компанії «у спадок» від попереднього орендаря, були занедбані та порослі бур’янами. Фахівці компанії запровадили інтенсивні технології вирощування сільгосппродукції, спрямовані на максимальний результат. Адже «НІБУЛОН» — це передові агротехнології та техніка, сучасні комплексні мінеральні добрива, найкраще насіння та засоби захисту рослин вітчизняних і закордонних виробників.

Ще у 2013 році розмір орендної плати за землю при укладанні договорів оренди землі зріс до безпрецедентних по району 5% від нормативної оцінки землі. «НІБУЛОН» за власною ініціативою підняв планку розміру орендної плати, тому й інші орендарі Балтського району були просто змушені також підняти роз-мір орендної плати. З того часу з року в рік інші орендодавці чекають виплати орендної плати компанією «НІБУЛОН», щоб потім, не витративши зайвого, запропонувати свій відсоток. Тобто якби не компанія «НІБУЛОН», невідомо, що взагалі отримували б селяни. Орендна пла-та нашою компанією виплачувалася навіть у 2012 та 2013 роках, коли земельні ділянки не оброблялися у зв’язку з чисельними судовими справами, які були порушені Балтським районним судом Одеської області за ініціативою колишнього орендаря. Ці кошти виплачувалися як компенсація селянам, чиї землі у той час незаконно та безоплатно обробляло СФГ «Прогрес».

Компанія «НІБУЛОН» першою в районі підняла розмір орендної плати у 2016 році до рівня 8,5 %! Це найвищий рівень по району, і компанія «НІБУЛОН» буде тільки задоволена, якщо й інші господарства сплачуватимуть своїм орендодавцям орендну плату на такому ж високому рівні. До речі, «НІБУЛОН» пропонує найвищий відсоток орендної плати у всіх регіонах, де обробляє землі. Наприклад, у Вінницькій області вона складала 7% ще у 2015 році.

СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

І головне. Компанія «НІБУЛОН» — це компанія європейського рівня, для якої соціальна відповідальність — це не пусті балачки, а обов’язкова діяльність та високий рівень довіри між бізнесом і громадою. Існує навіть таке поняття «НІБУЛОНівський» стандарт», що означає системність, своєчасність та ефективність благодійної допомоги, яка охоплює максимальну кількість людей.

Традиційно щороку компанією «НІБУЛОН» по всій Україні укладаються угоди про соціальне партнерство з міськими, селищними і сільськими радами у регіонах присутності компанії. Метою укладання таких угод є реалізація програм соці-ально-економічного розвитку, збереження і збагачення традицій історико-культурної спадщини, утримання інфраструктури територіальної громади. Завдяки укладенню угод про соціальне партнерство кожна сільрада має додатковий бюджет на розвиток власної інфраструктури. Так, у 2015 році компанією укладено угоди про соціальне партнерство з більш ніж 90 сільськими, селищними та міськими радами на суму понад 3,2 млн грн. У 2016-у заплановано укласти угоди на суму більше 4,35 млн грн. Варто зазначити, що компанія бере активну участь у житті громади. Втім, такий вид співпраці дає можливість саме громаді планувати та визначати пріоритетні напрямки у вирішенні соціальних питань.

Але соціальна відповідальність — це не лише надання благодійної допомоги та укладення угод про соціальне партнерство, а й сумлінна сплата податків до бюджетів всіх рівнів. Недаремно компанія «НІБУЛОН» не-одноразово ставала переможцем Всеукраїнського рейтингу «Сумлінний платник податків». У Балтському районі за п’ять років компанією сплачено більше 545448 грн, з яких близько 94% (це більше півмільйона гривень) — до місцевого бюджету. Адже податок на доходи фізичних осіб сплачується саме з орендної плати. І про це має знати людина з 15-річним стажем державної служби в економічній та фінансовій сферах. Тому будь-які наклепи щодо начебто несплати компанією «НІБУЛОН» податків до місцевого бюджету є безпідставними та безглуздими. «НІБУЛОН» — це українська компанія, яка працює на благо країни і саме тут сплачує податки.

Прийшовши у Балтський район, компанія «НІБУЛОН» традиційно не залишилася осторонь соціальних проблем громади. У 2011 році до свята Першого дзвоника «НІБУЛОН» подарував учням школи у с. Бендзари дві інтерактивні дошки та комп’ютерний кабінет. Також компанією «НІБУЛОН» було надано допомогу для придбання спортивного інвентаря, освітлювальних приладів та ремонту водопроводу для школи, відновлення вуличного освітлення у Бендзарівській сільраді, надано підтримку організації ветеранів та колективу фізичної культури.

Одним з найнагальніших питань для селян було саме освітлення вулиць. «За два десятки років місцева влада не змогла знайти в бюджеті кошти хоча б на освітлення центральних вулиць… У наших селах є ще також фермери та одноосібники, які орендують земельні ділянки, отримують прибутки та надприбутки. Вони нажилися чимало на майні колишнього колгоспу ім. Гагаріна. Але дбати про села не хочуть. Їм байдуже до освітлення вулиць, як, по суті, й до інших сільських проблем — нехай собі ті селяни ноги й руки ламають у темряві, це ж не їхнє зобов’язання. А тому проста й потрібна річ — освітлення вулиць — залишилась для нас нездійсненною мрією… «Але ж так не можна! Це кам’яна ера», — обурився Олексій Опанасович і, не зволікаючи, взявся до справи. Виділив гроші, знайшов потрібних людей — і незабаром у двох селах засяяли білі вогники. Тепер діти можуть безпечно йти зі школи, а біля самої школи вулиці освітлені не гірше, ніж у центрі міста», — розповіли селяни у своєму листі до газети «Ваш інтерес» (№ 47 (374) від 18.11.—27.11.2011). Виникає питання — чому ж сьогодні влада відмовляється від допомоги компанії «НІБУЛОН»? Невже хоче, щоб селяни знову повернулися в кам’яний вік?

У 2016 році сільський староста Антоніна Вадатурська усно звернулася до компанії «НІБУЛОН» щодо зведення дитячого майданчика у с. Андріяшівка. У це неможливо повірити, але до цього часу в селі такого майданчика ніколи не було. Молодь, діти та їхні батьки дуже потребують місця для проведення дозвілля, бо тільки в центрі села збирається багато малечі, а єдине місце для ігор — проїжджа частина. Коштів, що на-дійшли за угодою про соціальне партнерство впродовж 2015—2016 років (більше 45 тис. грн), мало б вистачити на виконання всіх робіт. Але мріям селян не судилося здійснитися: 13 липня 2016 року за результатами 11-ї сесії Балтської міськради об’єднаної територіальної громади рішення про укладання угоди про соціальне партнерство з ТОВ СП «НІБУЛОН» було відхилене. Це, напевно, вперше в Україні місцеві органи самоврядування відмовляються від благодійної допомоги бізнесу. Нело-гічно, правда ж? Але лише на перший погляд. Якщо згадати, що директор сумнозвісного СФГ «Прогрес» Михайло Лазаренко сьогодні є депутатом Одеської облради (фракція «Батьківщина»), то проявляється знайомий «почерк»: нехтувати інтересами всієї громади заради власної користі. Людмила Антонова, яка так пишається сьогодні тим, що її політична сила голосує проти виділення допомоги селу Андріяшівка, намагаючись перевести все у площину політики, тільки підтверджує ці припущення.

До речі, Дмитро Калмацуй, про якого згадує Людмила Антонова, — звичайний мешканець села Андріяшівка, який за власною ініціативою підтримав компанію «НІБУЛОН», але він не є ні працівником, ні офіційним представником нашого підприємства.

Компанія «НІБУЛОН» дотримується тієї думки, що лише люди є власниками своїх земельних ділянок і лише вони мають право розпоряджатися своєю землею так, як вважають за потрібне; надавати її в оренду на тих умовах, які вважають прийнятними для себе.

На нашу думку, використання полі-тичних інструментів та нехтування інтересами простих людей заради розвитку власного бізнесу є недопустимими. Мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка не винні в тому, що обрали краще життя, краще майбутнє та соціальну стабільність разом з компанією «НІБУЛОН». Це їхнє право, за яке вони ні перед ким не мають звітувати, а тим більше розплачуватися за нього. Закликаємо депутатів Балтської міської ради бути розсудливими, не реагувати на політичні провокації та відверту брехню, а працювати в інтересах простих селян.

Автор: Прес-служба ТОВ СП «НІБУЛОН».


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту