ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ОДЕСА ЯК ЦЕНТР КОСМОСУ
20.08.2016 / Газета: Чорноморські новини / № 71-72(21749-21750) / Тираж: 8525

15 серпня відкрилася XVI міжнародна Гамівська астрономічна школа-конференція, присвячена 145-річчю заснування Одеської астрономічної обсерваторії ОНУ ім. І.І. Мечникова, де на зорі своєї наукової кар’єри Джордж Гамов працював обчислювачем, а також столітнім ювілеям двох видатних вчених-фізиків, популяризаторів науки — Віталія Гінзбурга та Йосипа Шкловського.

Головна тема нинішньої конференції — «Астрономія на межі наук: астрофізика, космофізика, космологія і гравітація, радіо-астрономія та астробіологія». Упродовж тижня вчені обговорюють дослідження далекого та близького космосу, фізику зірок і галактик, питання виникнення життя у Всесвіті та чимало іншого, цікавого й таємничого.

На участь у цій події зареєструвалися понад 120 учених з України, Білорусі, Казахстану, Азербайджану, Росії, Молдови, Литви, Ізраїлю та Італії. Слід зауважити, що на Гамівські конференції приїздять науковці, які працюють у галузі фізики та астрономії з усього світу, але події останнього часу обмежили коло тих, хто наважився завітати до нашого міста, хоча Одеська астрономічна школа відома далеко за межами України.

Так, одеські фізики посідають передові позиції в галузі астрохімії — завдяки своїм досягненням у дослідженні хімічної еволюції нашої галактики. Директор Одеської астрономічної обсерваторії ОНУ ім. І.І. Мечникова Сергій Андрієвський зазначає: «Ми малюємо картину того, як ті чи інші хімічні елементи створюються і перерозподіляються в нашій галактиці. Це дуже важливо, оскільки все навколо, і ми з вами також, складається з хімічних елементів, які колись були створені в певних місцях космосу, й ми повинні зрозуміти, де створюються певні елементи і яким чином вони потім перерозподіляються у галактиці».

Наші вчені-астрономи досягли значних успіхів і в дослідженні близького космосу, зокрема у спостереженнях за штучними супутниками Землі. Вивчення цих об’єктів — дуже важливе у наш час, оскільки кожна країна, що має фінансові можливості, намагається вивести на геостаціонарну орбіту власні супутники: це супутники зв’язку, стеження за певними територіями тощо. З часом вони руйнуються і, перетворившись на пасивний об’єкт, створюють загрозу апаратам, які активно працюють.

Конференція традиційно відбувається у Чорноморці, на базі відпочинку Одеського національного університету, де проходять пленарні засідання, виголошуються доповіді, точаться наукові диспути. Цьогоріч представлено близько 200 доповідей як відомих, так і молодих вчених. Гамівська конференція знана також як школа астрономії, в якій беруть участь студенти та аспіранти. Впродовж багатьох років її активними учасниками є президент Української астрономічної асоціації, академік НАНУ Ярослав Яцків та відомий учений, професор Київського університету Клим Чурюмов.

Ректор ОНУ ім. І.І. Мечникова Ігор Коваль під час відкриття конференції зазначив, що ім’я Георгія Гамова посідає унікальне місце в історії сучасної фізики. Чимало нинішніх вчених вважають, що він входить до п’ятірки найвидатніших фізиків усіх часів, від Ньютона до Ейнштейна. Для нас, одеситів, — велика честь, що постать Гамова пов’язана з нашим університетом, де він свого часу навчався.

Співголова наукового комітету Гамівської конференції, академік НАНУ, доктор фізико-математичних наук, професор Валерій Шульга впродовж останніх шести років очолював групу українських вчених з дослідження темної матерії. За цей час було видано понад 400 наукових статей і тритомну монографію англійською мовою, за яку колектив науковців у 2015-у отримав Державну премію України, а також відзнаки Міжнародної федерації астронавтики та Національної академії наук України.

— Найголовніше — щоб не зникав ентузіазм у суспільстві. Звичайно, нинішній стан фундаментальної фізики не може нас задовольнити. Сьогодні ми виживаємо за рахунок нашої ментальної енергії, за рахунок того, що вміємо мислити, але хотілося б і володіти хорошим інструментарієм, який існує на Заході, щоб ми не їздили туди з простягнутою рукою і не просили — дайте нам попрацювати, а мали все вдома, могли ним користуватися й проводити дослідження. Ми сподіваємося, що колись воно так і буде, — переконаний академік Валерій Шульга.

На його думку, серйозна проблема сучасної фізики — це відсутність зацікавлення з боку молоді, небажання вчитися: «Молодь не розуміє, що наука — це красиво, це цікаво, а фізика — це дуже красиво і дуже цікаво, щоправда, це складно. Набір студентів на фізико-математичні факультети дуже малий, і це проблема, яку вчені не можуть подолати самостійно. Ми можемо читати лекції, створювати імідж, ділитися досвідом, але потрібна державна мотивація для того, щоб молодь хотіла йти в науку».

Одразу після Гамівської в Оде-сі розпочинається Всеукраїнська конференція з фізики космосу, на якій вчені продовжать свою роботу. Приємно, що наше місто залишається центром тяжіння для таких цікавих подій космічного масштабу.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту