![]() |
|
![]() |
![]() |
У Львові, інформують ЗМІ, восьмирічний хлопчик за-хворів на правець. Він поранив ніжку, перебуваючи у селі в родичів. Після повернення додому батьки примітили, що син не може відкрити рота, його час від часу трусить. Дитину госпіталізували. Нині вона перебуває у реанімації, на штучній вентиляції легень. Лікарі поки не поспішають давати оптимістичних прогнозів.
Як розповіли спеціалісти Одеського обласного центру здоров’я, масова імунізація, яка проводилася до 1990-х, дозволяла стверджувати, що правець ми побороли. Сьогодні ж, коли від тяжкої недуги імунний захист отримують не більше 60% дітей, чиї батьки не відмовляються від планових щеплень, доводиться час від часу констатувати випадки цієї хвороби, летальність від якої по Україні за останні п’ять років перевищує 70%.
Високу смертність, за словами медиків, зумовлюють: вікова структура хворих (85% — люди похилого віку, переважно старші 60 років); порушення у проведенні як планової активної, так і активно-пасивної (після травми) імунізації, що не забезпечує належного захисного рівня протиправцевого імунітету; відсутність належної санітарно-освітньої роботи, внаслідок чого майже 80% потерпілих після травм несвоєчасно або й зовсім не звертаються по медичну допомогу; наявність регіонів з високим ризиком зараження, де ступінь осіменіння ґрунтів правцевою паличкою складає 95— 98%. Це переважно райони, де розвинене вівчарство.
Правець — гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему, спричиняє судоми скелетних м’язових волокон, що ведуть до асфіксії. Має надзвичайно високу летальність. Правець може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника.
Збудником небезпечної хвороби є правцева паличка, яка належить до анаеробних мікробів, утворює спори і виділяє токсин. Вона міститься у ґрунті, а її спори є в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. Паличку правця неодноразово виявляли на забрудненому одязі, білизні, волоссі, а також у зруйнованих зубах. У зовнішнє середовище вона потрапляє з випорожненнями людей і тварин. Збудник правця дуже стійкий: витримує нагрівання до 80 градусів упродовж години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігається до 10 років, а спори при кип’ятінні протягом години гинуть лише частково.
У зовнішньому середовищі спори зберігаються роками, а коли потрапляють у сприятливі умови — проростають, і з них знов утворюються правцеві палички, які швидко розмножуються.
Збудник може проникнути в організм людини через дрібні, частіше — колоті рани, за побутових і сільськогосподарських травм, особливо нижніх кінцівок. Захворювання може розвинутися також при укусах, опіках, відмороженнях, у породіль при порушенні асептики, у новонароджених при забрудненні пупкової рани. Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається.
Частіше заражаються жителі сільської місцевості. Максимум захворювань припадає на літо та осінь. Після перенесеної недуги імунітет на неї не зберігається.
Правець починається зі слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани.
Медики твердять, що лише щеплення дозволяє здолати цю небезпечну хворобу і зберігати щорічно життя тисячам людей. При отриманні травми, навіть незначної, слід обов’язково звернутися по медичну допомогу і провести екстрену профі-лактику правця в травмпункті або в травматологічному кабінеті полі-клініки, після чого не покидати, якщо це радить лікар, стін лікувального закладу, щоб у випадку підтвердження інфікування правцем отримати реанімаційну допомогу.
Наразі Одеська область забезпечена вакциною від правця.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |