На XI саміті G-20 у Китаї президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про готовність своєї країни разом зі Сполученими Штатами вести боротьбу з екстремістами «Ісламської держави». Зокрема, турецькі сили братимуть участь у визволенні сирійського міста Рака. За свідченням турецької газети «Гюррієт», президент США Барак Обама в неофіційній розмові з Р.Т. Ердоганом висловився за спільну з Туреччиною операцію в місті Рака, яке вважається центром ІДІЛ у Сирії. Сторони «домовилися про спільну дію військовиків, і буде зроблено так, як це потрібно», – цитує газета слова Ердогана. Таким чином, конкретні завдання збройних сил Туреччини в цій операції будуть найближчим часом деталізовані та погоджені з Пентагоном.
Турецькі війська ввійшли до Сирії наприкінці серпня. Туреччина заявила, що має намір витиснути із прикордонних районів бойовиків ІДІЛ і сирійських курдів. На початковому етапі наступальні дії були націлені на контрольоване екстремістами місто Джараблус. Зараз його вже звільнено і туди повертаються мешканці, що були втекли від ісламських екстремістів головним чином до турецького вілаєту Газіянтеп.
У підсумку турецькій армії вдалося потіснити бойовиків і нині вона контролює 90-кілометрову прикордонну смугу на сирійській території. Утримуючи займані позиції, турецькі війська водночас продовжують наступ у південному напрямку.
Складність ситуації в цьому районі полягає в тому, що США підтримують підрозділи міліції сирійських курдів, які ефективно воюють проти бойовиків ІДІЛ, але своєю чергою є одним із супротивників турків.
З іншого боку, Росія, вітаючи наступ турецьких військ на ІДІЛ, роздратована подальшим просуванням військ Ердогана на південь, що становить загрозу і для режиму Башара Асада. МЗС РФ навіть опублікувала заяву про те, що «Туреччині слід утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до подальшої дестабілізації ситуації».
Водночас з'явилися нові докази того, що охолодження відносин між Німеччиною й Туреччиною не сталося. За інформацією журналу «Дер Шпігель», міністерство оборони ФРН дало згоду на мільйонні інвестиції в базу Інджирлик у Туреччині. Після багатомісячних суперечок, пише кореспондент Маттіяс Гебауер, бундесвер нарешті наважився продовжити в Туреччині свою місію щодо підтримки сил коаліції, яка бореться проти ІДІЛ. Як повідомляє видання, міністерство оборони ФРН схвалило інвестиції в турецьку авіабазу в розмірі 58 млн євро, хоча у зв'язку з резолюцією щодо геноциду вірмен в Османській імперії, ухваленою Бундестагом, Анкара заборонила візити німецьких парламентарів на базу Інджирлик. СДПН пригрозила Туреччині не продовжувати у грудні мандат на розміщення німецьких літаків-розвідників і блокувати заплановане використання літаків «AWACS», оснащених радіолокаційною технікою. Схвалення інвестицій є найкращим доказом того, що бундесвер продовжить свою місію в Туреччині. Уряд ФРН навіть вдався до спроб улестити Анкару. Так, 2 вересня представник уряду Штеффен Зайберт виступив із заявою, що резолюція Бундестагу щодо вірмен «не має обов'язкового з юридичної точки зору характеру», – говориться в статті. Тепер у Берліні сподіваються, що Анкара буде поступливішою.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |