І часто — з ракетомоделювання, як першого досвіду для творців у майбутньо-му космічних кораблів. Тому організатори Чемпіонату світу з ракетомодельного спорту, який пройшов 22 — 30 серпня на Львівщині, на полі поблизу села Великий Дорошів, постаралися, щоб на цих видовищних змаганнях змогли побувати якомога більше дітей. На час змагань з центру Львова міська влада організувала безкоштовні автобусні маршрути, які безперебійно курсували, доставляючи всіх охочих на змагання і назад. У результаті, за підрахунками організаторів, їх відвідало побувало понад 7 тисяч глядачів.
Причому діти могли не лише подивитися на різноманітну програму пусків. Як розповів директор чемпіонату, перший віце-президент Федерації ракетомодельного спорту України Михайло Рябоконь, спеціально до змагань підготували дві тисячі комплектів найпростіших ракетних моделей, які юні глядачі могли отримати безкоштовно і під керівництвом фахівців самостійно зібрати, на свій смак прикрасити та запустити в небо. Що ж, можна не сумніватися, що лави шанувальників ракетного моделювання в львівському регіоні явно зростуть. Наразі ж кістяк української збірної із 29 осіб складається переважно з представників міста Дніпра, де зосереджені і конструкторські бюро, і підприємства, пов’язані з космічними програмами України.
Для нашої держави цей Чемпіонат світу став уже другим великим міжнародним змаганням з ракетомоделювання, що пройшло на її території. Торік на тому ж полі поблизу Великого Дорошева відбувся Чемпіонат Європи, тріумфальний для нашої команди. Українська збірна стала абсолютним чемпіоном у командному заліку, завоювавши 27 медалей, з яких 14 золотих, 6 срібних та 7 бронзових.
Але головним досягненням стало те, що завдяки високому рівню проведення Чемпіонату Європи в 2015 році, незважаючи на війну на сході України, Міжнародна авіаційна федерація (FAI) підтвердила право України на проведення в ній Чемпіонату світу-2016. Це право наша країна виборола ще в 2014-у, коли у штаб-квартирі FAI у Лозанні (Швейцарія) за нас тоді проголосували 38 із 40 країн-членів цієї федерації. Проти тоді були тільки Болгарія та Сербія...
Разом з українськими в Чемпіонаті світу взяли участь понад 300 спортсменів із 20 країн: США, Німеччини, Китаю, Великобританії, Польщі, Словаччини, Сербії, Швейцарії, Канади, Білорусі, Болгарії, Словенії, Чехії, Литви, Естонії, Латвії, Італії, Іспанії та Румунії. Відмовилася тільки Японія, міністерство спорту якої не рекомендувало своїм представникам виїжджати на змагання після серії терактів у Європі та подій у Туреччині. І, як розповів Михайло Рябоконь, російським спортсменам також настійно рекомендували ігнорувати чемпіонат, що вони і змушені були зробити.
Найчисельнішими, як і слід було очікувати, виявилися команди США і Китаю, котрі представили, відповідно, 34 та 50 учасників.
А ось італійська команда вже 20 років поспіль складається лише з одного спортсмена. Зате якого! Антоніо Маццарашіо — чотириразовий чемпіон світу в моделях різного класу. Будучи провідним інженером великої аерокосмічної корпорації, він має доступ до новітніх композитних матеріалів і може віртуально тестувати свої моделі.
Збірна ж Німеччини може похвалитися ветераном ракетомоделювання — 65-річним Францем Вайсгербером, найкращим у класі радіокерованих ракетопланів, що змагаються на тривалість польоту і точність посадки.
Команда США — це представники різних штатів, об’єднані в Асоціацію любителів космонавтики. Фінансується асоціація частково з держбюджету, частково спонсорами і частково аерокосмічною компанією NASA. Капітан команди — сенатор Джон Ленгфорд, керівник компанії Aurora Flight Science, яка розробляє бойові дрони і ракетне озброєння для армії США. Серед її членів — Метт Стіл, який у 1989 році заснував компанію North Coast Rocketry, що займається створенням і продажем наборів для ракетомоделювання і моделей ракет. Він також є віце-директором компанії Alaska Aerospace Corporation, створеної штатом Аляска для розробки високотехнологічної аерокосмічної промисловості США. Тож, як бачимо, ракетомоделюванням займаються дуже серйозні люди.
Як і інші захоплення, ракетомоделювання зараз переживає складний етап, змагаючись за увагу людей з інтернетом, вважає Джон Ленгфорд. «Коли ми росли, інтернету не було. Ми мали багато вільного часу, який можна було витратити на збирання моделей ракет, радіо, власного ком-п’ютера, зрештою. Тому важливо зараз робити все, щоб привернути увагу молодих людей до цих галузей у форматі хобі. Це підвищує ймовірність того, що в дорослому житті вони виберуть космічну галузь як сферу діяльності», — розповідає він.
Цікаво, що, на його думку, до ракетомоделювання важливо залучати насамперед дівчат, щоб у майбутньому світ отримав більше жінок-інженерів у космічній галузі. До речі, в американській команді юніорів — лише дівчата, які вибороли велику кількість медалей. Вони закохані у ракети з дитинства, деякі займаються з двох років, перейнявши любов до моделювання від батьків. Тепер і не уявляють свого життя без космосу та змагань.
А от естонська збірна вперше брала участь у Чемпіонаті світу. Спонсорувала її поїздку тамтешня влада. Оскільки до літака з ракетами не пускають, то вирішили їхати автомобілем, та ще й великою сімейною командою. І, певна річ, на російському кордоні викликали у прикордонників шок, коли сказали, що «їдуть в Україну запускати ракети». Слава Богу, пропустили... Один з представників команди Андрес Лаанеюе продемонстрував знання української: «Добре!», «Слава Україні!» та «Дякую!». А остаточно підкорила естонська команда представників українських ЗМІ хоровим виконанням «Ти ж мене підманула».
Головною проблемою нашої команди, на думку президента Федерації ракетомодельного спорту України, головного тренера збірної Ігоря Волканова, є фінансування. «На диво, цього року Міністерство сім’ї, молоді та спорту виділило для збірної приблизно 150 тисяч гривень, — розповів він. — Це дуже маленька частина коштів, необхідних команді, але й за це спасибі. Раніше ми взагалі нічого не отримували. Якщо держава нас не підтримуватиме, то з лідерів ми скотимося на треті ролі. Люди не повинні виїжджати за кордон. У нас стільки талановитої молоді, і її треба втримати в країні. У нашої держави є для цього необхідний ресурс, але потрібна політична воля».
Як би там не було, а Чемпіонат світу з ракетомоделювання-2016 пройшов успішно. Українська команда дорослих, будучи фаворитом змагань, посіла перше місце за кількістю медалей і стала абсолютним чемпіоном. Юніорська ж збірна виборола четверте місце, поступившись Словаччині, Польщі та Китаю.
Усі закордонні учасники змагань задоволені їх проведенням. І це великий успіх, який організатори — Федерація ракетомодельного спорту України і міжнародна компанія Noosphere — сподіваються використати як для подальшого розвитку ракетомоделювання, так і для того, щоб привернути увагу до розвитку передових технологій у нашій країні.
Одеса—Львів—Одеса.
НА ЗНІМКАХ: навіть для найменшеньких була своя ракетна тематика; ефектний старт української ракети приніс срібну медаль; великі іграшки дорослих; весела естонська команда співає «Ти ж мене підманула».
Фото автора.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |